عایق نمودن استخر و محصولات موجود در این زمینه

عایق نمودن استخر و محصولات موجود در این زمینه

عایق استخر Pool insulation به مجموعه عملیاتی گفته می شود که در راستای آبگریز نمودن محیط استخرها انجام می شود. در واقع نم ورطوبت یکی از عوامل تاثیر گذار در سستی و فرسوده شدن سازه ها می باشد و این نم و رطوبت می تواند از منابع متعددی نشات گرفته باشد. برای محافظت از سازه ها در مقابل خرابی ها و خسارات ناشی از رطوبت تنها راهکار عایق نمودن محل های مورد نظر می باشد. اینکه از چه نوع محصولات آب بندی برای انجام فرآیند عایق استخر استفاده نمائیم به عوامل مختلفی بستگی دارد.

از روزگاران کهن تا دنیای مدرن امروز انسانها به مسئله عایق نمودن سازه های مختلف اهمیت می داده اند و در راستای رسیدن به این هدف روش ها و محولات متفاوتی را به کار برده اند که بسیاری از روش های قدیمی جای خود را به متریال ها و روش های جدید داده اند. روش های که امروزه برای عایق استخر و دیگر سازه ها استفاده می گردد راهکارهایی ایده آل با درصد اطمینان بسیار زیاد می باشند. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا بیشتر با این مطلب آشنا شویم.

عایق استخر و انواع متفاوت این محصولات

آب بندی استخر مرحله ای بسیار مهم درساخت این سازه می باشد که می توان در هر مرحله ای آن را اجرایی کرد. از جمله فراورده های موجود در این زمینه می توان موارد زیر را نام برد.

  • عایق استخر برپایه پلیمرها
  • عایق نمودن استخر با اپوکسی ها
  • فراورده های عایقی بر پایه محصولات اکریلیکی (سوپر ژل میکروسیلیس)
  • آب بندی استخر با سیمان های پلیمری
(پیشنهادی)  آب بندی استخر با مواد نانو و ایجاد یک عایق رطوبتی مقاوم

عایق استخر

نکاتی بسیار مهم در مسئله عایق نمودن استخرها

 در راستای آب گریز نمودن استخرها توجه به ویژگی های محیطی، چگونگی استفاده از مصالح و مواد مورد نظر و همچنین داشتن آگاهی و شناخت نسبت به بناهای هیدرولیکی بسیار مهم است. در برخی موارد و بر اساس تجریبات به دست آمده در این زمینه شاهد بوده ایم که هر چند از متریال ها و مصالح بسیار با کیفیت و مقاوم استفاده شده است اما نتیجه ای مناسب و درخور توجه را به دنبال نداشته است. این موارد نتیجه عدم به کارگیری درست و یا عدم رعایت ویژه مصرف بوده است.

در حقیقت اهمیت دادن به ویژگی های موجود محیطی و آگاهی از چگونگی ساختار سازه های هیدرولیکی کمکی بسیار عالی و مقرون به صرفه در چگونگی استفاده از متریال های عایق استخر می باشد. چنانچه آب بندی استخرها بدون در نظر گرفتن چگونگی ساختار آن و اثر فشارها و نیروهای منفی آب در زمان هجوم به درون استخر انجام شود عایق انجام شده یه خوبی به سطح اتصال داده نمی شود و عایق به کار رفته از سطح بلند شده و لایه لایه می گردد.

در حقیقت عدم دانش کافی در مورد اسکلت و ساختمان این سازه های هیدرولیکی اصلی ترین دلیل برای عدم نتیجه گیری ایده آل در استفاده از عایق استخر هستند. واکاوی های دقیق و ملموس از سازه های هیدرولیکی برای گزینش و استفاده از محصولات عایقی سبب می شود از هزینه های تحمیلی در آینده ممانعت گردد و همچنین عایقی با بیشترین کارایی انتخاب شود.

انواع عایق استخر

در واقع فراورده های نفوذگیر، زودگیر یا آنی گیر و دیگر محصولات مشابه که با عنوان پودرهای عایقی معرفی شده اند حالت گرد مانندی دارند که می توانند در مواجه با جریان سیالات در جهت نیروهای منفی به عایق بندی استخر بازگشت نمایند و از رخنه و نفوذ ممانعت کنند.

(پیشنهادی)  نحوه عایق کاری استخر کشاورزی با عایق رطوبتی چگونه است؟

 در نقطه مقابل این پودرهای آب بندی، فراورده های پلمیری دو جزئی و آب گریز های اکریلیکی قرار می گیرند که در گروه عایق های مایع دسته بندی می شوند. این فراورده های آببندی را بر روی لایه های ملات و بتن اجرا شده در مرحله پایانی به کار می برند. عایق های مایع همانند یک پوشش محافظت کننده از سطوح زیرین در مقابل جریانات وفشار آب محافظت می نماید و همچنین از نشت و هدر رفت آب ممانعت می کند و از این لحاظ در زمره بهترین فراورده های عایق استخر می باشد. این متریال ها به سهولت در اجرا و بازسازی معروف هستند و همچنین اگر برای آببندی استخر از عایق دو جزئی بسپارها استفاده گردد می توان همزمان استخر را نیز با رنگ پوشش داد.

استفاده از قیر برای آببندی استخر یکی دیگراز انتخاب های پیش رو می باشد. این متریال توانایی بسیار زیادی برای ممانعت از رخنه آب های سطحی و زیر زمینی به داخل محیط استخر دارد. پوشش دهی دیواره ها و جداره های بیرونی هم از ورود آب های زیر سطحی به داخل استخر ممانعت می کند و هم اینکه سبب پایداری و دوام سازه مورد نظر می گردد و آن را از صدمات ناشی از حمله کلرات ها و سولفاته شدن محافظت می کند. استفاده از پوشش محافظتی قیر به عنوان یک لایه عایق استخر به همه مدیران اجرایی در ساخت سازه های هیدرولیکی و استخر توصیه می گردد.  در واقع بهترین راهکار این است که پس از پایان مراحل کف سازی یک لایه از قیر را روی ملات سیمانی خشک شده یا بتن  استفاده نمود و سپس بتن ریزی اصلی را انجام داد. در واقع با انجام این عملیات از نفوذ و رخنه آب های زیر زمینی به درون گودی استخر ممانعت می نمائیم و در کل از کیفیت سازه های تحت فشار هیدرولیک و پوشش های رنگی آن مراقبت می نمائیم.

(پیشنهادی)  واترپروف در بتن و استفاده از عایق رطوبتی مدرن

عمران مال مجموعه ای مجرب با کارشناسان با دانش در این زمینه آماده ارائه خدمات خرید وهمچنین مشاوره رایگان در رابطه با عایق استخر و دیگر فراورده های عایقی مورد نیاز در صنعت ساخت و ساز با بالاترین کیفیت می باشد. چنانچه هر گونه سوالی در این زمینه دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید یا اینکه به دفتر مرکزی شرکت مراجعه نمائید. ما شما را برای داشتن انتخابی عالی و ایده آل راهنمایی می کنیم.

عایق استخر و انواع متفاوت این محصولات

عایق های رطوبتی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

در زمان خرید محصولات عایقی و آب بند کننده با حجم زیادی ازفراورده های تولید شده در این زمینه مواجه می شویم که انتخاب را برای ما سخت می نماید. هر چند که این فراورده ها با یک هدف کلی و مشترک تولید می شوند اما در نکات جزئی با هم متقاوت هستند. در رابطه با تفاوت و اختلاف میان عایق استخر می توان به موارد زیر اشاره کرد

  • طول عمر و مدت دوام عایق ها عمر مفید و مدت پایداری در فراورده های آب بندی با هم متفاوت است.
  • بازسازی و ترمیم عایق ها عوامل تاثیر گذاری مانند چگونگی اجرای عایق ها، نگهداری و محافظت از آنها در دوره های زمانی مشخص این محصولات را نیازمند بازسازی و تعمیر مینماید. این مدت زمان در محصولات متفاوت فرق می کند.
  • حفاظت از محیط زیست  دوستداران محیط زیست و طبیعت در صنعت ساخت و ساز همواره به فکر استفاده از فراورده هایی هستند که حداقل آسیب و لطمه را به محیط وارد نماید. بنابراین در راستای دستیابی به این هدف بسیاری از محصولات عایقی عرضه شده به بازار این ویژگی را دارند.
  • هزینه ها و عملیات اجرایی  عایق ها تفاوت های جزئی زیادی با هم دارند که یکی از این موارد هزینه های مربوط به خرید و اجرای آن می باشد. در واقع عمده بررسی در رابطه با هزینه عایق ها با مدت پایداری و دوام این فراورده بستگی دارد.
  • ویژگی های آب و هوایی محل مورد نظر فعالیت کارایی و چگونگی عملکرد محصولات آببندی در شرایط متفاوت آب و هوایی با هم فرق می کند. در راستای عایق استخر و دیگر سازه های هیدرولیکی باید با درنظر گرفتن شرایط بهترین گزینه که دارای حداکثر کارایی و عملکردی عالی باشد را انتخاب نمود.
(پیشنهادی)  معرفی چند عایق رطوبتی مناسب برای آب بندی استخرهای بتنی

در پایان از همراهی شما خوانندگان گرامی سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب ارائه شده برایتان مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.