واترپروف بتن

واترپروف بتن محصولی است که با کمک آن، آب بندی بتن انجام می شود. اگر دوست دارید با دو نوع واترپروف بتن آشنا شوید، این مطلب را مطالعه کنید.

 

ضرورت آب بندی سازه های بتنی

ساختمانهایی که در معرض آب باران و در مجاورت رودخانه ها و کنار دریا هستند، باید آب بندی شوند تا آسیب نبینند. در این موارد، آب بندی و ضد آب کردن بتن باعث می شود که عمر مفید سازه بیشتر شود. به همین دلیل است که مهندسان و تولیدکنندگان، موادی تولید می کنند که باعث آب بندی بتن شود. یکی از مواد عالی برای آب بندی کردن سازه، واترپروف بتن است.

waterproof به معنی آب بند کردن سازه است. همان طور که از نام این محصول پیدا است، باعث ضد آب شدن و آب بندی بتن می شود و از نفوذ مایعات به سازه جلوگیری می کند.

waterproof در دو نوع پودری و مایع تولید می شود که هر کدام از آنها کاربرد خاصی دارد. در ادامه این نوشته، با ویژگی های واترپروف پودری بیشتر آشنا می شوید.

 

واترپروف مایع بتن

ویژگی های واترپروف بتن پودری

واترپروف بتن پودری بر پایه اسیدهای چرب و به صورت پودرهای میکرونیزه تولید می شود. مدل پودری به هیچ عنوان در مایعات حل نمی شود؛ در نتیجه از نفوذ مایعات به سازه جلوگیری می کند و بعد از خشک شدن، هیچ خلل و فرجی روی سازه بر جای نمی گذارد.

در چه مواردی از واترپروف بتن پودری استفاده می شود؟

از این محصول برای آب بندی و ضد آب کردن سازه هایی استفاده می شود که در معرض برخورد با مایعات هستند. از واترپروف بتن پودری در ساخت استخر، ساخت تونل، ساخت سازه های مجاور دریا یا رودخانه، فونداسیون اسکله های دریایی، مخازن دریایی، فونداسیون سدها و… استفاده می شود.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  دلایل واترپروف بتن با استفاده از عایق رطوبتی

ویژگی های واترپروف مایع

واترپروف بتن مایع ، یکی از محصولاتی است که با ترکیب روان کننده ها و اسیدهای چرب غیر آلی تولید می شود. از نوع  مایع برای آب بند کردن انواع بتن ،‌ ملات بنایی و دوغاب کاری سازه استفاده می شود.

یکی از ویژگی های واتر پروف مایع بتن این است که خیلی سریع در آب پخش می شود؛ در نتیجه، ذرات سیمان بهتر پخش و حل می شوند و سطح آزاد وسیع تری ایجاد خواهد شد. در نتیجه میزان آب مصرفی بتن کمتر می شود و بتن در برابر رطوبت نفوذناپذیر می شود. واترپروف مایع بتن در مواردی به کار می رود که علاوه بر آب بندی بتن، باید به روانی بتن نیز توجه کرد. با استفاده از نوع مایع، می توان مقاومت بتن را بیشتر کرد و کاری کرد که بتن در برابر آب و رطوبت نفوذناپذیرتر شود.

مزایای استفاده از این محصول

  • از نفوذ آب به داخل بتن جلوگیری می کند.
  • برای استفاده در بتن مسلح و غیر مسلح مناسب است.
  • واترپروف بتن مایع برای استفاده در بتن مسلح و غیر مسلح مناسب است.
  • مانع از ایجاد جلبک روی سطح بتن می شود.
  • این مدل در برابر نمک های یخ زا مقاوم است.
  • واتر پروف بتن مایع، از نفوذ یون کلر و دیگر مواد شیمیایی به داخل بتن جلوگیری می کند.
  • واترپروف بتن مایع بتن، میزان آب مصرفی در مخلوط را کاهش می دهد.
  • میزان دانسیته بتن با استفاده از waterproof بتن مایع بیشتر می شود.

 

واترپروف مایع بتن

مقدار مصرف واترپروف پودری چقدر است؟

برای استفاده از واترپروف پودری باید به قطر سیمان، نوع دانه بندی ماسه و عوامل دیگر توجه داشته باشید؛ زیرا میزان مصرفی به نوع دانه بندی ماسه و قطر سازه بستگی دارد. معمولا، حدود ۳ تا ۶ درصد میزان کل وزن سیمان مصرفی را می توان به مخلوط اضافه کرد. البته باید توجه داشته باشید که در موارد خاص، میزان ۱۰ الی ۱۵ درصد به ملات اضافه می شود.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  آب بندی بتن

روش استفاده از واترپروف بتن به چه صورتی است؟

شما می توانید قبل از بتن ریزی، واترپروف پودری را اضافه کنید و به مدت ۲ دقیقه با میکسر قاطی کنید تا کاملا همگن شود. همچنین می توانید قبل از اضافه کردن مایع به بتن، پودر را به مایع آن اضافه کنید و بعد از آن استفاده کنید. باید بدانید که این محصول ، بهترین گزینه برای آب بندی بتن است.

بسته بندی واترپروف پودری چگونه انجام می شود؟

واتر پروف را در بسته بندی های ۲۰ کیلوگرمی بسته بندی می کنند و برای فروش به بازار می آورند. اگر سازه شما در نزدیکی دریا قرار دارد، از واتر پروف پودری بتن یا واترپروف بتن مایع استفاده کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.