معنی ترموود چیست وچه کاربردها و کارایی های دارد؟؟؟

کاربرد و معنی ترموود چیست

معنی ترموود یعنی چوب حرارت دیده، The meaning of thermowood در واقع می توان گفت این معنی لغوی این کلمه است. اما این واژه چیزی فراتر از این دو کلمه است. امروزه استفاده از ترموود بیشتر برای نمای ساختمان ها و دکوراسیون های داخلی می باشد. نمای چوبی یک متریال مدرن و کلاسیک می باشد که هواداران بسیار زیادی دارد. همچنین استفاده از این فراورده برای ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی و تابلوی مغازه ها بسیار رایج است. در رابطه با معنی ترموود باید گفت این چوب فراوری شده دارای توان مقاومتی و پایداری بالایی است که جذابیت و نمای بسیار زیبایی را برای مغازه شما خلق خواهد کرد. استفاده از بیلبوردها و تابلوهای ساخته شده از چوب ترموود از نظر اقتصادی بسیار به صرفه و قابل قبول است. این قابلیت ها سبب شده است تا به کارگیری این فراورده برای نمای سازه ها به صورت تکی یا ترکیبی با متریال های دیگر بسیار پر استفاده و پر کاربرد باشد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با معنی ترموود، انواع آن و کاربردهایش بیشتر آشنا شویم.

معنی ترموود چیست ؟؟؟

 

در رابطه با معنی ترموود باید گفت  واژه ترموود به عنوان پسوند برای گونه ای از چوب می باشد که در پروسه تیمار حرارتی قرار گرفته است و نقاط ضعف چوب طبیعی مانند عدم دوام و ناپایداری، تحلیل و پوسیدگی و نفوذ حشرات و… در آن برطرف شده است. در راستای توانمند کردن چوب از حرارت کمک گرفته می شود و بعد پروسه حرارت دهی چوب واژه ترموود برای آن در نظر گرفته می شود.

 

تاریخچه چوب ترموود و چگونگی ساخت این محصول

 

در ادمه مطلب مربوط به معنی ترموود به توضیح تاریخچه آن پرداخته می شود. قدمت تاریخی عملیات سوزاندن و حرارت دهی به چوب برای افزایش توان مقاومتی و پایداری آن در راستای به کارگیری در نمای سازه ها و عملیات خارج از ساختمان اولین بار در حدود سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ به روش های کاملا علمی و تحقیق شده آغاز شد. در زمینه ساختن چوب ترموود کشور فنلاند از آغازگران و محققین در این مورد بوده است که انجمن چوب ترموود را پایه گذاری نموده است و به صورت گسترده و همه جانبه در این زمینه تحقیق و پژوهش می نماید. در نتیجه روش تیمار حرارتی بر اساس اصول و استانداردهای بیان شدن از طرف این انجمن به بازار عرضه می شود. در ادامه مطلب در رابطه با مراحل ترموود ساختن چوب توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد.

دررابطه با معنی ترموود باید گفت چوب باید چندین مرحله را طی نماید تا شایسته نام ترموود گردد که این مراحل عبارتند از

 

  • آنچه که می خواهیم توضیح دهیم مهترین پارامترهای موجود در معنی ترموود را شرح می دهد.  در گام اوب ساخت ترموود الوارهای درختانی مانند کاج و … در سایزهای متفاوت برش داده می شود و سپس چوب های برش داده شده با استفاده از حرارت و بخار آب تا دمای ۱۰۰درجه سانتیگراد را تجربه خواهند کرد. البته رسیدن به این دما با سرعت بسیار زیادی انجام می شود و سپس به آرامی درجه حرارت تا مرز ۱۳۰ درجه سانتیگراد بالا می رود ودر حین این افزایش دما با استفاده از قابلیت های بخار آب از ایجاد درز و ترک و دیگر واکنش های احتمالی در زمان انجام فرایند ترموود کردن ممانعت می نمایند. در مرحله بعدی دمای چوب کم کم کاهش داده می شود تا به صفر درجه سانتیگراد برسد و چوب خشک شود.

 

  • در گام بعدی چوب خشک شده را با توجه به درصد و درجه رده بندی آن در دمایی مابین ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد قرار می دهند و پس از رسیدن دمای چوب به نقطه مورد نظر آن را در همان دما ثابت نگه می دارند تا رطوبت موجود در ساختمان چوب و صمغ و شیره ی آن به صورت کامل از بافت چوب خارج شود. همچنین رنگ چوب به حالت قهوه ای روشن تغییر حالت دهد. در این مرحله نیز همچنان بخار آب گزینه ای کمک کننده برای ممانعت از اشتعال چوب می باشد.

 

  • در مرحله سوم که  در معنی ترموود با عنوان رطوبت رسانی به چوب ترموود شناخته می شود با استفاده از راهکارهایی مانند اسپری نمودن آب بر روی سطوح چوب و باران استوایی دمای چوب را پائین می آورندو تا به رطوبت و دما مورد نظر دست یابند، در این مرحله درجه رطوبت چوب در حدود ۴ تا ۶ درصد می باشد. در پایان این مرحله پروسه ترموود ساختن چوب به اتمام می رسد. در چنین شرایطی چوب بخش بسیار زیاد و قابل توجهی از صمغ خود را از دست داده است و  اگر درصد ناچیزی مانده باشد به صورت بلوری و بدون هیچ عارضه ای هستند. همچنین با توجه به حرارت بسیار زیادی که چوب از سر گذرانده است ساختار و بافت آن عاری از هر نوع عناصر مغذی برای حشرات چوب خوار می باشد.

 

چوب ترموود چیست وچه کاربردها و کارایی های دارد؟؟؟

نصب و اتصال دادن ترموود

 

برای استفاده از ترموود آن را به دو روش نصب می نمایند که در ادامه توضیح  داده خواهد شد

 

       ·          روش زیر ساز چوبی 

 

در این روش چوب هایی در اندازه ها معین و فواصل تعیین شده به صورت قائم بر پروفیل های تعبیه شده چوب نما اجرا می شود و با استفاده از پیچ های مناسب روی سطوح زیر کار در نظر گرفته شده اتصال داده می شود.

 

       ·          استفاده از کلیپس 

 

در راستای توضیح معنی ترموود روش های اتصال آن نیز گزینه مهم دیگری است که باید توضیح داد. البته این توضیحات بسیار مختصر و فقط در جهت آشنایی می باشد. در این حالت سطوح زیر کار با استفاده از ورق های پروفیل گالوانیزه و آهن کشی آماده می شود، چوب های ترموود نیز در مرحله پایانی با بهره گیری از کلیپس به سطوح زیر ساز اتصال داده می شوند. در مقایسه با روش اول این روش هزینه بیشتری دارد و پیچ های استفاده شده در نما قابل مشاهده شدن  نیستند و این از نظر زیبایی نما بسیار مهم است.

 

معرفی انواع ترموود

 

زمانیکه از معنی ترموود سخن به میان می آید، ناگزیر باید با انواع آن آشنا شد، در یک دسته بندی کلی ترموود را به سه گروه تقسیم می کنند که عبارت است از

 

 انواع چوب ترموود از لحاظ روش ساخت و تولید 

 

با در نظر گرفتن شرایط و عملیات تولیدی اعمال شده بر روی چوب می توان دو دسته بندی را در نظر گرفت.

 

ترموو- اس ( Thermo- S) 

 

حرف S در این مقوله به معنی دوام و پایداری می باشد. در این روش برای تولید محصولی با توان مقاومتی مورد نظر چوب را در درجه حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد قرار می دهند و چوب فراوری شده ای با توان مقاومتی بالا تولید می شود. فراورده ای که به این صورت حاصل می شود با در نظر گرفتن مقدار رطوبت محیطی تورمی در حد۶ تا ۸ درصد یا کمتر دارد. از نوع سوزنی این فراورده برای فضاهای داخلی و تزئینات مربوطه از قبیل مبلمان داخلی، در و پنجره، سونا استفاده می شود. اما ترموود حاصله از نوع پهن برگ آن قابل استفاده در شرایط متفاوت آب و هوایی مانند کف پوش ها، انواع پوشش های فضاهای خارج از ساختمان می باشد.

ترموود _ دی ( Thermo- D)

 

در این گونه از ترموود های تولید شده حرف D مخفف شده واژه Durability یعنی دوام و ماندگاری محصول می باشد. در جریان فراوری این نوع از ترموود چوب را در شرایط دمایی تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد قرار می دهند و با این راهکار ایستادگی و استحکام آن را در مقابله با عوامل محیطی بالا می برند. در این نوع از حرارت دهی چوب سبب می شوند فراورده حاصله دوام فوق العاده ای داشته باشد. استفاده از این فراورده بیشتر در مکان های باز مانند نما و دیوار پوش های خارجی سازه ها، سرویس های بهداشتی، بیلبوردها، مبلمان شهری و …. می باشد.

 

انواع ترموود از لحاظ گونه چوب استفاده شده 

 

در ادامه مطالب مربوط به معنی ترموود به بحث در مورد نوع ترموود با در نظر گرفتن نوع الوار استفاده شده رسیدیم. ترموودها را در این شرایط به دو دسته تقسیم می نمائیم که عبارتند از

 

ترموود با چوب نرم 

 

درختانی مانند کاج و الوارهای مربوط به آن در این گروه هستند.

 

ترموود با چوب سخت 

 

این محصولات از فراوری الوارهای درختان برگ پهن سوزنی حاصل می شوند.

 

ترموودهای موجود با در نظر گرفتن ابعاد و پروفیل

 

معنی ترموود

معنی ترموود و قابلیت ها و ویژگی های آن

 

 

زمانیکه از معنی ترموود صحبت به میان می آید معرفی این فراورده با تمامی خاصیت ها و توانایی ها مد نظر است. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

ماندگاری و ثبات ابعاد 

 

پارامتری بسیار مهم در معنی ترموود دوام و ثبات ابعاد می باشد. در واقع پس از اتمام مراحل تیمار حرارتی چوب، شاهد محصول فراوری شده ای هستیم که یک قابلیت برجسته با عنوان تعادل رطوبتی در آن مشهود است. در واقع تهاتر دمایی و جذب رطوبت با محیط به صورت قابل ملاحظه ای پائین می آید و همین قابلیت یکی از علت های مهم ثبات ابعاد و ممانعت از ایجاد درز و ترک و افزایش بسیار زیاد خاصیت عایقی این محصول می باشد.

 

استحکام بسیار بالا در مواجه با عوامل پوسیدگی و حمله حشرات 

 

این فراورده را می توانید با آسودگی خیال و اطمینان کامل در رابطه با معضلاتی مانند حضور حشرات موذی و عوامل پوسیدگی استفاده نمائید. حرارت بسیار بالایی که این محصولات تجربه می کنند باعث از بین رفتن تمامی مواد مغذی بافت چوب می شود و این فراورده را به گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در فضاهای داخلی و خارجی تبدیل می نماید.

 

ترموود فراورده ای یک دست و خالص 

 

حرارت بسیار بالای عملیات ترموود سبب از بین رفتن تمامی باکتری های چوب می شود و در نتیجه محصولی مرغوب و استریل شده که ظاهری یک رنگ و یک دست دارد برای استفاده های فراوران و متنوع تولید می شود.

 

از اینکه تا پایان همراه ما بودید سپاسگزاریم و امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

برگرفته از فروشگاه ترمووود سنتر

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.