کیورینگ بتن

کیورینگ بتن

کیورینگ بتن Curing concrete ، محصولی بسیار مفید و کارامد در عرصه ساخت و ساز می باشد. این فراورده که با نام عمل آورنده بتن نیز شناخته می شود، ترکیبی است برای ممانعت از بخار شدن بیش از اندازه آب اختلاط که در ملات های سیمانی به کار می رود. این فراورده مانند یک پوشش بر روی ملات های سیمانی قرار گرفته و از بخار شدن آب موجود در این مخلوط قبل از سختی اولیه ممانعت می نماید.

کیورینگ بتن(عمل آوری بتن) محصولی برای افزایش کیفیت بتن

 

زمانیکه عملیات بتن ریزی بر سطح مورد نظر انجام می شود، حفاظت از رطوبت موجود در ملات سیمانی و حفظ حرارت و دمای آن در ساعات ابتدایی و اولیه بتن ریزی، مسئله ای بسیار مهم برای دست یابی به ویژگی ها و قابلیت هایی است که بتن مورد نظر برای آن طراحی شده است.

پروسه عمل آوری ملات های سیمانی بعد از ملات ریزی بر سطح مورد نظر شروع می گردد. مسئله رطوبت بهینه در ملات های سیمانی بسیار قابل توجه و تامل می باشد. با در نظر گرفتن سرعت هیدراسیون می توان درجه حرارت و دما را فاکتوری مهم در کیورینگ بتن دانست. در واقع بهترین درجه حرارت برای به دست آوردن توان مقاومتی در سرعت مناسب باید همیشه از ۱۰ درجه سانتیگراد بالاتر باشد.

 

کیورینگ بتن(عمل آوری بتن) محصولی برای افزایش کیفیت بتن

هدف از عمل آوری یا کیورینگ بتن چیست ؟

 

الف. رسیدن به توان مقاومتی و پایداری مشخص

 

در آزمایش ها و تحقیقات لابراتوارها، متخصصان این صنعت به این نتیجه رسیده اند ملات سیمانی که در هوای خشک عمل آوری می گردد، نسبت به ملات های سیمانی که در شرایطی مرطوب به عمل می آیند توان مقاومت کمتری خواهند داشت. در صورتی که پروسه بتن ریزی در شرایط دمایی بالا انجام شود بتن سریع به سختی و گیرش خواهد رسید. اما توان مقاومتی پائینی خواهد داشت. همچنین زمانیکه در دمای پائین عملیات بتن ریزی انجام شود در صورتی که شرایط از قبل آماده نگردد پروسه گیرش و سختی اولیه به طول خواهد انجامید وانجماد ملات سیمانی را تهدید خواهد کرد.

 

ب. پایداری و دوام ملات سیمانی در مقابل عوامل مخرب محیطی افزایش خواهد یافت.

 

در صورتی که عملیات کیورینگ به درستی انجام شود و بتن در شرایط خوبی عمل آوری شده باشد، سطح سیمانی مورد نظر استحکام و مقاومت بالایی در مقابل عوامل تحلیل کننده و مخرب محیطی از قبیل اصطکاک و سایش و تحلیل های ناشی از آب های سطحی دارد. کیورینگ بهینه ملات سیمانی را در برابر رخنه و ورود عوامل آسیب زننده شیمیایی و رطوبت و مایعات ایمن می نمایدو در نهایت استحکام و مقاومت ملات سیمانی افزایش می یابد.

(پیشنهادی)  سوپر ژل میکروسیلیس ، یک عایق رطوبتی کاملا مقاوم

در واقع عمل آوری ملات های سیمانی گزینه ای است که بعد از پایان عملیات بتن ریزی باید به آن پرداخته شود. هدف از این جریانات افزایش کیفیت و کارایی و قابلیت های ویژه بتن با ممانعت از کاهش آب و رطوبت موجود در آن می باشد.

 

روش های عمل آوری بتن

همانگونه ک قبلا نیز اشاره شد، دلیل استفاده از کیورینگ یا عمل آوری بتن ممانعت از کم شدن رطوبت و میزان آب اختلاط ملات سیمانی در مدت زمانی است که ملات سیمانی در حال گیرش و سختی و دستیابی به توان مقاومتی مورد نظر است. در حقیقت عمل آوری ملات های سیمانی به دو حالت انجام می گردد : در حالت اول به راهکارهایی که انجام می شود از کاهش آب اختلاط ملات سیمانی ممانعت به عمل می آید به عنوان مثال پوشش دادن سطح سیمانی با پوشش های مخصوص

حالت دوم نیز این است که پیوسته به ملات سیمانی آب اضافه می نمائیم تا رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنیم. به عنوان مثال  پاشیدن و اسپری نمودن آب به ملات های سیمانی را می توان نام برد. اکنون در ادامه مطلب سایر روش های عمل آوری را توضیح می دهیم.

 

عمل آوری بتن با بهره گیری از آب

 

درصورتی که عملیات کیورینگ با بهره گیری از آب بر اساس استانداردها و اصول بیان شده انجام شود، راهکاری عالی و مقرون به صرفه مخصوصا در راستای ملات ریزی برای کف سازه خواهد بود.

 

پاندینگ

 

ساختن حوضچه یا پاندینگ راهکاری در راستای تحقق بخشیدن به عملیات عمل آوری ملات های سیمانی می باشد. راهکاری موثر و اثر گذار است که در پایداری دمای ملات های سیمانی تاثیری دوچندان دارد. اما این راه حل فقط در کارهایی در ابعاد کم، کاربرد دارد و برای عملیات بزرگ توصیه نمی شود.

 

پاشش و اسپری سطح ملات های سیمانی با آب

 

یکی دیگر از راهکارهای مناسب در راستای عمل آوردن ملات های سیمانی پاشیدن و افشانه نمودن آب به سطح بتنی می باشد. در این حالت باید پیوسته و بدون هیچ گونه فاصله انداختنی آب را بر سطح مورد نظر پاشید. در صورت زمان انداختن بین مراحل کار احتمال خشکی ملات بالا رفته و ممکن است معضلاتی در پی داشته باشد. یکی از ایراداتی که به این راه حل گرفته می شود، بالا بودن هزینه اجرای عملیات است. این حالت به آب فراوان  نیاز دارد.

(پیشنهادی)  تخریب کننده بتن

 

قرار دادن لایه های مرطوب و خیس بر روی سطح

 

بهره گیری از لایه های نم دار و خیس که مانند پوششی سطح را در بر می گیرد یکی دیگر از روش های کیورینگ با استفاده از آب می باشد. در این راه حل پوشش هایی مشخص که توان نگهداری آب را در خود دارند به کار برده می شود و با استعمال این لایه ها بر روی سطوح سیمانی باعث حفظ رطوبت می شوند.

 

عمل آوری بتن با ورقه

 

هر چند که این مورد به عنوان راه حلی مناسب توصیه نمی گردد، اما در بعضی شرایط ویژه به کار می رود. مثلا در حالت هایی که سطح مورد نظر تماما قائم یا عمود است بهینه می باشد.

 

صفحه های پلی تن

 

یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای حفاظت از آب و رطوبت موجود در ملات های سیمانی پوشش دادن سطوح سیمانی با استفاده از صفحه های پلی تن است. این راهکار با سهولت در اجرا روشی مناسب برای عمل آوری بتن است. در پایان عملیات نیز می توان این صفحات را جمع نموده و برای عملیات دیگر به کار برد.

 

عملیات کیورینگ بتن با غشا یا پوسته

 

در این حالت مواد مورد نیاز در راستای عمل آوری بتن را مانند غشا یا پوسته ای بر سطح سیمانی قرار می دهیم و این پوشش دهی سطح را به صورت کامل در بر می گیرد. برتری دیگری که این راه حل دارد این است که نیاز به نظارت ندارد.

راهکارها و مواد کیورینگ بتن

 

ملات های سیمانی را به سه روش زیر می توان مرطوب نگه داشت

 • راه حل هایی که با سیراب کردن محدوده اطراف ملات های سیمانی به پایداری آب اختلاط موجود در سیمان درزمان گیرش اولیه کمک می نمایند. در این مورد می توان با ایجاد حوضچه یا آب گیر و فروبردن در آب، لایه های خیس و مرطوب کاملا سیراب شده مانند پوشش گونی های خیس را نام برد.

 

 • راهکارهایی مانند پوشش دادن سطح سیمانی با کاغذ های با درجه نفوذ پذیری بالا و صفحات نایلونی می توان از کم شدن آب بتن ممانعت نمود.

 

 • راهکارهایی که با افزایش حرارت و ثابت نگه داشتن آن و همچنین تامین رطوبت مورد نیاز به بالا بردن توان مقاومتی سیمان کمک می نمایند و این پروسه را تسریع می نمایند. که این عملیات را می توان با استفاده از بخار زنده، قالب ها و اسکلت های که با جریان الکتریسیته گرم می شوند و رشته های فلزی گرما بخش انجام داد.
(پیشنهادی)  کیورینگ

 

موارد استفاده از کیورینگ چیست؟

 

موارد استفاده از این فراورده را در ادامه مطلب بیان می نمائیم

 

 • این فراورده در ملات ریزی هایی با دامنه وسعت بالا قابل اجرا است.

 

 • عمل آوردنده ملات های سیمانی قابل استفاده در سطوحی که در تماس مستقیم با انرژی خورشیدی و یا باد قرار دارند می باشد.

 

 • کیورینگ بتن را می توان در نقاط گرم و خشک جنوب کشور مورد بهره برداری قرار داد.

 

 • استفاده از این فراورده در ساخت پل ها،جاده های سیمانی و از همه مهمتر باند هواپیمایی گزینه ای کمک کننده در راستای رسیدن به اهداف مورد نظرمی باشد.

 

 • در واقع کیورینگ بتن محصولی است باکاربرد عمومی در بتن ریزی های گوناگون

 

هدف از عمل آوری یا کیورینگ بتن چیست ؟؟؟

مزیت های استفاده از عمل آورنده بتن چیست ؟

 

 • این فراورده همیشه آماده برای مصرف می باشد و سهولت در اجرا و استفاده از نقاط قوت آن است.

 

 • این فراورده توان مقاومتی سیمان را در برابر نورخورشید افزایش می دهد.

 

 • زمانیکه این فراورده را بر روی سطح بتنی مورد نظر استعمال می کنیم پوشش نازکی بر سطح ایجاد می شود که مانع از هدر رفت آب می شود.

 

 • زمانیکه از این فراورده بر روی ملات بهره گرفته می شود دیگر نیازمند وجود نیروی انسانی برای اسپری نمودن آب بر سطح نیست و این یعنی کاهش هزینه ها و مقرون به صرفه بودن این فراورده

 

 • سطح سیمانی که بتن مورد نظر به شیوه مناسب عمل آوری شود کیفیت آن افزایش خواهد یافت و احتمال ایجاد درز و ترک بر روی بتن نیز کاهش می یابد.

 

 • در واقع این محصولات در کنار افزایش درجه سختی و گیرش ملات ها توان پایداری و استحکام سازه ها را نیز بالا می برند.

 

 • این فراورده باعث تغییر رنگ در سازه و سطوح آن نمی شود.

 

عملیات اجرایی کیورینگ بتن

 

بعد از اتمام عملیات مربرط به ملات ریزی و همچنین بعد از آزاد نمودن قالب ها از کیورینگ استفاده می شود. این محصول را باید روی سطوح سیمانی که در مقابل نور شدید خورشید، باد و هوای آزاد هستند پاشید. در صورتی که دیرتراز آنچه گفته شد مشغول به انجام عملیات شدید قبل از استعمال محصول سطح زیر کار را خیس نمائید. با توجه به ویژگی ها و شرایط دمایی و محیطی این محصول را با در صدهای برابر یا دو به یک با آب مخلوط نمائید. پس از اینکه ترکیبی همگن و یک دست ایجاد شد با به کار بردن فرچه یا پیسوله آن را روی سطوح مورد نظر بپاشید.

(پیشنهادی)  فرا روان کننده بتن

 

بسته بندی محصول

 

این فراورد در بازار در بسته های ۲۰ کیلویی و مخزن های بزرگتر ۲۵۰ کیلویی موجود است. البته پودر عمل آوری نیز عرضه می شود.

نگهداری و انبار داری کیورینگ بتن چگونه است ؟؟؟

 

امیدواریم ارائه این مطالب برای شما خواننده گرامی مفید بوده باشد و از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

 

 سوالات متداول

نگهداری و انبار داری کیورینگ بتن چگونه است ؟

بهترین شرایط برای نگهداری از این فراورده نگهداشت آن در محفظه اولیه خود است. همچنین این فراورده در مدت زمانی که در انبار است باید از گرما، سرما و نم و رطوب در امان باشد.

خاصیت های فیزیکی کیورینگ بتن چگونه است؟

این محصول عمل آورنده ملات های سیمانی به رنگ زرد و حالت مایع می باشد. وزن تقریبی این فراورده ۵/۱ گرم بر سانتی متر مکعب است.

هدف از ساخت و تولید کیورینگ بتن چیست ؟

ممانعت از کم شدن میزان رطوبت و آب اختلاط موجود در ملات و همچنین به دست آوردن رطوبت مورد نیاز بتن، حفاظت از درجه حرارت و دمای بتن در مدت زمانی معین، افزایش توان مقاومتی ملات های سیمانی با کامل کردن واکنش های هیدراسیون ملات

بهینه ترین درصد های مصرف کیورینگ بتن به چه شکل می باشد؟

ابعاد و اندازه سطوح بتنی و ضخامت پوشش کیورینگ دو عامل اثر گذار و تعیین کننده مقدار مصرف این فراورده می باشد. اما طبق یک اندازه گیری اصولی و استاندارد ا کیلو گرم از عمل آورنده بتن برای پوشش دهی سطحی با متراژ۵ یا۶ متر با ضخامت لایه ای به اندازه ارقام موجود بین دو عدد ۵ تا ۱۱ میکرون کفایت می کند.

کیورینگ چه زمانی انجام می شود؟

از آنجایی که واکنش ها و تعاملات هیدراسیون ملات ممکن است مدتی زمان ببرد، بنابراین باید کیورینگ بتن همزمان استفاده گردد تا به بهترین و بیشترین توان مقاومتی و ماندگاری ملات سیمانی برسیم. اینکه پروسه عمل آوری ملات های سیمانی چه میزان زمان نیاز دارد به عوامل متعددی مانند اینکه چه انتظاراتی از بتن داریم و رطوبت و دمای محیط بستگی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.