آیا رنگ نمودن ترموود فایده ای دارد؟؟؟

ترموود رنگی چیست

ترموود رنگی Color thermowood امروزه در بازار در طیف رنگی گسترده ای عرضه شده است. چوب حرارت دیده یا همان ترموود همانند چوب طبیعی توان پذیرش رنگ را دارد. در واقع پوشش دهی سطوح چوب حرارت دیده با رنگ یک الزام است و می توان آن را از دو جنبه توجیه نمود. در دیدگاه اول با تولید ترموود رنگی می توان پاسخگوی طیف گسترده ای از نیاز مشتریانی بود که سلیقه های مختلفی دارند و در حالت دوم محافظت از ترموود در شرایط متفاوت محیطی است که به دلایل زیر انجام می گردد

مراقبت از چوب حرارت دیده در برابر نورخورشید 

همانگونه که می دانیم ترموود خود نوعی محصول طبیعی است چنانچه از پوشش رنگ بر روی آن استفاده نشود، این محصولات در مواجه با نور خورشید به مرور زمان رنگدانه های خود را از دست می دهندو رنگ آنها به خاکستری مایل به نقره ای تبدیل خواهد شد. در چنین مواردی ترموود مانند محصولات کهنه و فرسوده به نظر می آید و این مسئله زمانی بیشتر مورد توجه و اهمیت قرار خواهد گرفت که ترموود در نمای سازه ها به کار رود.

ترموود رنگی

 

ایمن نمودن ترموود در برابر رطوبت 

در سطوح چوب روزنه ها و درزهایی وجود دارد که مکان مناسبی برای جاگیری و رشد قارچ ها و انواع کپک ها می باشد. زمانیکه از لایه های رنگ استفاده می گردد این منافذ پر شده و تمامی درزها را به صورت بسیار مناسبی پر می نماید. علاوه بر اینکه ترموود خود فراورده ای بسیار مقاوم در برابر رطوبت است این پوشش دهی با رنگ آن را مقاوم تر می نماید و مانع از پوسیدگی محصول می گردد.

ترموود رنگی چه مراحلی را باید طی کند؟؟؟

در پروسه ترموود رنگی، عملیات مربوطه با رنگ نمودن چوب طبیعی تا حدودی متفاوت خواهد بود. رنگ نمودن چوب حرارت دیده در دوقسمت انجام می شود که عبارت است از

رنگ نمودن 

در فرآیند ترموود رنگی باید به انتخاب رنگ و کیفیت آن بسیار توجه نمود. پس از انتخاب رنگ مورد نظر می توان با استفاده از قلم مو و پارچه های تنظیف یا وان های رنگی رنگ نمودن ترموود را انجام داد. مورد بسیار مهمی که بسیار حائز اهمیت است رنگ کردن چوب در امتداد الیاف و راه چوب می باشد، پس از آغشته نمودن تمامی سطح مورد نظر اجازه می دهیم تا خشک شود. می توان برای داشتن سطوحی بهتر از لایه دوم رنگ نیز استفاده نمود البته باید اجازه دهید تا رنگ اولیه کاملا خشک شود.

ترموود رنگی چه مراحلی را باید طی کند؟؟؟

 

استفاده از لاک پوششی 

علاوه بر استفاده از پوشش های رنگی بر روی ترموود برای نتیجه گیری بهتر در مواجه با اشعه آفتاب می توان از لاک های بی رنگ نیز بهره گرفت. این محصولات فاقد رنگ دانه بوده و شفاف می باشند و هم ترموود رنگی را در برابر نور خورشید محافظت می کنند و هم اینکه درخشانی و جلای زیادی به ترموود می دهند.

البته امروزه بیشتر ترموودهایی که در اختیاربازار قرار می گیرند کاملا فراوری شده اند و نیازی به سنباده ندارند اما در اندک مواردی اگر در محصولات حرارت دیده، زدگی یا تخریبی وجود داشت می توان با بهره گیری از سنباده ۴۰۰ آن را به راحتی برطرف نمود.

همانگونه که در بالا اشاره شد حوضچه های پر از رنگ نیز راهکاری دیگر برای انجام عملیات ترموود رنگی می باشد. در این موارد چوب های حرارت دیده را درون محفظه هایی قرا می دهند و تمامی روزنه ها و درزهای آن را پر نموده و برای عملیات رنگ آماده می نمایندو سپس رنگ مورد نظر را اضافه می کنند. فرایند رنگی نمودن را می توان دو بار انجام داد. در مرحله پایانی که اصطلاحا به آن تاپ کات می گویند  با پاشیدن مایع مورد نظر بر روی چوب محصول به صورت کامل در برابر اشعه خورشید مقاوم می شود و می توان با خیالی آسوده آن را در فضاهای بیرونی و نمای سازه ها استفاده نمود.

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امید است این مطلب سودمند بوده باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.