ژل میکروسیلیس

با گذشت زمان، در اثر فعالیت های عمرانی و ساختمان سازی یا شرایط جوی، ممکن است اتفاقاتی در ساختمان رخ دهد؛ مثلا ساختمان بر اثر زلزله ریزش کند، نشست داشته باشد یا ایمنی بنای ساختمان بر اثر گذر زمان پایین بیاید. به دلیل بروز این اتفاقات بود که مهندسان عمران به این فکر افتادند که با استفاده از مواد جدید و قابل اعتماد، استحکام و مقاومت بناها را افزایش دهند. یکی از مصالح جدید در ساختمان سازی، ژل میکروسیلیس است که نقش موثری در استحکام و ایمنی بناها دارد.

 

ژل میکروسیلیس چیست؟

همانطور که از نام این محصول پیداست، ژل میکروسیلیس یک محصول ژل مانند است که به بتن اضافه می شود و با این کار، مقاومت و استحکام بتن بیشتر می شود.

از مواد اصلی تشکیل دهنده این ژل، میکروسیلیس است که به صورت پودر است. این پودر را می توان به تنهایی با بتن قاطی کرد و مقاومت بتن را چندین برابر کرد.

امروزه ژل میکروسیلیس در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام از انواع این محصول، مزیت مجزا و منحصربه فرد خود را دارند. مثلا ژل میکرو سیلیس به دو صورت بی الیاف و الیاف دار موجود است که هر یک از آنها، ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

به یاد داشته باشید که این محصول، علاوه بر استحکام بخشیدن به بناهای مسلح و غیرمسلح، باعث آب بندی و نفوذناپذیری بنا در مقابل آب می شود. به کار گرفتن این محصول باعث کاهش اثرات شیمیایی روی بنا می شود.

ژل میکروسیلیس

خواص ژل میکروسیلیس چیست؟

  • در هنگام مخلوط شدن این فرآورده با بتن، مقاومت بتن در مقابل فشار و کشش و ضربه چندین برابر بیشتر می شود.
  • در اثر مخلوط شدن این محصول با بتن، سازه آب بندی می شود و رطوبت و آب به داخل سازه نفود نخواهند کرد.
  • مواد به کار رفته در ژل میکروسیلیس به صورتی هستند که باعث بالارفتن روانی بتن و در نتیجه افزایش اسلامپ می شود؛ در نتیجه دیگر نیازی به روان کننده ها نیست.
  • در این محصول، یون کلر وجود ندارد و به همین دلیل می توان این محصول را به هر نوع از بتن مسلح یا غیر مسلح اضافه کرد.
  • به کار گرفتن ژل میکروسیلیس، از سایش بتن و خورندگی آرماتورهای به کار رفته در سازه جلوگیری می کند و عمر سازه و آرماتورها را افزایش می دهد.
  • استفاده از ژل میکرو سیلیس باعث افزایش میزان چسبندگی بتن به آرماتور و سازه می شود.
حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  واترپروف بتن چیست و چرا از عایق رطوبتی استفاده می شود؟

موارد کاربرد ژل میکروسیلیس

از این محصول در موارد زیر استفاده می شود:

  • افزایش دوام بتن
  • ساخت سازه هایی که در معرض خورندگی قرار دارند
  • افزایش مقاومت و استحکام ساختمان
  • ساخت ساختمان با آب بندی کامل

روش استفاده از ژل میکروسیلیس به چه صورت است؟

ژل میکروسیلیس را می توان به دو روش با بتن موجود قاطی کرد. اول اینکه می توان پس از قاطی شدن کل اجزا، ژل میکروسیلیس را اضافه کرد و بعد از چند دقیقه میکس کردن،بتن ریزی کرد.

دومین روش این است که می توان محصول را با مقداری از آب مخلوطی با بتن قاطی کرد و سپس آن را به بتن اضافه کرد؛ ولی نکته مهم این است که شرایط کارگاهی و محیطی در فرآیند آب بندی بتن بسیار مهم است و با توجه به آن شرایط باید تصمیم گرفت که ژل به چه روشی با بتن مخلوط شود.

مقدار مصرف این محصول چه مقدار است؟

طبق استانداردهای تعریف شده و در شرایط آزمایشگاهی، می توان این محصول را به اندازه پنج تا یازده درصد وزن سیمان مصرف شده در بتن استفاده کرد؛ البته این میزان می تواند به بیست درصد هم برسد و مشکل خاصی برای بتن پیش نیاید. البته باز هم تاکید می کنیم که شرایط جوی و محیطی در این موضوع تاثیرگذار هستند و باید با توجه به شرایط، درصد استفاده ار این فرآورده را تعیین کرد.

نوع بسته بندی ژل میکروسیلیس به چه صورت است؟

این محصول، در بسته بندی های ۲۰ کیلوگرمی و بشکه های ۲۲۰ کیلو گرمی در بازار عرضه می شوند.

ژل میکروسیلیس

با شرایط نگهداری ژل میکروسیلیس آشنا شوید!

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  انواع عایق رطوبتی ساختمان و کاربرد آن ها

ژل میکروسیلیس را باید در دمای عادی نگه داشت و از رسیدن گرمای زیاد به محصول جلوگیری کرد.

برای نگهداری این محصول، حدالامکان از یخ زدن آن جلوگیری کنید و اگر به هر دلیلی، محصول یخ بست، قبل از اختلاط با بتن حتما باید آن را از یخ زدگی در آورید. همچنین قبل از مصرف باید آن را خوب بهم بزنید تا تمام اجرا کاملا باهم همگن شوند.

 

شرایط ایمنی استفاده از این محصول چیست؟

ژل میکروسیلیس غیر سمی است و استفاده از آن خطر خاصی ندارد. فقط باید به این نکته توجه کنید که حتما هنگام مخلوط کردن ژل با بتن، از عینک و دستکش استفاده کنید تا از تماس ژل میکروسیلیس با پوست بدن و چشم جلوگیری کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *