چسب کاشی و سرامیک

 

امروزه در بازار ده ها نوع چسب کاشی وجود دارد که بسته به کاربرد مورد نظر، با یکدیگر متفاوت هستند. علاوه بر تنوع در نوع محصولات، برای هر یک از کاربردها یک دستور العمل خاص وجود خواهد داشت که با رعایت آن ها می توانید کیفیت کار را تا حد زیادی بالا ببرید.
با این وجود، خوشبختانه کنترل کیفیت آن بسیار آسان می باشد و مقدار مورد نیاز در هر متر مربع از قبل برای شما مشخص است؛ بنابراین کار با این دسته از مواد برای افراد غیر حرفه ای نیز ممکن خواهد بود و ما در این مطلب راهنمای مختصری در رابطه با انتخاب چسب سرامیک خمیری و تمامی نکات مربوط استفاده از آن را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

چسب کاشی فونیکس

چرا استفاده از چسب کاشی خمیری متقاضیان زیادی دارد؟

 

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، انواع مختلفی از چسب ها در بازار وجود دارد که هر کدام برای کاربرد خاصی ایجاد شده اند. همه آنها دارای مقادیر مختلفی از مواد خاص، مواد افزودنی و پلیمرها هستند که از مهم ترین دلایل به کارگیری این دسته از محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتصال قطعاتی با قابلیت جذب کم
  • اتصال شیشه به خصوص روی بسترهای خیلی صاف
  • کاشی کاری با چسب روی موزاییک های قدیمی
  • قابلیت کار بر روی سطحی که امکان حرکت یا انعطاف پذیری دارند، مانند کف های چوبی
  • امکان انجام کار روی بتن
  • به طور کلی، کارگیری این محصول باعث ایجاد استحکام پیوند بهتری خواهد شد.

کاشی کاری با سیمان و ماسه یک روش سنتی بوده و پس از ریختن ملات در تنظیم قطعات بالایی مشکلات زیادی ایجاد می شود. از جمله این مشکلات می توان به زیبایی شناسی خط کاشی ها و همچنین استحکام باند ضعیف اشاره کرد که علاوه بر آن، حفره هایی با قابلیت عبورآب در قسمت های زیرین به وجود می آید. درچنین شرایطی سرامیک ها شکننده شده و استفاده از چسب  سرامیک می تواند بر مشکلاتی از این دسته غلبه کند.

چسب کاشی و سرامیک بهتر است یا سیمان؟

 

به کار گیری خمیر کاشی یا همان چسب سرامیک بسیار آسان است و پس از مخلوط کردن با آب، آماده استفاده خواهد شد. ترکیب به دست آمده دارای ویژگی هایی چون راحتی در جابجایی و فرآیندهای حمل و نقل، ایجاد گرد و غبار کم و فضای کار تمیز می باشد و در حین کار نیز موازییک ها نیازی به خیس شدن ندارند.

 

چسب و ملات کاشی

مزیت بعدی این ماده، تنوع در گونه های مختلف آن است و با توجه به کاربردهای خاص مانند کاشی، موزاییک، گرانیت سایز بزرگ و… می توانید محصولات مناسبی را خریداری نمایید. بنابراین، در فضاهای داخلی و خارجی از قبیل قرار دادن موزاییک بر روی بسترهای بتنی، کار روی سیستم دیواره های خشک، پارکینگ ها، مکان های صنعتی، استخرهای شنا، روی کاشی های فرسوده بدون خارج کردن آنها و موارد دیگر قابل استفاده خواهد بود.

در کنار همه اینها، به صرفه بودن چسب موزاییک دلیل دیگری برای پرفروش بودن آن است و در حین کار، باید لایه بسیار نازک تری نسبت به مخلوط سیمان ماسه ای را استفاده نمایید که این موضوع منجر به سبک تر شدن ساختار ساختمان می شود. یک کیسه از این محصول با وزن ۲۰ کیلوگرم را می توان برای مساحتی به اندازه ​​۴ – ۵ متر مربع و یک کیسه ۲۵ کیلوگرمی را می توان برای ​​۶ – ۷ مترمربع استفاده کرد که با این وجود، هزینه نهایی ساخت و ساز بسیار کمتر خواهد شد.

معایب استفاده از چسب کاشی خمیری

 

با توجه به مزایای گفته شده، تقریبا می توان گفت که این محصول به جز قیمت بالا هیچ نکته منفی دیگری ندارد. البته با وجود خصوصیات فوق العاده آن، به نوعی هزینه نسبتا زیاد این ترکیب نسبت به مخلوط های سیمانی جبران می شود.

راهنمای انتخاب چسب سرامیک مناسب

 

ما از چسب سرامیک کف یا سایر محصولات در این زمینه به منظور نصب موزاییک ها به کف یا دیوارها استفاده می کنیم. بنابراین، ضروری است که یک محصول صحیح انتخاب شود تا کاشی های شما سالها در محل خود باقی بماند. همیشه توصیه می شود به دنبال مشاوره یک شخص حرفه ای باشید تا بهترین گزینه را برای پروژه شما پیشنهاد دهد. با این حال، در ادامه راهنمای مفیدی را در اختیارتان گذاشته ایم تا بتوانید با دانش بیشتری ماده مورد نظر را انتخاب نمایید.

قرار است روی چه سطوحی کار شود؟

 

همانطور که در بالا اشاره کردیم، بسترهای مختلفی وجود دارد که می توان کاشی ها را می توان روی آنها نصب کرد:

دیوارها: سرامیک های کوچک اغلب برای دیوارها به کار برده می شوند و در بیشتر موارد، یک خمیر آماده برای کار مناسب است. اگر شما یک سرامیک بزرگتر (بزرگتر از۳۰×۳۰ سانتی متر) یا هر کاشی از ساخته شده از پرسلن را در نظر دارید، نیاز به استفاده از چسب کاشی پودری خواهید داشت؛ این دسته از محصولات با رنگهای مختلفی تنظیم شده و سرعت کار را به طرز چشمگیری افزایش می دهند.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  درباره چسب بتن بیشتر بدانیم.

کف: از خمیرهای آماده مخلوط هرگز نمی توان برای کف استفاده کرد، حتی اگر از سرامیک پوشیده شده باشد. در عوض، چسب پودری بهترین گزینه خواهد بود و می توان آن را با توجه به رنگ، انعطاف پذیری و زمان تنظیم انتخاب کرد.

سطوح بتنی: برای این گزینه نیز باید از ترکیبات پودری استفاده کنید. همچنین قبل از کاشی کاری با چسب روی کف های تازه کاشته شده باید به اندازه حداقل ۶ هفته صبر کنید تا بستر کاملا خشک شده باشد.

انعطاف پذیری

موزاییک های کف متحمل فشار، گرما و ترافیک زیادی می شوند. بنابراین، باید یک گزینه مناسب و انعطاف پذیر را انتخاب کرده تا احتمال ترک خوردگی را کاهش دهید. هرچه چسب قابل تغییرتر (یا انعطاف پذیر) باشد، مقاومت بیشتری خواهد داشت و چسب کاشی interlux آماده کمک خوبی برای شما خواهد بود.

زمان تنظیم

چسب های پودری غالباً به عنوان “استاندارد” یا “سریع” طبقه بندی می شوند که هرچه سریعتر باشد، زودتر می توانید پروسه کاشیکاری را به اتمام برسانید. در بسیاری از موارد انتخاب یک محصول با سریع منطقی تر است و برای افراد مبتدی نیز محصولات استاندارد را توصیه می کنیم؛ چراکه در این صورت زمان بیشتری را در اختیار داشته و می توانند کار خود را با آزمون و خطای بیشتری انجام دهند.

شما یک گزینه دیگر پیش رو دارید و آن هم به کارگیری کاشی کامپوزیتی است؛ اغلب این ترکیبات نیاز به استفاده از ماده دیگری برای نصب ندارند، اما قابلیت استفاده از چسب بند کشی سرامیک را هم نداشته و ماندگاری آنها نسبت به محصولات مشابه کمتر خواهد بود. قیمت کاشی کامپوزیتی پشت چسب دار بسیار مقرون به صرفه بوده و برای پوشاندن دیوارهای آشپزخانه و بین کابینت ها ایده آل است.

گرمایش در زیر کف

اگر محیط مورد نظر شما با آب، گرما یا سیستم های گرمایشی برقی در ارتباط باشد، باید از یک ماده انعطاف پذیر استفاده کنید. چراکه فرآیندهای گرمایشی و سرمایشی باعث ایجاد تنش های قابل توجهی می شوند و یک چسب انعطاف پذیر در برابر اینگونه اختلالات مقاومت خواهد کرد. با این حال، ما توصیه می کنیم برای پوشاندن کابل ها و ایجاد یک سطح کاملاً صاف، از یک ترکیب خود تراز کننده استفاده نمایید.

انتخاب آغازگر

سطوح جاذب مانند گچ می توانند آب را از چسب مکیده و باعث کاهش استحکام باند و زمان کار شوند. قبل از کاشی کاری این گونه سطوح، برای جلوگیری از مکش آب و افزایش استحکام باند باید یک آغازگر روی بستر اعمال شود و در صورتی که بستر شما خیلی گرد و خاکی یا صاف باشد، کاشیکاری آن بسیار کارامد خواهد بود. فراموش نکنید که هنگام استفاده از دو لایه چسب، بهترین کار این است که اولین روکش را به صورت عمودی و دومی را به صورت افقی بمالید.

استحکام – قدرت

هنگام کاشی کاری با چسب کاشی و سرامیک برای دیوارها یا گچ، باید وزن سرامیک و قدرت چسب را در نظر بگیرید؛ زیرا گچ تازه می تواند ۲۰ کیلوگرم در هر متر مربع را تحمل کند، در حالی که قدرت تحمل گچ کاری قدیمی ۳۲ کیلوگرم در هر متر مربع است.

به عنوان یک قاعده کلی، توصیه می شود ۲ – ۴ کیلوگرم در هر متر مربع را در نظر بگیرید؛ البته این وزن می تواند متفاوت باشد و سرامیک های کوچک معمولاً بسیار سبک هستند، اما کاشی های چینی بزرگتر می توانند بیش از ۲۰ کیلوگرم در هر متر مربع وزن داشته باشند.

چسب کاشی خمیری interlux (اینترلوکس)

 

Interlux بهترین چسب کاشی در این زمینه است که می توان آن را در محیط های مرطوب و سطوح عمودی و افقی استفاده کرد. این محصول به خوبی می تواند روی المان های مختلف بچسبد و با توجه به دارا بودن تنوع رنگ در دو نوع کرم و خاکستری، می توانید آن را برای سرامیک های روشن و تیره خریداری نمایید.

چسب کاشی خمیری fonix (فونیکس)

 

یکی دیگر از برندهای قابل توجه در زمینه تولید چسب سرامیک، fonix (فونیکس) است که به صورت آماده در دسترس می باشد. این ماده را می توانید برای سطوح سنگی نیز استفاده کرده و قابلیت نصب بر روی کف یا دیوارهای قدیمی بدون نیاز به برداشتن سرامیک های اولیه را دارد. همچنین قیمت آن نسبت به قیمت چسب کاشی خارجی بهتر است.

چسب آب بندی کاشی

 

چسب آب بندی کاشی از نظر وزن با این اجزا تهیه می شود. سیمان، سنگدانه درجه بندی شده، مواد نفوذ پذیر پر کننده معدنی، ماده نگهدارنده آب یا عایق رطوبتی، ماده ضد سایش، ماده دافع آب، فوق پلاستیزه کننده، پودر لاتکس قابل پخش مجدد، فیبر ضد ترک، ماده ضد شوره، روان کننده و ماده انبساط. از این ترکیب میتوان برای نصب سرامیک استفاده کرد که با توجه به نفوذناپذیری، استحکام و عمر بالایی دارد.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  راهنمای عمومی چسب و ملات کاشی

نصب کاشی بین کابینت با چسب خمیری

 

گاهی اوقات دوست داریم که دیوار بین کابینت ها را با کاشی های جدید بپوشانیم . در چنین مواقعی، محصولات زیادی پیش روی ما خواهد بود. شما باید ابتدا تمامی اتصالات و پریزهای موجود در سطح کار را با یک شی مناسب پوشانده و المان هایی را که باید در زیر سرامیک ها مخفی شوند را نیز مشخص کنید. برای نصب کاشی بین کابینت با چسب لازم نیست که حتما بستر قدیمی را از بین ببرید. چراکه به کمک چسب سرامیک می توان قطعات جدید را روی سطح قرار داده ودکوراسیون را تغییر داد.

این نکته را نیز فراموش نکنید که در صورت خرابی المان های ضروری مانند لوله ها، ابتدا باید آن ها را تعمیر کنید و چنانچه سطح مورد نظر چرب و یا کثیف باشد، ابتدا باید آن را به کمک مواد شوینده مناسب تمیز نمایید. همچنین برای درزگیری بهتر است که یک روز کامل صبر کرده و پس از خشک شدن کاشی ها، شروع به درزگیری کرد.

قیمت نصب کاشی با چسب خمیری

 

برای تعیین قیمت نصب کاشی با چسب کاشی و سرامیک خمیری عوامل زیادی دخیل هستند. در واقع جنس سرامیک ها و مساحت سطح تاثیر گذار بوده و با توجه به تجربه و میزان دانش نصاب، هزینه ها متفاوت خواهند بود. همچنین قیمت کاشی کاری کف با دیوار متفاوت می باشد و داخلی یا خارجی بودن محیط نیز در این مسئله تاثیر گذار است. درباره بهترین چسب کاشی خارجی یا ایرانی هم بایدگفت عوامل زیادی دخیل هستند و نمی توان نرخ ثابتی در نظر گرفت.

انواع چسب کاشی

 

انتخاب نوع چسب کاشی و سرامیک بسیار مهم است. چراکه انتظار می رود برای چندین دهه بتواند سرامیک ها را بدون نقص در محل خود نگه دارد. همچنین باید کار با آن آسان بوده و شکاف های ایجاد شده را به طور مناسب پر کند. خوشبختانه این محصول به حدی تکامل یافته است که می توان با موفقیت تمام برنامه های فوق را انجام داد.

 

Thinset

ملات تینست در واقع محبوب ترین ماده برای بیشتر برنامه های داخلی و خارجی است. این ماده از سیمان پرتلند، ماسه سیلیس و عایق رطوبتی ساخته می شود. همچنین دارای یک ظاهر صاف و لغزنده شبیه به گِل می باشد با یک ماله ماسوره بر بستر اعمال می شود. اما در رابطه با شکل ظاهری آن نیز باید بگوییم که به صورت پودر بوده و پس از خرید می توانید آن را با آب مخلوط نمایید. البته یک نوع دیگر نیز وجود دارد و آن هم Thinset Premixed است که به صورت آماده عرضه میشود.

برای فضاهایی مانند حمام، سونا یا اتاق های از این قیبل از ملات از پیش مخلوط شده استفاده کنید و این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که Thinset باند بسیار محکمی ایجاد می کند و در برابر رطوبت و رشد قالب مقاوم است. همچنین ضد حرارت بوده در محیط های گرم به خوبی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. اما مزیت دیگر تینست این است که به دلیل سیمانی بودن، از نظر ابعادی پایدار بوده و منقبض نمی شود.

همچنین به شما امکان می دهد تا سطوح ناهموار را تا حدی صاف کرده و مشکلات جزئی را نیز جبران نمایید. از آنجا که اجرای تینست تحت تأثیر رطوبت قرار نمی گیرد، برای کف و مناطق مرطوب از جمله زیر دوشی، دیوارها، سقف، وان اطراف آن گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

 

ماستیک

ماستیک ماده چسبنده ای است که در اصل چسب اکریلیک مبتنی بر آب می باشد. بر خلاف تینست، برای مناطق خشک کارامدتر خواهد بود و به راحتی تمیز می شود. همچنین از ماندگاری بالایی برخوردار بوده و نکته منفی آن این است که برای کاشی های شیشه ای قابل استفاده نیست.

 

اپوکسی

ملات اپوکسی در دو یا سه مؤلفه جداگانه قرار دارد که باید درست قبل از استفاده توسط کاربر مخلوط شوند. این ماده در لایه نازک به سرعت تنظیم خواهد شد و در برابر آب غیرقابل نفوذ است، بنابراین مانند بعضی از thinset ها نیازی به مواد افزودنی مخصوص لاتکس ندارد. ملات های اپوکسی برای چینی و سرامیک و همچنین برای شیشه، سنگ، فلز، معرق و سنگریزه به خوبی کار می کنند و حتی می توانند برای نصب کفپوش های لاستیکی یا کفپوش های چوبی نیز استفاده شوند.

اپوکسی از مقاومت فشاری بالایی برخوردار بوده و به خوبی به سنگ های دارای رزین می چسبد. این دسته از ملات ها برای استفاده و نگهداری ساده هستند و مقاومت مکانیکی فوق العاده ای دارند. بنابراین، سرامیک را محکم در جای خود نگه داشته و در برابر فشار نیز مقاومت خواهند کرد.

چسب های اپوکسی هیچگونه رنگدانه ای به سرامیک تزریق نمی کنند. همچنین در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی مقاوم هستند. این دسته برای به کارگیری آنها باید دما بین ۶۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت بوده و فراموش نکنید که درجه حرارت گرمتر زمان بهبودی را سرعت می بخشد. علاوه براین، به منظور اجرا بر روی سطوح سیمانی حداقل باید ۲۸ روز از بتن ریزی گذشته باشد.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  چسب بتن استحکامی

ملات اپوکسی از تینست گران تر است و به دلیل مشکل در مخلوط کردن توصیه می شود پروسه نصب کاشی را به افراد حرفه ای بسپارید.

 

نحوه استفاده از چسب کاشی و سرامیک

 

به منظور مخلوط کردن این ماده به صورت مکانیکی، به یک دستگاه خوب با کنترل گشتاور نیاز دارید. از طرف دیگر، برای پروژه های کوچک مخلوط کردن آن با ماله حاشیه دار نیز امکان پذیر است. اما مدت زمان کا بیشتر خواهد شد؛ به همین دلیل برای سطوح بزرگتر از ۳۰ متر مربع توصیه می شود که ماشین مخصوص این کار را خریداری یا اجاره کنید.

در مرحله بعد به یک سطل لاستیکی نیز نیاز دارید که باید قبل از ریختن محتویات آن را کاملا تمیز کنید. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که در صورت عدم داشتن دانش کافی در این زمینه، ابتدا باید مقدار کمی از محصول را مخلوط کرده و اگر نتیجه مطلوب را مشاهده کردید، کار خود را در مقیاس های بزرگتر ادامه دهید.

در ادامه شما باید پودر را طبق دستورالعمل سازنده به همراه آب در سطل ریخته و اجازه دهید تا برای چند دقیقه خیس بخورد. لازم به ذکر است که به دلیل وجود مواد سمی در ترکیب، بهتر است در حین کار ماسک بپوشید. بعد از خیس خوردن چسب، باید مخلوط کردن آن را با سرعت متوسط شروع کرده و به مدت چند دقیقه این کار را با حرکات دایره ای ادامه دهید.

توجه: برای آزمایش قوام مخلوط، می توانید آن را با ماله حاشیه دار امتحان کنید. به این صورت که لبه ماله را به سطح ترکیب کشیده و اگر شیارهای ایجاد شده در کمترین زمان پر شدند، یعنی ترکیب رقیق است و به پودر بیشتری احتیاج دارد.

بعد از اتمام پروسه مخلوط کردن، باید ۵ دقیقه آن را بگذارید تا آب به پودر نفوذ کرده و چسب ها را فعال کند. انجام این کار برای به دست آوردن ترکیب مناسب ضروری می باشد. همچنین لایه نازک به سرعت خشک می شود و شما باید بلافاصله سرامیک ها را نصب کنید.

قبل از شروع پروسه نصب، تمام دستورالعمل ها را با دقت بخوانید. چراکه این کار به ابزارهای مختلفی احتیاج دارد. شما باید مطمئن شوید که تمام سطوح تمیز، صاف، خشک و عاری از موم، مواد شوینده و گریس است. علاوه براین، هر گونه مناطق آسیب دیده، سست یا ناهموار نیز باید تعمیر یا حذف شود.

بسیار مهم است که قبل از خشک شدن از راه رفتن روی سطح خودداری نمایید. چراکه هرگونه فشار امکان دارد شکل بستر را کمی تغییر دهد و شما با یک کف ناهموار مواجه خواهید شد. فراموش نکنید سیستم گرمایش زیر کف باید حداقل تا ۲ هفته پس از کاشی کاری روشن نشود.

 

بهترین برند چسب کاشی خمیری

 

عمران مال مفتخر است با بیش از یک دهه تجربه تولید چسب های خمیری بهترین محصولات خود را با برندهای زیر تولید کند.

 

  • چسب کاشی فونیکس fonix
  • چسب کاشی اینترلوکس interlux

 

سوالات متداول

 

نحوه استفاده از چسب کاشی خمیری به چه صورت است؟

شما به سرعت می توانید محصول را در فضاهایی به وسعت یک متر مربع بریزید و سپس سرامیک ها را به طور مداوم روی چسب گذاشته و زمان بسیار کمی را صبر کنید تا در خطوط تنظیم شوند.

این ماده را چگونه اعمال کنم؟

به کارگیری آن با ماله علاوه بر ایجاد پوشش کامل در پشت کاشی ها، مشکلات زیادی مانند خطر شکستگی را کاهش می دهد. همچنین تماس کامل چسب خمیری روی بستر استحکام باند و طول عمر سطح را افزایش خواهد داد.

کدام نوع چسب بهتر است؟

در حال حاضر، چسب کاشی خارجی و داخلی خمیری به فراوانی در بازار پیدا می شود. با توجه به نصب سرامیک ها روی بدنه دیوار و کف، باید محصولی را برای نصب کردن آن ها انتخاب کرد. این محصول باید یک سپر مقاوم در برابر نفوذ آب تشکیل داده و در برابر گرما هم مقاوم باشد.

آیا برای سطوح بتنی نیز مناسب است؟

برای این گزینه باید از ترکیبات پودری استفاده کنید. اگر سطح تازه بتن ریزی شده باشد،قبل از کار باید حداقل ۶ هفته صبر کنید تا بستر کاملا خشک شده باشد.

رنگ خمیر کاشی بهتر است به چه شکل باشد؟

بیشتر چسب ها به رنگ سفید یا خاکستری هستند. به طور کلی، هنگام به کارگیری سرامیک های با رنگ سبک تر از نوع سفید و برای موارد تیره از خاکستری استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.