,

واترپروف پودری بتن و دلایل استفاده از آن به عنوان عایق رطوبتی

واترپروف پودری بتن یک اختراع ضد آب بهبود یافته است که هدف اصلی آن، تهیه یک عایق رطوبتی پیشرفته می باشد تا در صورت استفاده برای سیمان، آن را در برابر نفوذ مایعات مقاوم کند. استفاده از روغنهای هیدروکربنی سنگین برای ضد آب کردن سیمان باعث می شود که استحکام کششی آن پایین بیاید. علاوه براین، ترکیب کردن برخی از محلول های دیگر موجب می شود که عملیات هیدراتاسیون به درستی انجام نشود. از طرف دیگر، اگر ملات بتن بدون استفاده از مواد واترپروف کننده ساخته شده باشد، مواد شیمیایی موجود در سیمان باعث ترک خوردگی آن می شوند و همین موضوع مقاومت آن را در برابر نفوذ مایعات پایین می آورد. بنا به دلایل فوق، استفاده از ماده ای مانند واترپروف پودری می تواند به بالا رفتن استحکام ملات و آب بندی مخلوط کمک کند.

امکاناتی که با استفاده از واترپروف پودری بتن می توان در اختیار داشت

کاربردهای واترپروف پودری بتن

  1. استفاده از این محصول به عنوان یک عایق رطوبتی برای آب بندی استخر ها و مخازن آب می تواند عملکرد فوق العاده ای داشته باشد.
  2. برای ساخت سازه هایی که در معرض ورود سولفات ها هستند مناسب است.
  3. از المان هایی که در مجاورت آب دریا، یون های شیمیایی و نمک قرار دارند، محافظت می کند.

نحوه استفاده از پودر واترپروف کننده

برای موفقیت در به کارگیری واترپروف پودری بتن، باید آن را به طور یکنواخت در مخلوط سیمان و سنگدانه ها استفاده کرد. این ماده باید در ترکیب حفظ شده و از سیمان جدا نشود، به طوری که هنگام خشک شدن بتن، یک سطح همگن به دست بیاید.

به منظور استفاده از این محصول، باید با نسبت ۲٪ با سیمان ترکیب شود. یک ماده کلوئیدی در ترکیب پودر وجود دارد که به عنوان دفع کننده آب عمل می کند و به دلیل انعطاف پذیری بالا، حتی در حضور آب نیز شن و ماسه و سنگدانه ها از گلیسیرید جدا نمی شوند. علاوه براین، ذرات سیمان را به یکدیگر اتصال داده و یک ملات با استحکام بالا و نفوذپذیری پایین را به وجود می آورد و این همان نتیجه ای است که مهندسین و معماران به دنبال هستند. این ماده به سیمان طبیعی آسیبی نمی زند و به طور یکنواخت مخلوط را پراکنده می کند.

(پیشنهادی)  طرز تهیه ملات سفید (سیمان سفید و ماسه) برای ساخت و ساز

معرفی انواع مختلف واتر پروف پودری بتن

در ترکیب واترپروف پودری بتن از چه موادی استفاده شده است؟

در این عایق رطوبتی، گلیسیریدهای خنثی به همراه اسیدهای چرب مخلوط شده و کمی گرم می شوند. در حین عملیات ساخت این ماده، دمای دستگاه به قدری زیاد نیست که از کیفیت محصول کاسته شود و میزان حرارت با توجه به خصوصیات مواد تنظیم خواهد شد. فرایند پخت تا زمانی ادامه می یابد که که تمام عناصر به طور کامل در مخلوط توزیع شوند.

پودر حاوی گلیسیریدها و اسیدهای چرب خطری برای بتن ندارد، زیرا در کارخانه از طریق واکنش های مخرب تولید نمی شود، بلکه میان عناصر آن یک پیوند صمیمانه ایجاد شده تا به خوبی بتواند به عنوان ماده ضد آب عمل کند. در موارد خاص ممکن است به جای پلاستیک خاک رس از فرآورده های فرعی مانند گچ، کربنات کلسیم، پسماندهای صنایع کاغذی یا صابون نیز استفاده شود. پلاستیک خاک رس متراکم بوده و یک ترکیب یکدست را به وجود می آورد. در مقابل، دلیل استفاده از گچ و عناصر خاکی این است که از نظر وزنی نسبتاً سبک بوده و تا حد قابل توجهی جاذب هستند.

در بسیاری از پودرهای مورد استفاده، تولیدکنندگان برخی از مواد خاص را به منظور کاهش قیمت محصول حذف می کنند که این امر کیفیت عایق رطوبتی را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. بنابراین، همواره سعی کنید یک محصول باکیفیت را خریداری کرده و گول ارزان بودن آن را نخورید.

به جرات می توان گفت در ترکیب هیچکدام از موادی که برای ساخت سیمان ضد آب در بازار موجود هستند، تنها از یک عنصر استفاده نشده است، بلکه از یک ترکیب شیمیایی قوی بهره می برند که بتن را به بهترین نحو واترپروف می کند. هر ترکیب شیمیایی حداقل حاوی ۱۰ تا ۳۰ درصد ماده دفع کننده آب است و یک پودر بهبود یافته به غیر از خاصیت دفع آب، به سیمان یک قوام مناسب می دهد.

(پیشنهادی)  انواع عایق رطوبتی ساختمان و کاربرد آن ها

واترپروف پودری بتن چه استفاده ای دارد؟

مزایای واترپروف پودری بتن

  • یک پودر ضد آب دارای مزایای زیادی است که عمدتاً به عنوان عایق رطوبتی عمل کرده و سیمان یا بتن را در برابر فشار نیز مقاوم می کند.
  • این ماده به عنوان عایق ضد زنگ بتن نیز عمل می کند، زیرا از پلاستیک خاک رس و یک گلیسیرید خنثی از اسیدهای چرب تشکیل شده است.
  • واترپروف پودری یک قوام مناسب به ملات می دهد و می توان مطمئن شد که هیچ توده ای در مخلوط وجود ندارد.
  • از ورود عوامل خورنده به سیمان جلوگیری می کند.
  • روی خواص اصلی سیمان هیچ گونه تاثیر مخربی نمی گذارد و مقاومت فشاری آن را حفظ می کند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.