عایق سفید یا ایزوگام سفید (جایگزین ایزوگام پشت بام)

ایزوگام سفید جایگزینی برای ایزوگام

ایزوگام سفید چیست؟

 

در گذشته عملیات عایق نمودن بام خانه ها و کف وجداره های مربوط به حمام و سرویس های بهداشتی را با استفاده از ایزوگام یا قیر انجام می دادند.
اما امروزه پیشرفت علم در تمامی زمینه ها جایگزین ها و روش های بهتر و آسانتری را به دنبال داشته است. عایق سفید White waterproofing لایه ای آب بند و پوششی محافظت کننده از سطوح دربرابر نفوذ آب و رطوبت به داخل سازه ها و ساختمان ها است که اساس و پایه این محصولات، بسپارها( مواد پلیمری) و اکریلیک ها هستند.

این مواد بر مبنای اصول و استانداردهای حفاظت از محیط زیست تولید شده اند. این ترکیبات مزیت ها و توانمندی های زیادی دارند. علاوه بر نقاط قوت عایق سفید زمانیکه به معضلات و دردسرهای قیرگونی و ایزوگام بیندیشیم به درک بهتری برای استفاده از این محصول خواهیم رسید.

اما عایق سفید چیست؟ بسیاری از افراد می پرسند که آیا می توان از چسب به جای ایزوگام استفاده کرد؟ در بیشتر کشورهای توسعه یافته و مدرن جهان معضلات و دردسرهای ایزوگام از قبیل درجه انعطاف پذیری کم، توان مقاومتی بسیار پائین در برابرآب، تغییرات دمایی و همچنین ایجاد درز و ترک،
نرم و شل شدن در برابر حرارت و گرما، دوام و پایداری کم و همچنین پروسه زمان بر وپر دردسر آن  باعث شده است که عایق سفید به جایگزین ایزوگام تبدیل گردد. به عنوان مثال در کشور آلمان در ساخت و طراحی  فضاهای سبز روی پشت بام از ایزوگام سفید استفاده می گردد.

 

ایزوگام سفید؛ بهترین عایق جایگزین ایزوگام پشت بام

 

جایگزین ایزوگام چیست؟ عایق سفید که می توان آن را ایزوگام سفید نیز نامید فراورده ای با ویژگی ها و توانایی های  یک عایق رطوبتی توانمند می باشد. ماده اولیه تشکیل دهنده این فراورده رزین های اکریلیک است که این فراورده را به جایگزینی بسیار عالی برای عایق های سنتی تبدیل نموده است.
ایزوگام سفید لایه ای آب گریز می باشد که از بسپار و رابرهایی  با فرمولاسیون آب گریزی ساخته شده است و بعد از به کاربردن در سطح مورد نظر و خشک شدن به یک محصول تمام عیار در امر عایق کاری و آب بندی تبدیل می شوند.

این  فراورده را در هر قسمت و هر نوع سطحی که به آب گریزی نیاز داشته باشد می توان به  راحتی کار برد از جمله سطوح سیمانی، آجری، فلزی و ….. همچنین چسب نانو جایگزین ایزوگام خواهد بود و میتوان برای آب بندی از مواد نانو استفاده کرد.

عایق سفید همانگونه که از نام آن می توان تشخیص داد محصولی است که پس از اجرا، سطح مورد نظر را سفید می کند که این قابلیت منحصر به فرد از لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار تاثیر گزار می باشد. همچنین می توان با اضافه نمودن رنگ دانه ها،عایق های رنگی ساخت که زیبایی چشمگیری ایجاد می کنند. ایزوگام سفید را می توان بروی بام و دیوارها استفاده کرد یعنی شرایط به کارگیری روی سطح های افقی وعمودی و شیب داررا دارد.

(پیشنهادی)  انواع عایق رطوبتی ساختمان و کاربرد آن ها

توان انعطاف پذیری و چسبندگی زیاد ایزوگام سفید آن را به محصولی کارامد با ماندگاری و طول عمر زیاد تبدیل کرده است. این محصول برای استفاده در مکان هایی که در معرض بار هیدرواستاتیکی هستند گزینه مناسبی نیست.

 

عایق سفید، ایزوگام سفید

عایق های سنتی در برابر عایق سفید(جایگزین ایزوگام)

 

شاید در گذشته صنعت ساخت و ساز راه حل وجایگزینی برای استفاده از قیر وایزوگام نداشت. اما سالیان متمادی این دوفراورده به عنوان عایق استفاده می شدند. همچنین مشکلات و ضعف هایی که این فراورده ها درزمینه محیط زیست ایجاد نمودند باعث شده تا متخصصین در این زمینه به فکر جایگزینی با کارایی و کیفیت بهتر باشند. همچنین پوشش روی ایزوگام مقاومت عایق سفید را ندارد و مشکلات دیگری که می توان برای ایزوگام و قیر به آن اشاره کرد عبارتند از

 

 • ایزوگام حتی اگر در بسته بندی اولیه خود نیز باشد تنها ۶ ماه ماندگاری دارد.( به شرط قرار گیری عمودی)

 

 • ماندگاری و طول عمر کم( مدت دوام ایزوگام را ۱۵ سال برآورد کرده اند. هر چند که در طول این زمان شاید چندین بار نیازمند تعمیر و ترمیم شود. مدت عمر مفید قیر نیز ۴ سال است.)

 

 • برای تولید داخلی ایزوگام به مواد اولیه خارجی نیاز است یعنی عدم تولید داخلی

 

 • در مقایسه با عایق سفید قیمت ساخت و عرضه بسیار بالا

 

 • از لحاظ جرم و وزن ایزوگام وزن کمتری از قیر و گونی دارد. اما عایق سفید از هر دوی آنها کم وزن تر و سبک تر است.

 

 • در زمان اجرای قیروگونی و ایزوگام دردسرهای زیادی را تجربه خواهید کرد و هر کدام از آنها به مجریان خود برای اجرا نیاز دارند. اما ایزوگام سفید به تجربه و مهارت مشخصی نیاز ندارد در واقع با سهولت در اجرا روبه رو هستید.

 

 • باید ایزوگامی با کیفیت و با بیشترین درصد کارایی نصب کنیم. این موضوع تحت تاثیر عواملی مانند مهارت مجریان اجرایی و با کیفیت بودن محصول است.

 

 • با گذشت زمان و نفوذ نم و رطوبت پوشش گونی به کار رفته تخریب شده و پوسیده می گردد. در ایزوگام نیز تاثیر این عوامل با نشست آشکار می گردد اما عایق سفید اینگونه نیست.

 

 • بام خانه ها همیشه در تماس مستقیم و طولانی با نورخورشید هستند. بنابراین آب بند هایی که برای آن استفاده می گردد باید دارای توان مقاوتی قابل قبولی دربرابراشعه خورشید باشند.
(پیشنهادی)  واترپروف نما

 

 • ایزوگام سفید توان پایداری بسیار زیادی در این زمینه دارد. این محصول همچنین به دلیل سفید بودن از وارد شدن گرما و حرارت به سازه ها ممانعت می نماید و با انعکاس بیشتر از ۸۰ درصد نور تابشی خورشید باعث هدر رفت انرژی و خنک شدن محوطه می شود.

 

 • ایزوگام و قیروگونی توان محافظتی بالایی در برابر حلال ها ندارند این در حالی است که عایق سفید توان پایداری و مقاومت در برابر موادنفتی، اسیدی و ترکیبات شیمیایی را دارد.

 

 • شاید عده ای از افراد میزان ضخامت عایق های رطوبتی را مزیت و دلیلی برای برتری بدانند.اما این یک عقیده کاملا اشتباه است. ایزوگام سفید بر پایه دانش نانو پوشش های بیشتری را در خود جای داده است. همچنین ذرات مولکولی به هم پیوسته ای دارد که این ویژگی ها باعث شده است توان جذبی بسیار زیادی داشته باشد.

 

 • عایق سفید به هر سطحی که چسبیده شود شرایط تنفس و اکسیژن رسانی به آن را فراهم می کند. با این خاصیت مانع ایجاد قارچ،شوره و کپک در سطح می گردد.

 

 • به دلیل یک دست نبودن ساختار ایزوگام پوشش بالایی آن با گذشت زمان چون در معرض نور خورشید بوده است تحلیل رفته و خراب می شود و هوای سرد نیز باعث آسیب پذیر شدن آن می گردد.

 

 • ایزوگام سفید درصد چسبندگی بالایی دارد. در واقع با جذب شدن به لایه های زیرین و بافت مولکولی سطح زیر کار کاملا سطح مورد نظر را آب بند کرده و با سطح یکی می شود.

 

مزیت های عایق سفید (جایگزین ایزوگام) چیست؟؟؟

 

ویژگی های زیر از جمله دلایل استفاد از عایق سفید می باشد

 

 • سهولت و آسانی در اجرا

 

 • توان چسبندگی فوق العاده به انواع سطوح زیر کار شیب دار،قائم و افقی

 

 • قابلیت الاستیسیته و ارتجاعی بسیار بالا از ۳۰- تا ۱۲۰+ درجه سانتیگراد

 

 • ترمیم و تعمیر راحت و بدون هزینه های اضافی

 

 • مقاومت بسیار بالا در برابر نور خورشید

 

 • ماندگاری و طول عمر بالا

 

 • توان مقاومتی بسیار بالا در برابرتغییرات دمایی و نداشتن هیچ نوع درز و ترک خوردگی و لایه لایه شدن در ایزوگام سفید

 

 • خاصیت آب گریز بودن صد درصد

 

کاربردهای ایزوگام سفید چیست ؟؟؟

 

از ایزوگام سفید در راستای آب بند نمودن سطوح متفاوت استفاده می شود از جمله

 

 • عایق نمودن منابع آب و استخرها

 

 • آب گریر نمودن سطوح مربوط به حمام و سرویس های بهداشتی

 

 • عایق نمودن گاردن روف ها و نماهای سبز

 

 • آب گریز نمودن سطوح مربوط به بام ساختمان ها

 

 • ترمیم ها و تعمیرات مربوط به نشت عایق های سنتی مانند قیر یا ایزوگام
(پیشنهادی)  عایق نمودن استخر و محصولات موجود در این زمینه

 

 • آب گریز و عایق کردن فوندانسیون و پی سازه ها و بناها

 

 • آب گریز نمودن ملات های سیمانی

 

 • گزینه ای مورد اطمینان در آب گریز نمودن گنبد مساجد

 

 • به کار بردن در راستای عایق محافظت کننده از ملات های سیمانی که از ورود و نفوذ یون های تخریب گر خاک به داخل ملات های سیمانی ممانعت می کند.

 

 • به دلیل خاصیت رنگ پذیری گزینه ای عالی برای رنگ کردن همراه با عایق مخصوصا در نمای سازه ها

 

کاربردهای ایزوگام سفید چیست ؟؟؟

عایق سفید و امکان تنفس سطح به چه معنی است ؟؟؟

 

حین تولید بتن، برای افزایش کیفیت و کارایی علاوه بر میزان آب اختلاط باید درصدی آب اضافی موجود باشد. زیرا این کار به روان نمودن بهینه ملات سیمانی نیز کمک می کند. بعد ازبتن ریزی مدت زمان مشخصی لازم است تا این مایع اضافه از ملات سیمانی بیرون رفت داشته باشد. به این شرایط در صنعت ساخت و ساز تنفس بتن می گویند.

بعضی اوقات برای سرعت بخشیدن به این پروسه با حرارت دادن بتن می توان آب آن را زودتر خارج کرد. این یک عامل بسیار منفی بر مقاومت و کیفیت پایانی بتن است. زیرا هیچ وقت نمی توان حرارت و گرمای مناسب و دقیقی به بتن القا کرد. در نتیجه این کار بخش های بالایی ملات سیمانی مقدار بیشتری آب از دست داده و زودتر خشک می شود. در مقایسه با بخش های زیرین که این حالت باعث ایجاد شرایط گرادیان دمایی و شیب هیدرولیکی می گردد. (کاهش کیفیت بتن)

حال اگر از روش عایق بندی سنتی برای آب گریز نمودن استفاده شود، آنچه را بیان کردیم اجرا می گردد. همچنین از تنفس بهینه ملات سیمانی ممانعت می گردد. بنابراین بهترین راه حل استفاده از ایزوگام سفید می باشد. زیرا پای هیچ گونه حرارتی در میان نیست و معضلاتی را که در بالا اشاره نمودیم نخواهیم داشت.

 

نحوه عملیات عایق بندی با عایق سفید(جایگزین ایزوگام)

 

قبل از شروع عملیات باید سطح را از هرگونه آلودگی مانند ذرات چربی، گردو غبار،رنگ و گل و…. پاک نمائیم. البته می توان برای اطمینان بیشتر با استفاده از فشار آب و برس سطح مورد نظررا کاملا پاک کنیم. در صورت اجرای این عملیات بر روی مکان های آلوده و چرب شاهد نتیجه نهایی بی کیفیت همراه با لایه لایه شدن محصول خواهیم بود.

بهره گیری ازیک سطح یک نواخت و صاف به کسب نتیجه عالی بسیار کمک می کند در راستای تحقق بخشیدن به این هدف بخش هایی که تحلیل رفته و آسیب دیده هستند را باید بازسازی کرد. از جمله بخش های تعمیری تبله ها و لایه لایه شدن هاست. بخش های پف کرده را باید کاملا جدا و بخش های
فرورفته را باید با استفاده از ملات های پلیمری بازسازی کرد.

(پیشنهادی)  آب بندی استخر با ایزوگام و نکاتی که هنگام استفاده از این عایق رطوبتی باید رعایت شوند

برای حصول چسبندگی قبل از به کار گیری عایق سفید بر روی سطح سیمانی یک پوشش پرایمر آکریلیک را اعمال نمائیم. در صورتی که سطح زیر کار فلزی باشد، حتما باید قبل از آب گریز نمودن آنها را با ضدزنگ پوشش دهیم.

اکنون که شرایط برای انجام عملیات آماده است دست به کار می شویم. با به کارگیری غلتک، برس یا اسپری ابتدا مکان مورد نظر را یک لایه پوشش می دهیم سپس صبر کرده تا این روکش اولیه کمی خشک شود وقتی سطح هنوز مقدار کمی حالت نم و چسبندگی داشت یه به عبارتی نوچ بود لایه دوم را نیز اعمال می کنیم.

توصیه اکید می گردد در بین این دو مرحله حتما توری فایبر گلاس را به کار ببرید. درواقع با این کار سطح مورد نظر را مسلح و قدرت مقاومتی آب بندها را بالا برده ایم. در قسمت های قائم در قبال هر یک متر ۷۰۰تا ۹۰۰ گرم و برای بخش های افقی ۱تا ۱.۵ کیلوگرم عایق سفید لازم است. در واقع میزان مصرف این محصول در بخش های صاف و هموار کمتر از سطح زیر کار بتن می باشد.

ایزوگام سفید باید نهایت تا دو لایه اعمال گردد و کمترین میزان ضخامت اجرایی آن باید ۱ میلیمتر باشد. در واقع بعد از اینکه لایه آخر را اعمال نمودید باید تقریبا ۳۶ ساعت زمان برای خشک شدن در نظر بگیرید و همچنین از رفتن به روی سطح تا زمان خشک شدن پرهیز کنید.

 

نحوه عملیات عایق بندی با عایق سفید

بسته بندی ایزوگام سفید

 

این فراورده به صورت بسته های ۱،۴،۱۰،۲۰گیلوگرمی تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

 

سوالات متداول

آیا ایزوگام سفید قابلیت اجرا در تمامی شرایط آب و هوایی را دارد؟

بله اما باید سطح زیر کار از هرگونه آلودگی و چربی پاک شود.

چرا عایق سفید(جایگزین ایزوگام) نسبت به ایزوگام ارجعیت دارد؟

از برتری های این محصول می توان عمر بالا، قیمت مناسب، مقاومت و نفوذناپذیری بالا را نام برد.

آیا برای تمامی سطوح کاربرد دارد؟

عایق سفید خوشبختانه در روف گاردن، پشت بام، بام های گنبدی، فوندانسیون ها و تمامی سازه ها کاربرد دارد.

برای سازه هایی که نمیتوانند وزن زیادی را تحمل کنند کدام عایق بهتر است؟

عایق سفید وزن زیادی ندارد. از این رو میتوانید آن را در تمامی سازه های حساس استفاده نمایید.

آیا خاصیت رنگ پذیری نیز دارد؟

بله شما می توانید مناسب با سازه خود هرگونه رنگی را بر روی آن اعمال نمایید.

4 پاسخ
 1. محمد گفته:

  سلام . لطفا وقتی تلفن گویای شرکت بهقسمت مشاورین وصل مینماید اگر خط مشغول هست یا امکان مشاوره مقدور نیست لااقل پیام صوتی تماس گیرنده را ضبط نمایید و در فرصت مناسب رسیدگی کنید نه اینکه پشت خط همین جوری با پخش موزیک منتظر بگذارید آنهم مشخص نیست جوابگو خواهید بود یا تماس گیرنده مشمول روز درختکاری شرکت شده است. تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.