درباره چسب بتن بیشتر بدانیم.

نکاتی که باید درباره چسب واترپروف بتن بدانید

چسب بتن concrete adhesive یک افزودنی مهم در صنعت بتن و ایجاد سازه های سیمانی  به حساب می آید وکاربرد بسیاری درساختمان سازی پیدا کرده است. ظاهر فیزیکی آن مایعی غلیظ با رنگ شیری می باشد که می توان آن را به دو گروه آب بندی واستحکامی تقسیم کرد. باتوجه به نوع استفاده به ملات های سیمانی اضافه می شود.

بازسازی و مرمت سازه های سیمانی، عایق نمودن وآب بندی، بالابردن دوام و توان مقاومتی وممانعت از ترک برداشتن آن، بازسازی وترمیم سیمان های قدیمی و پیوند دادن سطح های سیمانی قدیمی به سطوح   جدید وهمچنین بالا بردن  توان شیمیایی و مکانیکی آن ازجمله موارد مصرف چسب بتن است. براساس یک تعریف تخصصی تر می توان چسب بتن را اینگونه معرفی نمود.

نوعی پلیمر امولوسیونی می باشد که باعث افزایش استحکام و مقاومت کششی، خمشی ودوام ترکیبات سیمانی می گردد.

بارزترین و مشخص ترین اثری که چسب بتن از خود به جایی می گذارد افزایش قابل ملاحظه ی توان  مقاومتی مخلوط های ماسه، سیمانی است. این محصولات عمدتا بدون نیاز به آب، مایعی با غلظت یکسان هستند. همچنین علاوه برسیمان باعث افزایش توان مقاومتی وکششی گچ و آهک نیزمی شوند.

اگربخواهیم ازاصلی ترین کاربرد چسب سیمان صحبت کنیم به احتمال زیاد استفاده از این محصول در پروژه ها وسازه ها سیمانی جهت انجام امورتعمیراتی است. چون درصد چسبندگی بتن تازه را به سطوح سیمانی قدیمی به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. می توان هر گونه آسیب دید گی سطحی یا عمیق را در سازه های سیمانی به بهترین شیوه مرمت کرد. حتی زمانیکه بخواهیم روی سطوح سیمانی قدیمی کارنما انجام دهیم این محصول بسیارکمک کننده خواهد بود. در صورتی که ازچسب بتن استفاده نمائید دیگر دغدغه ی ترک در سطوح سیمانی را نخواهید داشت.

درصورت استفاده درست و بهینه از چسب بتن می توانید تعداد ترک هایی که به مرور زمان  ایجاد می شود را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهید. یعنی زمانی که اولین بتن ریزی را انجام میدهید با استفاده درست و بهره گیری مناسب از خاصیت شیمیایی و فیزیکی چسب بتن می توانید توان مقاومتی سازه های سیمانی ایجاد شده را در برابر عوامل محیطی و طبیعی افزایش دهید. این فرمول یک عامل افزایش طول عمر سازه های ساختمانی و سیمانی است.

این محصول گزینه ای بسیار مناسب در کاشی کاری است. در صورت ترکیب نمودن آن با چسب کاشی طول عمر کاشی ها افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.

انواع چسب بتن

انواع چسب بتن

 

اگر زمانی با واژه مخلوط سیمان و چسب بتن مواجه شدید ازشنیدن این اسم شگفت زده نشوید این عبارت همان چسب بتن Types of concrete adhesives است. در یک تقسیم بندی کلی آن را به دو گروه تقسیم می نمایند. این دو دسته عبارتند از :

(پیشنهادی)  چسب پودری اسلب

 

 • چسب بتن اپوکسی

 

 • چسب بتن لاتکس (پلیمری)

 

 آشنایی با ویژگی هاو مزیت های چسب بتن

 

حال به بیان ویژگی های زیادی که این محصول دارد می پردازیم و برخی از آنها را در این مطلب بیان می کنیم.

 

 • داشتن چسپندگی سطحی بالا

 

 • توان مقاومتی بالا در شرایط متفاوت محیطی و پایداربودن خاصیت چسپندگی آن

 

 • پایداری مکانیکی وقابلیت کششی زیاد

 

 • توان کاربردی بالا بدون نیاز به پرایمر و حلال

 

موارد استفاده از چسب بتن

 

موارد استفاده از چسب بتن

 • وارد نمودن چسب بتن در ترک های ایجاد شده. چسب بتن و سیمان سفید نیز قابلیت ترکیب با یکدیگر را دارند.

 

 • وصل نمودن میل گرد به سطح کار

 

 • با توجه به ضد آب بودن این محصول به کاربردن آن در قسمت هایی که با آب ارتباط زیاد دارند.

 

 • قابلیت وصل نمودن سیمان به مقاطع فلزی

 

 • ترمیم و بازسازی ساختارهای سیمانی قدیمی

 

 • اتصال بلوک های سیمانی به قسمت های مختلف یک سازه

 

 • چسب پودری دارای کارکرد مشابه می باشد لطفا مطالعه نمایید.

 

آنچه باید درباره چسب بتن لاتکس (پلیمری) بدانیم.

 

این فراورده جهت اتصال سطح های سیمانی استفاده می شود. این چسب نیز همانند چسب بتن اپوکسی بدون نیاز به وسایل و تجهیزات مکانیکی باعث ارتباط و پیوند قطعات سیمانی به یکدیگر، تعمیر و بازسازی این بخش هاو همچنین ارتباط و پیوند قطعات سیمانی جدید به سازه با استفاده از ملات سیمانی تازه اجرا می گردد. بیشترین کاربرد چسب بتن لاتکس برای افزایش مقاومت در برابر آب، مواد شیمیایی و سایش می باشد و اغلب در مکان هایی مانند کشتارگاهها، استخر، صنایع غذایی و لبنیاتی استفاده می شود.

 انواع چسب بتن لاتکس

 

در رایجترین دسته بندی به دو نوع تقسیم می شود

 • لاتکس پلی وینیل استات(PVA)

این مدل  در دو حالت باقابلیت انحلال پذیری وانحلال ناپذیرموجود است. مدل قابل حل لاتکس کاربرد کمتری دارد. در حالیکه مدل انحلال ناپذیر آن زمانیکه با ماسه وسیمان پرتلند ترکیب شود، یک فرمول بسیار مقاوم در مقابل نفوذ آب و مواد شیمیایی تولید می نماید که از این فرمول جهت چسباندن کاشی، سنگ های زینتی و سرامیک استفاده می شود. همچنین با ایجاد انعطاف پذیری درساختار و فرمول ملات باعث بالارفتن مقاومت سایش  می شود.

در زمان انجام نما کاری که سطح زیرین کار، ملات های خشک شده است استفاده ازچسب بتن باعث می شود یک پیوند وارتباط قوی ومحکم بین سطح سیمانی قدیمی و سنگ نما ایجاد شود. علاوه بر این تاثیر مثبت دیگری که این نوع  محصول دارد این است که باعث ایجاد مقاومت نما در برابر نفوذ آب می گردد و باعث ممانعت از جدایی سنگ دانه های ریز و درشت می شود که این خاصیت در نما کاری بسیار مهم و ارزشمند است.

(پیشنهادی)  هرآنچه باید در مورد چسب سنگ بدانیم

 

 • لاتکس اکریلیک

 

رزین های اکریلیک پلیمریزات هایی می باشند تشکیل شده از آسترهای اکریلیک مخصوصا متاکریلیک اسید که این مدل از رزین ها در درجه بندی های متفاوت از نظر مقاومت تقسیم بندی شده اند.

چسب بتن لاتکس و کاربردهای آن

 

همانگونه که قبلا نیز اشاره شد از نوع لاتکس انحلال ناپذیر درآب بیشترین استفاده می شود. کاربردی ترین موارد استفاده عبارتند از

 

 • استفاده برای عایق بندی سطوحی که در تماس زیاد با آب هستند

 

 • ملات و ترکیبات سیمانی مورد استفاده در بند کشی سرامیک را مقاوم می نماید.

 

 • عایق بندی و آب بندی با بتن ریزی و سیمانکاری کف و دیواره های سازه های آبی مانند استخر ها و حوض ها، فاضلاب و مخازن

 

 • باسازی و نشت گیری واحدهای سیمانی آبی

 

 • کف سازی و آماده نمودن زیربنای اماکن پر رفت و آمد از قبیل خیابان ها، پارکینگ ها و ….

 

 • ملات های حاوی این ماده گزینه ای بسیار پر کاربرد در نصب کاشی، آجر لعابدار، سنگ های تزئینی و سرامیک هستند.

 

نکته : چسب بتن را جهت تقویت می توان با چسب کاشی و چسب پرسلان ترکیب کرد.

 

مزیت ها و خصوصیات برجسته چسب بتن لاتکس

 

تصویر اجرای کار

 

ترکیب ملات یا سیمان باچسب بتن

 

با ادامه مطلب همرا ه ما باشید تا با چگونگی استفاده ازاین ماده بیشتر آشنا شوید

در صورتی که قصد شما دراستفاده از این محصول، عایق بندی سازه های سیمانی آبی و یا بازسازی نشت دراین واحد ها است. مناسب ترین گزینه بهره گیری ازملاتی است که حاوی چسب بتن باشد. این محصولات حاوی رزین آکریلیک ها شیری رنگ هستند که بعد از مخلوط شدن با ملات بی رنگ خواهند شد.

این فرمول فوق العاده در جهت عایق نمودن وآب بندی مکان هایی مانند استخرها ومخازن مختلف، روان نمودن واستحکام بخشیدن به مخلوط ها ماسه و سیمان و ملات های پرحجم برای بالابردن مقاومت استفاده می گردد.

چسب بتن مایع

 

این فراورده یک مایع نسبتا غلیظ پلیمری می باشد. همچنین باعث افزایش توان مقاومتی کششی، خمشی و بالارفتن دوام بتن می گردد. در این مورد پس از مخلوط نمودن یک فرمول همگن و یکنواخت تشکیل می شود. این مخلوط از نشت آب و جداشدن دانه های ریز و درشت ممانعت به عمل می آید. همچنین قبل از اینکه خشک شود در آب حل می گردد اما پس از خشک شدن دیگر قادر به حل شدن در آب نیست.

(پیشنهادی)  چسب سیلیکون ، چسب آکواریوم

  ویژگی های ملات و ترکیبات سیمانی زیر سازی که چسب بتن آب بند دارد!!!

 

اگر چسب سبمان سفید را با ملات ترکیب نمائیم خاصیت مکانیکی( یعنی درجه ی سختی، استحکام، چقرمگی شکست) آنها را افزایش خواهیم داد و بارهای منفی سیمان را کاهش می دهد. حال به بیان چند ویژگی  ملات ترکیبی آماده شده می پردازیم

 

·          توان چسبندگی و اتصال سازه های سیمانی، گچی و آهنی را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

 

·          توان استحکامی و مقاومت  سایشی، کششی و خمشی را در انواع سازه های سیمانی بالا می برد.

 

·          ویژگی روان کنندگی بتن را افزایش می دهد، همچنین فضاهای خالی و حباب های ایجاد شده را کاهش میدهد.

 

·          استحکام ملات و ترکیبات بر مبنای سیمان را در برابر مواد با خاصیت اسید یا باز افزایش می دهد.

 

·          یکی از مهمترین تاثیرات چسب سیمان برملات وترکیباتی از این قبیل افزایش توان مقاومت در برابر یخ زدگی است.

 

·          در صورت اضافه نمودن استاندارد واصولی این ماده به ملات یا بتن ترک هایی که در اثر تبخیر آب ایجاد می گردد بسیار کاهش می یابد.

 

·          زمانی که به ملات یا ترکیبات سیمانی  اضافه می شود نفوذ پذیری عوامل محیطی در سیمان یا ملات حاصله بسیار کاهش می یابد.

 

نحوه استفاده از چسب بتن

 

چگونگی اجرای چسب استحکامی

 

برای آماده سازی چسب ملات سیمان یا ترکیبات ماسه و سیمان باید ازاین محصول استفاده نمائید. از دو روش دوغابی یا افزودن به مخلوط استفاده کنید. در ادامه مطلب با توضیحات بیشتر در این زمینه آشنا خواهید شد.

 

روش دوغابی

 

در این حالت که با مخلوط نمودن آب، سیمان با چسب بتن و ملات آب بند به نسبت ۱-۴-۱ یک دوغاب پلیمری ساخته می شود. یک و نیم کیلوگرم از این ترکیب پلیمری در هر متر مربع استفاده می گردد. قبل از هر کاری باید مقاطع  سیمانی قدیم و جدید را با آب کاملا سیراب نمائید. و سپس دوغاب تهیه شده را بر روی سطح کار تا ضخامت ۱تا ۲ میلی لیتر پخش نمائید.

 

اضافه نمودن به مخلوط

 

(پیشنهادی)  چسب کاشت میلگرد

در این حالت چسب را با نسبت ۱به۳ یا ۱به۴ با آب مخلوط  می نمایند. سپس این مخلوط درست شده رابه سایراجزای ملات با توجه به اینکه برای چه منظوری است اضافه می نمایند تا ملاتی با بهترین کارایی حاصل شود. سپس ملات تهیه شده را بر روی سطح کار می ریزند. باید توجه کرد که ضخامت ملات در این حالت در حدود ۱۰ میلی متر باشد. در پایان نیز سایر کارهای لازم جهت چسپاندن و پوشش دهی را انجام دهید.

چسب کاشت میلگرد چیست؟؟؟

 

از این محصول در جهت نصب آرماتور و بولت و همچنین ایجاد یک لایه ربط دهنده مستحکم برای ارتباط دادن بافت قدیمی بتن با بافت جدید استفاده می گردد. با استفاده از آن می توان به راحتی آرماتور و بولت را بر روی سطوح عمودی و افقی سیمانی انجام داد. همچنین روزنه ها و شکاف های موجود بر روی سقف و دیوار و کف را پر کرد.همچنین می توان صفحات فلزی را به راحتی بر روی دیوار یا سقف نصب کرد.

از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم.

 

سوالات متداول

آیا چسب سیمان برای افزایش مقاومت نیز کاربرد دارد؟

زمانیکه ملات و سیمان با این چسب ترکیب می گردد باعث تقویت و افزایش مقاومت ملات می گردد.

چگونه میتوان از بلند شدن ملات جلوگیری کرد؟

با استفاده از این محصول،چسبندگی ملات در سطوح زیرین افزایش قابل ملاحظه ای می یابد. به صورتی که مانع بلند شدن و جدایی ملات از سطوح زیرین خود می شود.

آیا در برابر نفوذ جریان های آب نیز مقاوم است؟

بله،سطحی که با ملات ترکیب شده با این ماده پوشیده شده است مقاوت بسیار زیادی در مقابل نفوذ آب پیدا می کند.

چگونه از چسب بتن استفاده کنیم؟

در قدم اول سطح زیرین کار یا سطح سیمانی قدیمی را کاملا تمیزو عاری از هرگونه آلودگی مانند ذرات چربی، گرد و غبار، …. نمائید. در صورت تمیز بودن سطح زیر کار اتصال و ارتباط بهتری اتفاق خواهد افتاد. توجه به این نکته ضروری است که سطح زیرین در زمان انجام کار در احاطه آب نباشد تا شاهد عملکرد بهینه این محصول  باشیم.

آیا چسب بتن همان رزین اپوکسی است؟

زمانیکه دو ماده ی اولیه رزین و hardner یا سخت کننده با هم واکنش شیمیایی داشته باشند، چسب اپوکسی ساخته می شود. این محصول با رزین معمولی اپوکسی فرق دارد. در نتیجه رزین به ماده ای تبدیل می شود که برای محکم نمودن ملات، گزینه ای بسیار مناسب است.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.