آب بندی استخر سیمانی ، یکی از پیچیده ترین مراحل آماده سازی آن است، زیرا استخرها به مواد واترپروف کننده ای نیاز دارند که بیشترین مقاومت را در برابر فشار آب و مواد خورنده را از خود نشان دهند. استفاده از عایق رطوبتی مناسب منجر به محافظت از بتن می شود و ماندگاری ساختار آن را تضمین می کند.

سیستم های واترپروف کننده باید به گونه ای باشند که یک سطح ضد آب را فراهم کرده و از تمامی لوله ها و زهکشی ها را در برابر رطوبت و مواد شیمیایی محافظت کنند. در عین حال، باید از نفوذ آبهای زیرزمینی از طریق پوسته استخر به داخل آن نیز جلوگیری نمایند. اگر آب بندی استخر سیمانی به درستی انجام شده باشد، می توان پوشش های نهایی مانند کاشی و سرامیک را با خیالی آسوده روی آن نصب کرد.

تمام نکاتی که باید هنگام آب بندی استخر رعایت کنید

آب بندی استخر سیمانی با استفاده از مواد واترپروف کننده

مخازن بتنی را می توان با استفاده از عایق رطوبتی انعطاف پذیر سیمانی واترپروف کرد. این غشاء برای پوشاندن کلیه سطوح بتنی، ترک های مویی کوچک و نشتی های بزرگتر نیز قابل استفاده است. اگر میزان نشتی استخر شما خیلی زیاد باشد، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

چگونه استخر سیمانی خود را ضد آب کنیم؟

در حالت کلی، برای این کار دو روش وجود دارد؛ یکی اینکه هنگام آماده سازی ملات آن از مواد واترپروف کننده مانند کریستال شونده یا سایر مواد مشابه استفاده شود و دیگری اینکه پس از آماده سازی استخر، یک لایه ضد آب مانند واترپروف مایع، عایق رطوبتی نانو یا رنگ های مقاوم در برابر رطوبت را روی آن اعمال کرد که ترکیب دو روش فوق می تواند یک سطح کاملا مقاوم در برابر رطوبت را برای شما به ارمغان بیاورد.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  مشکلات مربوط به بتن با اسلامپ بسیار پایین

در ادامه نحوه واترپروف استخر های بتنی را تشریح می کنیم:

 1. تهیه ماده مورد نیاز

توصیه می شود قبل از آب بندی استخر سیمانی ، بررسی کنید که سازه شما به چه ماده ای نیاز دارد و آیا سرمایه شما برای تهیه مواد آن کافی است یا خیر؟

 1. آماه سازی استخر

سطح بتن باید کاملا تمیز شود و حذف هرگونه ذرات یا مواد باقیمانده سست می تواند یک سطح تمیز و مناسب برای چسبندگی عایق رطوبتی را ایجاد کند.

 1. هرگونه آسیب را برطرف کنید

با استفاده از مواد مواد مخصوص مانند آنی گیر می توانید ترک ها و شکاف های ساده را پر کنید، سپس روی سطح بتنی تمیز و بدون ترک، غشاء ضد آب را بمالید.

 1. استفاده از عایق رطوبتی

معمولا عایق رطوبتی طی دو مرحله روی سطح اعمال می شود و استفاده از یک محصول با کیفیت می تواند این اطمینان را بدهد که استخر شما در برابر نفوذ مواد خورنده و آب های زیر زمینی کاملا مقاوم شده است. اگر می خواهید سطح وسیعی را آب بندی کنید، استفاده از واترپروف مایع سرعت کار شما را بالا می برد، زیرا می توان آن را با تجهیزاتی مانند اسپری روی سطح پاشید و بسیار سریع تر از سایر محصولات عمل می کند.

 1. اجازه دهید سطح خشک شود

برای آب بندی استخر سیمانی از مواد مختلفی استفاده می شود و اگر می خواهید بدانید که برای خشک شدن عایق رطوبتی چه مدت زمانی نیاز است، می توانید مندرجات روی بسته بندی محصول مورد استفاده را مطالعه نمایید.

مواد آب بندی به عنوان عایق رطوبتی استخر سیمانی

نکات مهم در رابطه با آب بندی استخر سیمانی

یکی از مشکلاتی که اغلب در استخرهای شنا پیدا می شود، نشتی است. برای جلوگیری از بروز این اتفاق لازم است نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه آن ها ا بررسی می کنیم:

 1. سیستم ضد آب باید برای تمامی تجهیزات استفاده شود
حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  ضخامت گروت برای نصب کاشی چقدر باید باشد؟

برای جلوگیری از هدر رفتن آب، سیستم واترپروف کننده باید در دیواره ها و کف استخر، فواره ها و یا لوله های تخلیه استفاده شود. عناصر دیگر مانند اتصالات انبساطی، اتصالات سرد، اتصالات دیواره ای، زهکشی، اسکیمرها، پله ها و غیره نیز باید تحت پوشش سیستم ضد آب قرار گرفته باشند.

 1. دیوارهای سیمانی به تنهایی نمی توانند از ایجاد نشتی جلوگیری کنند

استفاده از ملات سیمان به تنهایی برای ساخت استخر یک کار نامعقول است، زیرا به مرور زمان مواد خورنده به بتن نفوذ کرده و ساختار آن ا متخلخل می کنند.

 1. سیستم واترپروف کننده تنها در یک طرف مقاومت می کند

اگر سیستم انتخاب شده تنها در برابر یکی از فشارهای مثبت (آب موجود در استخر) یا منفی (آب زیرزمینی) مقاومت کند، نمی توان گفت که سطح مورد نظر کاملاً واترپروف شده است.

 1. استفاده از هر ماده ای برای استخر سیمانی ممکن است مطلوب نباشد

نمی توان انتظار داشت که عایق رطوبتی استفاده شده کاملاً سفت و سخت است و حتی فشارهای کوچک نیز امکان دارد منجر به ترک خوردگی آن شود.

 1. بتن آرمه در اثر خوردگی می تواند آسیب ببیند

بتن آرمه در برابر خوردگی (که توسط آب یا هوا در سطح ایجاد می شود) آسیب می بیند و آب به اعماق زمین یا زمین های مجاور نفوذ خواهد کرد.

 1. رنگ یا کاشی نباید به عنوان یک لایه ضد آب در نظر گرفته شوند

لایه نقاشی یا کاشی کاری نمی توانند به تنهایی به عنوان ماده واترپروف کننده سطوح بتنی عمل کنند. بنابراین، همیشه باید از یک واتراستاپ مناسب در زیر کاشی استفاده شود.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  استفاده از واترپروف مایع به عنوان عایق رطوبتی در انواع سازه ها

مواد مناسب واترپروف عایق رطوبتی

سیستمی که برای آب بندی استخر سیمانی استفاده می شود، باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 1. در برابر فشار آب مثبت و منفی مقاومت کند.
 2. عایق رطوبتی باید در برابر تغییرات دما مقاوم باشد.
 3. در اثر اسیدیته و قلیاییت (pH) آسیب نبیند.
 4. به گونه ای باشد که از آب بندی استخر سیمانی از هردو طرف (در برابر آب خود استخر و آب های زیر زمینی) اطمینان حاصل شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *