گروت اپوکسی Epoxy grout محصولی شبیه به ملات و خمیر مانند است که تشکیل شده از سنگ دانه ها, سیمان, ماسه  و سایر افزودنی های می باشد. ملات های سیمانی پس از بتن ریزی و گیرش اولیه مقداری آب اختلاط را از دست می دهند و دچار انقباض می شوند. در واقع گروت اپوکسی به ملات توان حجم دهندگی می دهد و از جمع شدگی و انقباض ملات ممانعت می نماید. این فراورده توان پایداری ویژه ای در برابر فشارهای وارده از محیط را دارد. زمانی که از این فراورده در بناهای سیمانی استفاده می گردد توان مقاومتی آن را بالا می برد.

همچنین برای پر کردن روزنه ها و ترک های ایجاد شده در نقاط غیر قابل دسترس این محصول گزینه ای مناسب می باشد. با توجه به آنچه گفته شد به اهمیت این فراورده در صنعت ساخت و ساز آشنا شدیم.  برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این محصول با ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

با گروت اپوکسی بیشتر آشنا شویم

 

گروت اپوکسی فراورده ای سه بخشی با ظاهری شبیه به خمیر و ملات می باشد که با درجه مناسبی از روان بودن بدون هیچ نوع شره ای برای استفاده در قسمت های متفاوت سازه ای در سطوح افقی یا قائم و سقف استفاده می شود. این فراورده فاقد هر گونه حلالی بوده و با قابلیت انعطاف پذیری و فرم پذیری بالا می باشد. گروت اپوکسی علاوه بر مواد اولیه مورد نیاز بتن از سایر افزودنی های سفت کننده, رزین اپوکسی ها, دانه های مخصوص سلیسی وسازنده بتن بهره برده است وپس از اختلاط آماده به کارگیری می باشد و از لحاظ توانمندی ها و خاصیت ها در مقایسه با سایر گروت های پایه سیمانی برتری دارد.

یکی از خاصیت های منحصر به فرد این فراورده توان مقاومت و پایداری بالا در برابر ترکیبات شیمیایی, مواد تحلیل بر و اسیدی می باشد. این فراورده ملات مانند گزینه ای بسیار مناسب جهت به کارگیری در نقاطی است که در برابر فشارهای وارده ناشی از تحرکات مکانیکی قرار دارند.  در حقیقت این فراورده توان پایداری مکانیکی زیادی در مقابل روغن هایی مانند گریس و محصولات پالایشگاهی از قبیل نفت دارد. با توجه به این خاصیت بیشترین کاربرد این فراورده برای اتصال و محکم نمودن ماشین آلات صنعتی و لوازم و تجهیزات سنگین که در معرض فشارهای مکانیکی زیادی هستند می باشد به عنوان نمونه استفاده از این فراورده  در راستای اتصال و تثبیت تجهیزات ایستا( ساکن و بی حرکت) و دینامیک( متحرک و پر از نیرو) در نیروگاه ها و پتروشیمی و پالایشگاهها می باشد.

زمانی که از این محصول در سازه ها استفاده می شود علاوه بر جابه جایی توان فشاری به صفحه ستون ها یی که برای اتصال پایه ها و ستون ها روی پی ساختمان (بیس پلیت) قرار گرفته است لرزه ها و تکانه های کششی , خمشی را به نقاط اتکا انتقال می دهند. در حقیقت توان پایداری و مقاومتی که در بتن پس از به کارگیری گروت اپوکسی  حاصل می شود بسیار بیشتر و چشمگیر تر در مقایسه با سایر گروت های پایه سیمانی می باشد.  این فراورده به دلیل دارا بودن هاردنر یا سخت کننده ها و همچنین رزین اپوکسی در فرمول خود توان چسبندگی و اتصال زیادی به سطوح زیر کار سیمانی یا فلزی دارند. استفاده از گروت اپوکسی ها در بناها باعث سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی شده و در نهایت عملیات بهره برداری را جلو می اندازد.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  گروت چیست؟

فروش گروت اپوکسی

 

گروت اپوکسی

  کاربردهای گروت اپوکسی

 

 • از این محصول برای اتصال و قراردادن میلگردها وتثبیت آنها داخل ملات سیمانی در راستای افزایش توان مقاومتی و استحکامی بتن و همچنین برای اضافه نمودن مقطع به بنا استفاده می گردد.

 

 • استفاده از این فراورده به عنوان یک خمیر توانمند و پایدار در برابر ترکیبات اسیدی و یا به عنوان ملاتی اپوکسی

 

 • گروت اپوکسی ها گزینه ای بسیار عالی برای تثبیت و استحکام بیس پلیت ها و افزایش توان مقاومتی آنها می باشد.

 

 • استفاده از این فراورده برای تثبیت انواع ماشین آلات مکانیکی و میلگردها می باشد.

 

 • به کار گیری این نوع از گروت ها برای افزاش مقاومت پی و فونداسیون بناها و همچنین مقاوم نمودن مصالح سیمانی بهره گرفته می شود.

 

 • در راستای انجام اتصالات و پیوندهای مستحکم بناها از این محصول برای بتن ریزی استفاده می گردد و این در شرایطی است که با جا به جایی دینامیکی مواجه باشیم.

 

 • از این فراورده در جهت پر نمودن درزهای بزرگ و متخلخل در سطوح سیمانی استفاده می گردد.

 

 • این فراورده محصولی بسیار کاربردی در ساخت ریل قطارها، سد سازی، ساختن بناهای سیمانی، ساخت انبارهایی با ارتفاع زیاد، گروت ریزی در پمپ و پل سازی می باشد.

 

الزاماتی برای استفاده از گروت اپوکسی

 

 • این فراورده در زمان ترکیب شدن و تعاملات شیمیایی برای گیرش اولیه و سخت شدن از خود گرما ساطع می کند و به شدت گرما زا است. در صورتی که راهکارهایی برای ممانعت از این افزایش دما صورت نگیرد کیفیت و کارایی این فراورده به صورت قابل ملاحظه ای افت می نماید. بنابراین راهکارهایی در این باره ارائه می شود : اول اینکه اختلاط مواد در ظرف هایی با عمق کم انجام شود. نکته دوم اینکه بلافاصله بعد از اختلاط و ترکیب از این فراورده بر سطح مورد نظر استفاده شود.

 

 • در صورتی که مجبور به استفاده از این فراورده در شرایط دمایی بالا هستید باید قبل از اختلاط مواد دمای آنها را پائین آورد. دمای مناسب بین ۱۵ تا۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. برای عملی نمودن این کاهش دما باید انباری سرپوشیده و خنک تر از محیط برای نگهداری و انجام عملیات اختلاط در نظر گرفته شود. اگر غیر از این عمل شود دوام و کاربری این فراورده افت چشمگیری خواهد داشت.

 

 • در صورتی که انجام عملیات گروت اپوکسی بر سطحی با ارتفاع بیشتر از ۱۰ cm انجام گردد باید برای حصول نتیجه بهتر این عملیات در مراحل متداول و بر اساس ویژگی های محیط انجام شود.

 

 • با توجه به اینکه همه اجزا و بخش های گروت اپوکسی بر اساس اصول استاندارد در نظر گرفته شده است اضافه نمودن هر نوع ماده ای در راستای سیال وروان نمودن این ملات ممنوع می باشد. این نوع فعالیت های خودسرانه باعث ایجاد اختلال در فعالیت ها و کاهش توانایی ها و قابلیت های محصول می گردد.
حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  ترمیم بتن ویژه

 

 • نکته بسیار مهم اینکه این فراورده را تحت هیچ شرایطی در مقابل نور خورشید قرار ندهید.

 

 • انجام عملیات گروت ریزی در شرایط دمایی کمتر از ۱۵ درجه سانتیگراد و بیشتر از ۳۰ درجه سانتیگراد را نباید اجرا نمود. اگر در شرایطی هستید که واقعا مجبور به اجرای عملیات در شرایط دمایی نامناسب هستید پیشنهاد ویژه ما به شما استفاده از دانش و توانایی کارشناسان عمران مال  در این زمینه است. شما می توانید با دریافت راهنمایی های بهینه نتایج بسیار عالی داشته باشید.

 

خرید گروت اپوکسی

 

با این بیشتر آشنا شویم.

دیگر توانمندی های گروت اپوکسی چیست؟؟؟

 

 • توان پایداری و مقاومت بالا در مقابله با ترکیبات شیمیایی و حاصله از عملیات پالایشگاهی و همچنین عدم تعامل و واکنش با آنها

 

 • توان مقاومتی و استحکام بالا در برابر تنش های مکانیکی

 

 • این فراورده مدت زمان گیرش و سخت شدن ملات را کاهش میدهد و باعث زود گیر شدن ملات می گردد.( در واقع میزان دمای محیط نیز در این امر تاثیر گذار است.)

 

 • زمانی که از این فراورده استفاده می کنییم بعد از گیرش و سخت شدن شاهد هیچ نوع انقباض و جمع شدگی نخواهیم بود.

 

 • این فراورده توان زیادی برای پیوند و اتصال با سطوح زیر کار فلزی و معدنی دارد.

 

با چه روشی از گروت استفاده کنیم ؟؟؟

با چه روشی از گروت اپوکسی استفاده کنیم ؟؟؟

 

برای اختلاط و قابل مصرف نمودن این محصول در گام نخست باید دو جزء گروت اپوکسی که به صورت مایع هستند یعنی رزین و سخت کننده یا هاردنر را با بهره گیری از مخلوط کن برقی ترکیب نمائیم. همزنی که در اینجا استفاده می گردد ترکیبی از اتصال دریل با پره می باشد. در واقع این اختلاط با این ابزار باید درمدت زمان ۲ دقیقه و با چرخشی معادل ۴۰۰ دور در دقیقه انجام شود. زمانی که دو بخش مایع را به این صورت با هم ترکیب نمودیم باید جزء سوم یعنی قسمت پودری را کم کم به ترکیب بیافزائیم. البته باید میکسر روشن باشد و با دور کند این عملیات انجام گردد. با این روش میکس کامل صورت می پذیرد و هوای موجود در بین ذرات را آزاد می نماید.

همانگونه که قبلا اشاره شد در این عملیات زمان گزینه ای مهم و قابل توجه است زیرا این ترکیبات به سرعت سخت می شوند. بنابراین اضافه کردن بخش پودری به مایعات ترکیب شده باید در کمتر از سی ثانیه صورت پذیرد. و بعد به مدت ۲ دقیقه همزن برقی روشن باشد تا اختلاط کامل صورت پذیرد. توجه نمائید که این مقادیر و مواد با توجه به اصول و استاندارد معیین شده اند و نباید تحت هیچ شرایطی اقدام به تغییر در مقدار آنها شود. چون این محصول بعد از ترکیب در مدت زمان کمی سخت می شود بنابراین بر اساس نیاز از آن تهیه نمائید زیرا پس از سخت شدن کارایی ندارد. برای مشخص کردن مقدار مورد نیاز از این ملات ابتدا سطح مورد نظر را دقیق اندازه گرفته و با توجه به جرم گروت اپوکسی اندازه ای دقیق به دست آورید. پس از اتمام مراحل میکس این فراورده شما باید در مدت زمان ربع ساعت عملیات را انجام دهید. سطح بتنی مورد نظر باید به سن ۲۸ روزه رسیده باشد و عملیات عمل آوری آن تکمیل شده باشد چون میزان آب و رطوبتی که در سطح سیمانی است باید از ۶ درصد کمتر باشد تا بتوان گروت اپوکسی را بر روی آن انجام داد.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  نانو مایع ترمیم کننده

چنانچه سطح زیر کار فلز است باید سطوح فلزی قبل از انجام کار بر اساس استاندارد ISO 8504  برای اتصال آماده شود. همچنین در صورت وجود ذرات چربی سطح فلزی مورد نظر حلال شویی گردد. اهمیتی ندارد که سطح زیر کار از چه جنسی باشد نکته بسیار مهم پاکیزگی و و پاک بودن از هر نوع چربی, گرد و خاک, پوشش های ضعیف و سست می باشد. برای منهدم ساختن پوشش های سست از روش های مکانیکی استفاده نمائید. برای اتصال و بالا بردن توان چسبندگی بهترین راه حل زبر نمودن سطح زیر کار می باشد. یکی از بایدهایی که در زمان انجام این کار لازم است رعایت شود اجرای عملیاتی یکپارچه با ارتفاعی بهینه می باشد. در صورتی که مقطع مورد نظر بزرگ است بهترین گزینه افزایش ارتفاع و فشار ریزش می باشد.

 

بایدها و نباید های گروت اپوکسی

 

گروت اپوکسی باید دارای غلظت مناسب و سیال باشد ودر شرایط عادی جاری گردد. در این محصول نباید هیچ نوع ته نشین شدن و رسوبی دیده شود و همچنین جدایی آب از سنگدانه ها نشان از عدم کیفیت و همگن بودن محصول دارد. گروت اپوکسی باید توان محافظت از آب اختلاط موجود در ملات راداشته باشد. این فراورده نباید انقباض و جمع شدگی زیادی داشته باشد. این محصول باید در کمترین زمان ممکن به توان پایداری و مقاومت مورد نظر برسد.

کاربرد گروت اپوکسی

به چه مقدار از این محصول  نیاز داریم؟؟؟

 

مقدار گروت مورد نیاز برای انجام عملیات مورد نظر توسط مهندسین ناظر و بر اساس استانداردها تعیین می گردد.

 

ویژگی های ظاهری این محصول چیست؟؟؟

 

وزن مخصوص این فراورده ۸/۱ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. گروت اپوکسی سه جزئی از دو بخش بی رنگ و یک بخش به رنگ خاکستری تشکیل شده است.

 

گروت اپوکسی و بسته بندی های آن

 

این فراورده در بسته بندی های ۱۰و ۲۰ کیلویی به بازار عرضه می شوند.

 

مدت زمان نگهداری از گروت اپوکسی

 

در صورت شرایط مناسب انبار و محل نگهداری از قبیل خنک بودن, محیط خشک و بدون نم ورطوبت, ممانعت از تماس مستقیم با هوا می توان این فراورده را به مدت یک سال نگهداری نمود.

 

استفاده از گروت اپوکسی و رعایت نکات ایمنی

 

این فراورده نیزیک ترکیب شیمیایی است هر چند که خطراتی ندارد اما باید در زمان استفاده نکات ایمنی مبنی بر استفاده از ماسک, دستکش و عینک را جدی گرفت. در صورتی که پوست با این محصول تماس داشت آن را با آب زیاد شست و شو دهید.

 

 شرایط انبار

 

برای دوام آوردن این فراورده برای یک سال بهتر است آن را از عواملی مانند دمای بالا و گرمای شدید، نم و رطوبت, یخ زدگی و سایر عوامل تاثیر گذار شیمیایی محاظت نمائید.

از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم. امید است مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.