معرفی روش های مناسب برای آببندی استخر

آببندی استخرهای کاشی کاری شده را چگونه انجام دهیم؟؟؟

آببندی استخر Pool sealing در پروسه طراحی و ایجاد استخرها، جکوزی و دیگر محفظه های ذخیره و نگهداری آب مانند انواع مختلف سدها که برای نگهداری از مقادیر بسیار زیاد آب در نظر گرفته شده اند مرحله ای بسیار مهم و تامل برانگیز است.  امروزه در زمینه آببندی استخر شاهد پیشرفت های بسیار زیادی در روش اجرای کار و همچنین توسعه مصالح هستیم، بنابراین برای اجرای مناسب و بهینه این مرحله به دانش و تخصص لازم نیاز است.

مهمترین مسئله ای که در زمان اجرای این عملیات باید مد نظر قرارداد توانایی ها و قابلیت های آببندی می باشد از جمله مهمترین ویژگی هایی که این مسئله را باید پوشش دهد می توان به ماندگاری و دوام زیاد، ممانعت از نفوذ و رخنه آب به درون سیمان و بتن و دیگر سازه های مجاور اشاره نمود. در واقع پس از ساخت استخرها محافظت و مراقبت از آن مسئله ای بسیار مهم می باشد واز آنجایی که این سازه های آبی را با مصالحی مانند سیمان و بتن می سازند باید برای جلوگیری ازنفوذ وورود آب راهکارهایی را به کار بست. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با مطالب و روش های آببندی استخر بیشتر آشنا شویم.

با چه روش هایی می توان آببندی استخر را انجام داد؟؟؟

 

همانگونه که در بالاتر اشاره شد آب بندی و عایق نمودن از جمله مراحل بسیار مهم ساخت استخر می باشد و در این فرآیند باید سطح، کف سازه، جداره ها و لبه های استخر را با دقت و توجه کامل آب گریز نمود. در واقع استخر و دیگر سازه های مشابه آن که آب را در خود جای می دهند باید به صورت ویژه و مخصوص آب گریز شوند و با در نظر گرفتن کارایی و ساخت هر کدام از آنها از مصالح ومواد مختلفی استفاده می شود.

آببندی استخرهای کاشی کاری شده را چگونه انجام دهیم؟؟؟

کاشی نمودن سطوح داخلی و دیواره های استخر یکی از گزینه های مناسب برای عایق نمودن استخر می باشد که البته با توجه به هزینه زیادی که دارد بیشتر در استخرهای شخصی استفاده می گردد. چنانچه از این محصول برای پوشش استخرها استفاده شود علاوه بر زیبایی  فرآیند تمیزکاری و نظافت آن با راحتی بیشتری انجام می شود. همچنین از دیگر کاربردهای کاشی می توان به استفاده از آن برای قسمت های بیرونی اشاره کرد که در این حالت از رشد باکتری ها و جلبک ها ممانعت می شود.

(پیشنهادی)  بررسی ویژگی ها و خصوصیات ترمووود

 

اندود کاری استخرها روشی سنتی برای عایق نمودن آنها!!!

اندود کاری استخرها روشی سنتی برای عایق نمودن آنها!!!

در واقع اندودکاری راهکاری قدیمی در راستای آببندی استخرها است و چنانچه توسط افراد ماهر و کاردان انجام شود گزینه بسیار خوبی می باشد. این راه حل قدیمی مزیت های بسیار خوبی نیز دارد. در این روش نوعی ماده خمیر مانند را با ترکیب گچ، آهک، ماسه و آب تولید می کنند و عملیات آببندی را انجام می دهند. محصول به دست آمده از ترکیب این متریال ها توان مقاومتی بسیار بالایی در برابر رخنه و نفوذ آب دارد و همچنین توان پایداری در هر شرایطی را دارد.

 زمانی که استخرها احداث می شوند ممکن است ازذرات درشت خاک، ماسه و … استفاده شود و اگر در بین این ذرات درشت روزنه ها و درزهایی خالی وجود داشته باشد آب به راحتی می تواند نفوذ کند اما استفاده از محصولات اندودکاری سبب می شود روزنه ها و درزهای موجود پر شوند. در این صورت سطحی مقاوم و مستحکم ایجاد می گردد که با چسبیدن به سطوح زیرین خود از نفوذ آب جلوگیری می کند.

مواد نانو و به کارگیری آنها برای آببندی استخر

 یکی از فراورده هایی که در پروسه عایق نمودن استخرها از آن استفاده می شود چسب نانواست. این محصول مایع که به رنگ شیری می باشد پس از استفاده بر سطوح استخر وخشک شدن هیچ رنگ و نشانی از خودبه جای نمی گذارد.

استفاده از عایق رطوبتی برای آبگریز نمودن استخرها

 

چسب های تولید شده برای آببندی استخرها محصولاتی بسیار مقاوم در مواجه با عواملی مانند گرما، سرما و درجه حرارت بالا می باشند و هیچ گونه صدمه ای به آنها وارد نخواهد شد. این فراورده ها را می توان در تمامی قسمت ها و بخش های داخلی، کف و جداره ها استفاده نمود. زمانیکه قصد استفاده از این محصول را دارید باید استخر را از وجود هر نوع جلبک و دیگر رسوبات و آلودگی ها پاک نمائید و در مرحله بعدی این چسب را استفاده نمائید. این فراورده که که با نام چسب کاشی آببندی نیز شناخته می شود از بسپارهای مقاوم تولید شده است که قابلیت استفاده در محیط های مرطوب مانند اسستخرها، سونا و جکوزی و سرویس های بهداشتی را دارند. توان چسبندگی و اتصال بسیار زیاد این محصول به سطوح زیرین سبب شده است که این چسب ها به عنوان عایق های رطوبتی بسیار مناسبی شناخته شوند. محصولات تولید شده بر پایه نانو ترکیب هایی بسیار ارزشمندی هستند که در ترکیب خود عناصر و متریال هایی ساخته شده از سلولهای برتر را دارند و با توجه به این  پیچیدگی ساختاری آب گریزهایی فوق العاده قوی به شمار می آیند. در کنار تمام مزیت ها و توانایی های این محصول تنها ایرادی که می توان گرفت هزینه بالای استفاده از آن است. البته استفاده از این فراورده برای استخرهای کوچک وشخصی گزینه ای بسیار مناسب می باشد.

(پیشنهادی)  آیا می دانید ترموود پارکینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

ژئوممبرن و استفاده از آن برای آببندی استخر

 

در واقع استفاده از ژئوممبرن ها بیشتر برای عایق نمودن استخرهای کشاورزی و پرورش ماهی می باشد. با توجه به اینکه زیرساز اولیه خاک و آهک می باشد اصلا گزینه ای قابل قبول برای استخرهای شنا نیست و همین مسئله سبب ارزان بودن و هزینه پائین این استخرها است. صفحه های ژئوممبرن در سایزها و ابعاد مختلفی در بازار موجود است که با توجه به نوع کاربرد و استخر می توان آنها را انتخاب نمود.

نقش رنگ ها و روکش ها در آببندی استخر

 

بیشتر افرادی که استخر دارند برای عایق نمودن آن از این روش استفاده می نمایند، روشی کم هزینه و مقرون به صرفه که از رنگ برای پوشش دادن سطوح استخر استفاده می کنند. البته در کنار سرعت و سهولت اجرایی، این راهکار دوام وطول عمر کمی دارد و در فاصله هر چند سال باید دوباره رنگ گردد. در زمان اجرای این عملیات باید سطوح استخر کاملا خشک باشد و در صورت وجود پوشش های رنگی قدیمی ولایه لایه شده آنها را به صورت کامل پاکسازی کرد. همچنین در صورت وجود ترک یا روزنه بر روی دیواره ها و کف استخر با استفاده از فراورده های مخصوص ترمیم و بازسازی این ضایعه ها را پوشش داد.

 

آببندی استخر

انواع رنگ های موجود برای آببندی استخر

 

 • عایق نمودن استخر با استفاده از رنگ های سیمانی  این محصولات بیشتر برای پوشش دهی استخرهای ساخته شده از بتن کارایی دارد و رنگ های استفاده شده در این ترکیب از مدل سیمان های رنگی می باشند. این فراورده از لحاظ اقتصادی بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه می باشد
(پیشنهادی)  بررسی سرامیک های طرح ترمووود در نمای داخلی ساختمان

 

 • عایق نمودن استخر و استفاده از رنگ های پلیمری کلردار این فراورده در مقایسه با دیگر رنگ های مخصوص آببندی استخر کارایی بیشتری داشته وفراورده ای انعطاف پذیر و نرم می باشد. همچنین این محصول توان مقاومتی زیادی دارد.

 

 • رنگ اکریلیک و استفاده از آن برای عایق نمودن استخرها این رنگ ها که به عنوان محصولی استاندارد برای پوشش دهی استخرها استفاده می گردد، دوام و ماندگاری بسیار کمی دارد و۵ هر تا ۱۰ سال یکبار باید تمدید گردد.

 

پودر کریستال شونده و نفوذگر و استفاده از آن در عملیات عایق نمودن استخر

 

استفاده از این متریال برای عایق نمودن استخر های بتنی گزینه ای بسیار عالی وکارساز می باشد و روشی بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه است. این ذرات کریستالی به عمیق ترین لایه ها نفوذ می کنند و می توانند استخر را به خوبی در مواجه با عوامل تخریب کننده عایق نمایند.

آببندی استخر با استفاده از پودرهای پلیمری

 

این پودرها دارای توان پایداری و استحکام بسیار بالایی هستندو می توانند به راحتی از نشت آب ممانعت نمایند. برای استفاده از آن باید ابتدا استخر را تمیز نمودو سپس مقدار مشخص شده از پود را با آب ترکیب نموده وبا دقت بر روی سطوح مورد نظر استعمال کرد. نکته بسیار مهم در رابطه با این پودرها این است که باید دو بار از آنها استفاده شود و همچنین بعد از حدود یک شبانه روز از اتمام کار می توان از استخر استفاده کرد.

آببندی استخرها با استفاده از خمیرهای ویژه

 

(پیشنهادی)  ورق ترموود و اندازه های آن

در برخی شرایط فشارهای هیدرواستاتیکی آب سبب ایجاد درزها و روزنه هایی در اندازه های متفاوت در محیط استخرها می شود. در چنین شرایطی برای عایق نمودن استخر از خمیرهای ویژه ای استفاده می کنند که به خمیر آب بندی معروف است و راهکاری بسیار متداول در این زمینه است. در ساختار این محصول از رزین های پلیمری و پودرهای ویژه پلیمر استفاده شده است و از جمله خاصیت های این فراورده این است که قابل استفاده در شرایطی که استخر نم دارد و مرطوب است می باشد.

 

رزین ها و به کارگیری آنها در آب گریز نمودن استخر

 

رزین های آببندی که در دو مدل پلیمری و اکریلیکی موجود می باشند یکی از پرطرفدارترین فراورده های جهت آببندی استخر هستند. این روش راهکاری بسیار عالی برای محافظت از استخرها می باشد که از ترکیب مصالحی مانند سیمان و بتن با رزین ها حاصل می شود.

چسب بتن و عایق نمودن استخرها

 

این راه حل روشی بسیار رایج می باشد که چسب مخصوص بتن را با سیمان و ملات ترکیب می نمایند و برای عایق نمودن استخرها استفاده می کنند.

چنانچه در زمینه آببندی استخر به مشاوره و راهنمایی نیاز داشتید می توانید با کارشناسان عمران مال در این زمینه مشاوره رایگان داشته باشید. تمام تلاش مجموعه عمران مال کمک به مشتریان برای داشتن انتخابی عالی وایده آل می باشد.

در پایان قدردان همراهی همیشگی شما خوانندگان گرامی هستیم و امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

2 پاسخ
 1. داریوش نصیری گفته:

  سلام و درود
  استاد عزیز بنده یه استخر در ابعاد ۶-۸-۳ساخته ام وحالت که آب داخل آن ریختم بصورت ۱۰سانت۱۰سانت،آب آن کم میشود میخواستم از راهنمایی وپیشنهاد جنابعالی استفاده کنم ممنون

  پاسخ
  • interlux گفته:

   سلام وقت بخیر
   در درجه اول علت کم شدن آب رو باید بررسی کرد.
   آیا بر روی دیواره استخر حفره ای وجود داره یا اب به داخل دیواره جذب میشه ؟
   همینطور این موضوع باید در مورد کف نیز بررسی بشه تا راهکار درست و مطمنی ارایه بشه

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.