ترموود حیاط و خصوصیات و ویژگی های آن

ترموود حیاط

چوب محصولی است که از دیرباز تاکنون در بخش های مختلف ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته است، امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی از طریق روش های حرارتی خاصیت های طبیعی چوب را بهبود می بخشند و از این طریق کاربردهای آن در صنعت ساختمان سازی گسترش پیدا کرده است، محصولی که با این روش تولید می شود ترموود نام دارد که ویژگی های  گسترش یافته آن این امکان را در اختیار معماران و طراحان ساختمان قرار داده است که بتوانند از آن برای بخش های داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنند. البته لازم است که بدانید روش تولید این متریال برای هر کدام از بخش های مختلف ساختمان تا حدودی با هم فرق دارد به عنوان مثال روش تولید ترموود برای فضای خارجی ساختمان با نمای داخلی آن با هم تفاوت دارد.در این مقاله قصد داریم ترموود حیاط Thermowood Yard و خصوصیات ویژگی های آن را موردد بررسی قرار دهیم برای کسب اطلاعات در این زمینه با ما همراه باشید

ترموودی که برای حیاط مورد استفاده قرار می گیرد را چوب با گرما نیز می نامند،

این متربال بدون افزودن هیچگونه مواد شیمیایی تحت یک عملیات حرارتی از چوب تولید می شود، که از مهم ترین ویژگی های آن علاوه بر زیبایی می توان پایداری آن را نام برد.

 

ترموود حیاط و خصوصیات و ویژگی های آن

فرایند تولید

 

برای تولید ترموود مورد استفاده برای بخش خارجی ساختمان از نوعی چوب نرم اسکاندیناوی استفاده می شود که در اثر فرایند گرما با درجه حرارت ۱۸۰ الی ۲۳۰ درجه در کوره  های مخصوصی به مدت ۹۶ ساعت ایجاد می شوند.

در این فرایند از بخار به عنوان نوعی گاز محافظت کننده برای ممانعت از شکسته شدن چوب و صدمه دیدن آن بهره می برند در نتیجه محصولی با مقاومت بالا در برابر رطوبت و پوسیدگی تولید می شود که آن را به یک متریال عالی برای بخش های خارجی ساختمان تبدیل می کند، ار مهم ترین کاربردهای این نوع ترموود برای نمای خارجی می توان به موارد ذیل اشاره کرد

 

 • دکوراسیون خارجی

 

 • روکش خارجی

 

 • نمای ساختمان

 

 • تیغه های الوار

 

Thermowood yard

خصوصیات و ویژگی های ترموود حیاط

 

فرایندی که برای تولید این متریال به کار می رود موجب ایجاد تغییرات شیمیایی و ساختاری در چوب می شود لذا برخی ویژگی های آن تغییر و برخی دیگر نیز بهبود پیدا می کند، از جمله مهم ترین ویژگی های ترموود حیاط شامل موارد ذیل می شود

 

 • گرمای شدیدی که در فرایند تولید این نوع ترمودد استفاده می شود موجب خشکی چوب و از بین رفتن رطوبت و رزین آن می شود، لذا محصولی که برای محوطه سازی با این روش تولید می شود در برابر تغییرات رطوبتی که بر اثر شرایط جوی در معرض آن قرار می گیرد هیچگونه واکنشی از خود نشان نمی دهد.

 

 • شکل ظاهری ترموود حیاط در برابر شرایط محیطی و در طی زمان هیچگونه تغییری پیدا نخواهد کرد و همچنین خطراتی از قبیل ترک خوردگی- تورم و انقباض که چوب طبیعی در معرض آن قرار دارد در این متریال تولیدی کاهش می یابد.

 

 • این محصول حتی در دماهای بالا نیز هیچگونه مایع و رزینی را ترشح نخواهد کرد.

 

 • از آنجا که در فرایند تولید از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود لذا این نوع ترمووود با محیط زیست کاملا سازگار می باشد.

 

 • یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های این نوع متریال مقاومت آن در برابر پوسیدگی و قارچ ها می باشد، چون در زمان فرایند تولید ساختاز سلولز چوب بر اثر گرما از بین می رود لذا دیگر مواد مغذی که موجب رشد و گسترش پوسیدگی و قارچ ها می شود در آن وجود ندارد.

 

 • افزایش دوام و ماندگاری، گرمایی که چوب در معرض آن قرار گرفته است موجب طولانی تر شدن عمر آن می شود، لازم است که بدانید هرچه دما در زمان تولید ترموود حیاط بیشتر باشد طول عمر و ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

 • این محصول به دلیل این که در معرض گرمای بالای تصفیه شده است لذا در مقایسه با محصول اولیه، از مقاومت بیشتری برخوردار خواهد بود، و خاصیت عایق بندی اولیه چوب به میزان زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

 

 • از دیگر ویژگی های این متریال می توان به قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد، می توان همانند چوب تصفیه نشده زمانی که دیگر نخواهیم از این محصول استفاده کنیم آن را بازیافت کنیم

معرفی تایل ترموود

 

تعمیر و نگهداری ترموود حیاط به مرور زمان

 

همانطور که پیشتر گفتیم، یکی از ویژگی های در خور توجه این نوع ترموود عمر طولانی آن است لذا به هیچگونه ترمیم سطحی نیاز ندارد، اما برخی افراد به منظور غنی سازی رنگ این محصول، اقدام به اضافه کردن لکه و یا رنگ می کنند، ولی اگر این عمل نیز انجام نشود ترموود به صورت طبیعی به مرور زمان به رنگ خاکستری نقره ای تغییر رنگ پیدا می کند.

بهتر است برای این مراقبت از این نوع چوب در برابر تغییر رنگ از شستشوی پرفشار آن خودداری کنید.

همچنین قبل از اجرا و نصب ترموود حیاط به منظور افزایش مقاومت آن ها در برابر ترک خوردگی و شکستگی می توانید از روغن های محافظتی برای این منظور استفاده کنید و سطح ترموود ها را به این روغن ها آغشته کنید که این امر در زیبایی آن نیز تاثیر گذار خواهد بود، روغن حفاظتی در افزایش ماندگاری چوب ترموود در شرایط آب و هوایی گرم بسیار موثر خواهد بود. (معرفی ترموود فنلاندی)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.