ترمو چوب و مدل های مختلف آن برای سازه ها

طبقه درمان ترمووود و کاربرد انواع آن

ترمو چوب که بیشتر به عنوان نما مورد استفاده قرار می گیرد، یک ماده مقاوم و پایدار است که از طریق فرایندهای طبیعی ساخته می شود. در گذشته های دور، چوب جزو اصلی ترین مصالح برای ساخت خانه ها بوده است که با مرور زمان روی خواص آن تغییرات زیادی ایجاد شده تا علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا، به یک محصول کاربردی و به صرفه تبدیل شود.

ترمو چوب، یک محصول استاندارد برای ساختمان شما

بالا بودن دوام بیولوژیکی نتیجه حذف مواد غذایی در چوب و همچنین تغییر در ترکیب شیمیایی و ساختاری آن است که طی فرایند ساخت ترمووود، سطح مقاومت آن با استفاده از درجه حرارت بالا در برابر پوسیدگی افزایش می یابد. توصیه می شود ترمووود کلاس های ۱ تا ۳ (که مطابق با استاندارد EN-335-1 هستند) را خریداری کنید، چراکه برای استفاده به محافظت شیمیایی زیادی نیاز نداشته و به دلیل استاندارد بودن ساختار آن، مشکلی در شستشو ندارد.

ترمو چوب، یک محصول استاندارد برای ساختمان شما

طبقه درمان ترمووود و کاربرد انواع آن

دو کلاس درمان استاندارد برای چوب های نرم و گونه های سخت معرفی شده است که برای بیان کردن ویژگی های اصلی ترمو چوب در نظر گرفته شده اند؛ کلاس های درمانی استاندارد برای Thermo-S  (امکان تورم ابعاد تا ۶ الی ۸ درصد) برابر با ۱۹۰ درجه سانتیگراد و برای Thermo-D (امکان تورم ابعاد تا ۵ الی ۶ درصد) حدودا ۲۱۲ درجه سانتیگراد می باشد که در ادامه کاربرد های هریک را بیشتر بررسی می کنیم:

چوب نرم (کاج، صنوبر) کلاس Thermo-S Thermo-D

 • اجزای ساختمان
 • پانل های دیواری و سقفی در شرایط خشک
 • مبلمان
 • المان های باغ
 • اجزای درب و پنجره
 • تجهیزات سونا
 • کفپوش
 • روکش فلزی
 • کرکره
 • موانع صوتی
 • سایر سازه های بیرونی
(پیشنهادی)  افزایش کیفیت و ارزش پروژه ها با طراحی ترموود

چوب سخت (توس، آسپن) کلاس Thermo-S Thermo-D

 • پانل های دیواری و سقفی
 • مبلمان
 • المان های باغ
 • کفپوش
 • تجهیزات سونا

مصرف نهایی محصولات Thermo-D همانند محصولات Thermo-S است که به دلیل درجه حرارت بالای درمان، رنگ تیره تری دارد. علاوه بر کلاس های استاندارد فوق، می توان ترمووود را در دمای بالاتر یا پایین تر برای اهداف خاص تولید کرد که به تولیدکنندگان و توافق مشتریان صنعتی بستگی دارد.

درختانی که برای ساخت ترمو چوب استفاده می شوند

درختانی که برای ساخت ترمو چوب استفاده می شوند

کاج، صنوبر، توسکا، راش و اکالیپتوس از جمله درختانی هستند که هر کدام به طور خاص از طریق عملیات حرارتی و به صورت جداگانه درمان می شوند. علاوه بر موارد فوق، گونه های مختلف دیگری وجود دارند که دارای خصوصیات متفاوتی هستند؛ به عنوان مثال، چوب های نرم نسبت به گونه های سخت طول فیبر بیشتری دارند، اما گونه های سخت به طور متوسط ​​طول فیبر بسیار کمتری داشته و واریانس آن ها پایین تر است.

چوب های نرم (کاج و صنوبر) Thermo-S Thermo- D در دمای ۱۹۰ درجه و ۲۱۲ درجه سانتیگراد درمان می شوند و بارزترین خصوصیات آن ها شامل مقاومت در برابر آب و هوا، پایداری ابعادی، مقاومت خمشی بدون تغییر و تیرگی رنگ می شود.

چوب های سخت (توس و آسپن) Thermo-S Thermo- D نیز در دمای ۱۸۵ درجه و ۲۰۰ درجه سانتیگراد تحت درمان قرار می گیرند که خصوصیات آن ها همانند کاج و صنوبر می باشد.

ساختار چوب سبز حاوی رطوبت بالا به دو شکل است: آب در لومن سلول و آب محدود در دیواره های سلولی. در حین فرایند گرما دهی، برخی از آب های موجود در لومن سلول به دلیل تنش سطحی و اختلاف فشار بخار، از طریق مویرگ ها خارج می شوند و اگر منافذ بین لومن سلولی ها باز باشد، رطوبت می تواند تا چندین متر حرکت کرده و محصول به راحتی خشک شود؛ در غیر این صورت، فقط قسمت های انتهایی آن خشک شده و تصفیه چوب کمی سخت خواهد شد.

(پیشنهادی)  ترموود انتخابی بسیار مطمئن و ایده آل با هزینه های منطقی

نکاتی در رابطه با انبار کردن ترمو چوب

 1. درجه حرارت خاصی برای ذخیره سازی ترمو چوب تعریف نشده است، اما انبارهای سرد می توانند بهترین مکان برای نگهداری آن باشند که محصول باید با دقت در یک انبار پوشانده و در شرایط محیطی خشک نگهداری شود.
 2. خوشبختانه زباله های ترمووود مانند سایر زباله های چوبی قابل کنترل است و به دلیل داشتن ویژگی زیست تخریب پذیری، می توان در صورت فرسوده شدن آن را سوزاند و یا با زباله های معمولی دفع کرد.
 3. قرار گرفتن در معرض بارش باران و نور خورشید باعث می شود برخی از چوب ها به خصوص تخته های بدون روکش به مرور زمان از سطح جدا شوند. به همین خاطر، استفاده از لایه های محافظ مانند رنگ های مخصوص می تواند مانع از تغییر رنگ و سایر اثرات طبیعی آب و هوا شود.
 4. تخته ها باید به صورت افقی و با تعداد کافی بر روی یک تکیه گاه ها ذخیره شوند تا از کج شدن و ایجاد اعوجاج جلوگیری کرده باشید و برای جلوگیری از پوسیدگی، بهتر است به صورت مستقیم با زمین در تماس نباشند.
 5. هنگامی که بسته های ترمووود با جرثقیل، لیفتراک یا وسایل مشابه جابجا می شوند، به دلیل کاهش مقاومت خمشی مواد، چنگال ها باید در حداکثر فاصله خود تنظیم شده باشند.
 6. ترمووود قابل سوختن بوده و حدود ۳۰٪ نسبت به چوب معمولی انرژی کمتری تولید می کند، زیرا بیشتر انرژی آن در فرآیند عملیات حرارتی از بین رفته است و به همین خاطر با شعله کمتری می سوزد. علاوه براین، دود و گازهای مضر کمتری تولید کرده و به دلیل پایین تر بودن رطوبت ترمو چوب، اشتعال پذیری آن بهتر است.
(پیشنهادی)  پرگولای فلزی

 

نکاتی در رابطه با انبار کردن ترمووود

ساخت ترمو چوب در مدل های مختلف

اگر کاملاً مطمئن نیستید که Thermowood برای برای پروژه شما مناسب است یا خیر، باید بگوییم که جای نگرانی نیست! زیرا این محصول در طیف گسترده ای تولید شده و کارخانه های سازنده از گونه های مختلفی برای ساخت آن استفاده می کنند. بنابراین، پروژه شما به هر شکلی که باشد، مطمئناً یک نوع چوب مناسب برای آن ساخته شده است که به کمک آن می توانید نتایج دلخواه را به دست بیاورید.

اگر می خواهید از این چوب برای نمای خارجی استفاده کنید، بهترین گزینه ترمووود کاج است که علاوه بر وزن پایین و مقاومت بالا، زیبایی ساختمان را دوچندان می کند و بار مرده سازه شما را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.