فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن نمونه بارز از محصولات جدید و پیشرفته تکنولوژی به حساب می آید که کاربرد فراوانی دارد.

در زمانهای نه چندان قبل، بیشتر بتن ریزی ها به صورت دستی انجام می شد و ملات در میکسرها ساخته می شدند و بعد از آن به صورت دستی بتن ریزی می شد. به مرور زمان و ساخت پروژه های بزرگ عمرانی، این عملیات به شرکت های تولیدکننده واگذار شد. امروزه این عملیات در حجم بالاتر و با کیفیتی بالاتر و دقیق تر انجام می شود. در این موارد، بتن به وسیله دستگاههای موجود به طبقات بالا کشیده می شود. در این بین، به دلیل خشک بودن مصالح، بعضی مواقع مواد در بین لوله ها گیر می کرد و امکان ادامه سریع کار وجود نداشت. از آن زمان، نیاز به یک نوع روان کننده حس می شد. روان کننده بتن، برای آسان کردن بتن ریزی و روان کردن برای بهتر کشیده شدن بتن در داخل لوله ها باید استفاده می شد. پس محصولی جدید با نام فوق روان کننده بتن تولید شد که علاوه بر روان کردن، قدرت و مقاومت بیشتری به بتن می بخشید. روان کننده بتن دارای  ۳ مدل معمولی، فوق روان کننده و سوپر است که مدل مورد بحث ما از نفتالین ساخته می شود.

 

فرق میان این ۳ نوع روان کننده، به مقدار اختلاط با بتن، مقدار روان سازی آن، مقاومت و استحکامی که در سازه ایجاد می کند برمی گردد.

 

خاصیت اصلی فوق روان کننده بتن چیست؟

این فرآورده ، محصولی مایع است و مقدار آب مخلوطی با بتن را کاهش می دهد. کاهش مقدار آب مخلوطی با بتن، باعث افزایش مقاومت و استحکام این محصول می شود.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  رزین سنگ مصنوعی

با اضافه کردن مواد شیمیایی به این محصول عمل گیرش را نیز می توان تغییر داد. به آن صورت که این محصول به دو نوع زودگیر و دیرگیر تقسیم می شود.

فوق روان کننده بتن

مزایای و کاربردهای فوق روان کننده بتن چیست؟

  • این محصول با کاهش آب مصرفی باعث افزایش مقاومت و استحکام بتن می شود.
  • به دلیل مواد به کار رفته در این محصول، فوق روان کننده باعث روان کردن بتن و بهتر شدن اسلامپ می شود.
  • با روان کردن بتن، عملیات به صورت آسان تر انجام می شود. همچنین این عمل، فشار کمتری به دستگاه های پمپاژ وارد می کند و موجب عملکرد بهینه آنها می شود.
  • چون روان کننده خود به حالت مایع است نیاز به آب را به حداقل می رساند.
  • مصرف کم آب موجب می شود فضای ایجاد شده در بتن که در اثر تبخیر شدن آب موجود به وجود می آید کمتر شود؛ در نتیجه این موضوع، باعث افزایش نفوذناپذیری آب در بتن خواهد شد.
  • با توجه به نوع های تولید شده در این شرکت و با توجه به آب و هوای موجود، می توان از دو نوع زودگیر و دیرگیر این محصول استفاده کرد که موجب بالارفتن گیرش می شود.
  • بی کلراید بودن این محصول موجب می شود که در انواع بتن ها استفاده شود و مشکلی برای آرماتورهای موجود در آن یا آرماتور های مسلح به وجود نیاورد.

 

مقدار مصرف این محصول چقدر است؟

میزان مصرف این محصول، با توجه با آزمایش های انجام شده روی این محصول مشخص می شود. به طور متوسط فوق روان کننده را با نسبت ۱٫۵ الی ۲٫۵ درصد وزن سیمان مصرف شده در بتن می توان به آن اضافه کرد. این مقدار به صورت استاندارد و در محیط آزمایشگاهی است. اگر نسبتهای آب، بتن و این محصول را تغییر دادید، حتما این موارد را با مدیر فنی در میان بگذارید.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  فرا روان کننده بتن

 

نحوه مصرف و اختلاط فوق روان کننده بتن به چه صورت است؟

فوق روان کننده بتن را می توان قبل از بتن ریزی اضافه کرد و بعد از چند دقیقه میکس کردن، عملیات را آغاز کرد. فقط باید در نظر  داشت که برای کارایی بهتر می توان هنگام تولید، این فرآورده را همراه با آب اضافه کرد و آن هم زمانی که تقریبا نصفی از آب مصرفی اضافه شده است.

فوق روان کننده بتن

طریقه نگهداری این محصول به چه صورت است؟

این محصول باید در دمای ۵ الی ۳۸ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. به یاد داشته باشید هنگامی که در دماهای زیر صفر این محصول یخ بست، باید قبل از اضافه کردن به بتن، حتما این محصول از یخ زدگی رها شود و کاملا به هم زده شود تا اجزای آن کاملا همگن شوند.

 

نوع بسته بندی این محصول به چه شکل است؟

فوق روان کننده تولید شده در این شرکت، در بسته بندی های ۲۰ کیلو گرمی و ۲۲۰ کیلوگرمی تولید و در بازار عرضه می شود.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از فوق روان کننده بتن

از نظر سمی بودن و خطرناک بودن، این محصول کاملا غیر سمی است. فقط باید به این مساله توجه کنید که هنگام قاطی  کردن با بتن، برای جلوگیری از تماس آن با چشم، حتما از عینک استفاده کنید. همچنین باید از دستکش برای جلوگیری از تماس با دست استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *