آنی گیر بتن Concrete Fast Harden محصولی تولید شده بر مبنای سیمان است. این فراورده زمانی که در معرض برخورد و تلاقی با آب قرار می گیرد در مدت زمان بسیار کمی سفت و سخت می شود و کانال های عبور آب و سایر سیالات را می بندد. در واقع در جریان تولید ملات سیمانی و بتن توجه نکردن به پارامترهایی از قبیل کیفیت، توان پایداری و استحکام آن باعث ایجاد درزها و شکاف هایی در سطوح سیمانی می شود. حال اگر این درزها و شکاف ها در بناهای آبی و منبع های نگهداری آب و سایر مایعات و یا استخر ها باشد باعث می شود آب و دیگر سیالات با فشار و قدرت از روزنه ها و شکاف ها خارج گردد. در این شرایط خالی نمودن آب این مخازن کاری گران قیمت و غالبا غیر ممکن است و بهترین راه حل در این وضعیت استفاده نمودن از آنی گیر بتن می باشد.

در شرایطی که قصد دارید در کمترین زمان ممکن و هر چه سریعتر آب نفوذ کرده در ترک ها و کانال های سازه های بتنی را قطع نمائید بهترین راه حل استفاده از خمیری است که از پودر آنی گیر تهیه شده است. با بهره گیری از این فراورده می توان به سرعت محل نفوذ و نشتی را بست. آنی گیر ترکیبی  از سیمان، انواع سنگدانه ها و پر کننده های معدنی می باشد. همچنین ترکیبات تسریع کننده ای که در این فراورده به کار رفته است زمانی که با آب برخورد داشته باشد زمینه مناسب برای گیرش و سختی را ایجاد می نماید و در مدت زمان بسیار کمی سطح مورد نظر را آب بند می نماید و از عبور و نفوذ آب ممانعت می نماید. فیلرها یا به عبارتی پر کننده های معدنی که در فرمولاسیون این پودر استفاده شده اند در آب گریز نمودن این فراورده تاثیر بسیار مهمی دارند.

هر آنچه باید درباه آنی گیر بتن بدانیم

 

آنی گیر در واقع یکی از فراورده های کاربردی با استفاده زیاد در صنعت ساخت و ساز در راستای عایق نمودن بناهای بتنی و نشت گیری آنها می باشد. همان گونه که قبلا نیز اشاره شد این فراورده بر مبنای سیمان می باشد و پس از اختلاط با آب در کمتر از ۲۰ ثانیه سخت شده و به گیرش نهایی می رسد و درزها و ترک های نشت آب را می بندد. این محصول در بناهایی که در معرض جریان های شدید هیدرواستاتیکی هستند مانند مخزن های نگهداری آب و سدها کارایی بسیاری دارد و دلیل این کارایی توان نشت گیری در سرعت بالا است و این قابلیت زمانی بیشتر نمایان می شود که به کمبود و نقص سایر محصولات آب گریز در این زمینه پی ببریم.

(پیشنهادی)  ضرورت آب بندی استخر با عایق رطوبتی

زمانی که بناهای بتنی به نشت و نفوذ زیاد آب و سیالات دیگر دچار شده اند بهترین و سریع ترین راه حل استفاده از آنی گیر بتن است. این فراورده یک ملات آب گریز سریع می باشد که به سرعت بخشیدن  به  پروسه هیدراتاسیون ملات های سیمانی درکمترین زمان ممکن محکم و سخت می گردد و کانال های عبور و نفوذ آب را می بندد. این محصول ویژگی ها و قابلیت های خود در زمینه آب گریزی را برابر با مدت زمان عمر بناهای بتنی حفظ می نماید و این ویژگی به دلیل هم سان بودن توان انبساطی این محصول با بتن است.

از جمله شاخص هایی که در رابطه با استفاده از آنی گیرها می توان اشاره نمود ایجاد شرایط مکانیکی بهینه در محل استفاده شده می باشد که به صورت بالا رفتن توان پایداری فشاری، خموشی و همچنین افزایش قابل ملاحظه توان چسبندگی نمایان می گردد. همچنین این فراورده با ویژگی منحصر به فرد استحکام و دوام شیمیایی و  مقاومت طولانی مدت  بافت و ساختمان آن در برابر تغییرات دمایی و شرایط محیطی به گزینه ای بسیار برجسته در میان محصولات آب گریز بتنی تبدیل شده است.  استفاده از آنی گیر در بناهایی با فشار هیدرولیکی بالا مانند انواع منابع نگهداری آب و سازه هایی مانند آن کارایی و کاربرد زیادی دارد و این استفاده بالا به دلیل قدرت گیرش و سختی در کمترین زمان و همچنین آب بند نمودن درزهای نفوذ در ناحیه دبی بالا می باشد.

 

آنی گیر بتن چیست ؟

مزیت های استفاده از آنی گیر چیست؟؟؟

 

به کارگیری این محصول تاثیرات و خاصیت های ویژه و مثبتی برای بناهای بتنی ایجاد می نماید از جمله

 

 • آنی گیر سیمانی توان چسبندگی و اتصال بالایی به انواع مواد و مصالح ساختمانی مانند سنگ، آجر و بتن دارد.

 

 • بعد از به کارگیری این فراورده شاهد گیرایی و سخت شدن سریع در عرض چند ثانیه خواهیم بود.

 

 • این فراورده پس از استفاده دارای توان مقاومتی و طول عمر دائمی می باشد.

 

 • این فراورده به این دلیل که ترک های نفوذی و درزها را سریع و درکمترین زمان نشت گیری می نماید، در نتیجه شرایط بهره برداری و استفاده از سازه را تسریع می بخشد.

 

 • کارایی و دوام محدوده عایق بندی شده با آنی گیر افزایش قابل ملاحظه ای برابر با طول عمر بنای مورد نظر می باشد.
(پیشنهادی)  قیمت واترپروف نمای ساختمان و عایق رطوبتی مناسب برای آن

 

 • بعد از استفاده از این فراورده شاهد هیچ گونه ترک خوردگی، جمع شدگی و انقباض نخواهیم بود.

 

 • این فراورده فاقد یون کلر می باشد و برای فولاد هیچ گونه ضرری ندارد.

 

 • این محصول را می توان به آسانی با آب مخلوط نموده و ترکیبی همگن و یک دست ایجاد نمود که استفاده از آن به تخصص ویژه ای نیاز ندارد.

 

 • توانایی ویژه این محصول قطع سریع هر نوع نشت و نفوذ آب در ترک ها و روزنه های موجود بناهای بتنی و مقاطع سنگی می باشد.

 

 • این فراورده در راستای محافظت وافزایش طول عمر سازه ها گزینه بسیار کاربردی و مناسبی برای آب بند نمودن و پر کردن ترک ها و روزنه های موجود در قسمت های متفاوت آجر و سیمان در انواع تونل ها، سدها و سایر منابع نگهداری آب، ساخت و سازهای واقع شده و پنهان در زیر زمین، گودال های آسانسور، مجراهای آب و لوله ها و در نهایت منهول های مربوط به فاضلاب و لوپیت ها، لوله ها و کانال های سیمانی و معادن می باشد.

 

 • آب گریز نمودن ترک ها و روزنه های سازه ای و ترک های مربوط به کف سازی قبل از عملیاتی نمودن انواع پوشش ها در نقاط زیر زمین و منابع نگهدارنده آب و فاضلاب ها

 

 • این فراورده سمی نمی باشد و هیچ نوع خطری ندارد و در مخزن ها و منابع نگهداری آب آشامیدنی قابل استفاده است.

 

 • این محصول به عبارتی یک ترکیب ماده است و همیشه از کیفیت و پایداری نتیجه کار دائمی برخوردار است.

 

 چگونگی مکانیزم اثر آنی گیر بتن

 

این فراورده نوعی پودر یک بخشی می باشد که متشکل از سیمان، افزودنی های زود گیر و با شتاب بالای سخت شوندگی و همچنین ترکیبات آب گریز و عایق کننده است. از آنجایی که آنی گیرها حاوی ترکیبات شیمیایی تسریع کننده هستند که محرکی برای پروسه هیدراتاسیون می باشد و سبب می شود سیمان استفاده شده در ثانیه های اولیه ترکیب با آب این پروسه را تکمیل نماید و در نتیجه ملات با شتاب بالا و برنامه ریزی شده ای به سختی وگیرش خواهد رسید. البته ذکر این مسئله بسیار مهم است که این شتاب بالا در گیرش ملات تاثیرمنفی در خاصیت های مکانیکی ندارد.در واقع به کار گیری فرمولاسیون  بهبود یافته در سیمان مورد استفاده و اعمال تغییراتی در واکنش و فعالیت های سیمان که زمان اختلاط با آب حاصل می شود در نتیجه استفاده از ترکیبات معدنی مخصوص در آنتی تز حاصل شده است که این مورد باعث سختی و سرعت آن در برابر نفوذ آب و ممانعت ازنفوذ آن در سازه ها می شود.

(پیشنهادی)  چسب آببندی استخر z90

 

روش استفاده از آن

 

آنچه که تعیین کننده مقدار مصرف آنی گیر است اندازه شکاف یا روزنه ی ایجاد شده و ارتفاع و عمق آن می باشد ولی در کل برای سطحی با یک متر مربع و ارتفاع ۵ mm به صورت میانگین ۵.۵ تا ۶ کیلوگرم از این محصول مورد استفاده قرار می گیرد. سطح مورد نظر برای به کارگیری این فراورده بر روی آن باید صاف و یک دست، سفت و محکم بدون هیچ گونه بخش سست و ضعیفی باشد. برای به کارگیری آنی گیر ابتدا باید شکاف و روزنه موجود در سطح سیمانی یا سنگی را به شکل V باز کنید و سپس سطح مورد نظر را از هر گونه آلودگی، پسماندهای سست بتن و سیمان پاک می کنیم.

سپس بر اساس نیاز و با توجه به سطح زیر کار پودر آنی گیر را با مقدار مناسب آب اختلاط می دهیم تا یک ملات یک دست و همگن تهیه شود. نکته بسیار مهم اینکه این خمیر حاصله را در کمتر از یک دقیقه مصرف نمائید. البته فاکتورهای مهم و تاثیر گذاری مانند میزان دمای آب و دمای محیط و پودر آنی گیر بر مدت زمان و سختی این محصول موثر است. وضعیت و ویژگی های محیط در شتاب بخشیدن به سرعت سختی و گیرش تاثیر قابل توجهی دارد. سردی و دمای پائین هوا گیرایی و سخت شدن ملات را عقب می اندازد و دمای بالا و گرم بودن هوا باعث می شود گیرش و سختی ملات شتاب بیشتری بگیرد.

زمانیکه از خمیر تهیه شده از پودر آنی گیر برای پر نمودن ترک ها و شکاف ها استفاده می شود باید عملیات را از کناره ها به سمت مرکز انجام دهید و بعد از اتمام کار و و نشت گیری محیط را با سطح بتنی یا سیمانی هم سطح کنید. نکته بسیار مهم اینکه درزمان اجرای این عملیات اگر از درزها و ترک ها آب بیرون نیاید و سطح زیر کار خشک باشد باید سطح مورد نظر را مرطوب کنید و سپس خمیر آماده شده را در موضع مورد نظر به کار گیرید و همچنین زمانی که عملیات را اجرایی کردید ملات را تا ۱۵ دقیقه بعد کاملا مرطوب نگه دارید.

 

در نقاطی که با فشار زیادی مواجه هستیم یه به عبارتی دبی نشت آب از ترک ایجاد شده بالا باشد برای حصول نتیجه بهتر از لوله نسبتا کم قطر برای زهکشی و خشکاندن نشتی استفاده می کنیم و به محض آماده شدن خمیر آن را با دست روی سطح مورد نظر پهن می کنیم البته با استفاده از ماله یا تجهیزات دیگر می توان این کار را انجام داد اما بهترین حالت استفاده از دست می باشد.  بعد از به پایان  رسیدن پروسه نشت گیری لوله را جدا نموده و تمام سطح مورد نظر را آب گریز می نمائیم. نکته حائز اهمیت اینکه به اندازه ای از خمیر تهیه شود که در مدت زمان ۲۰ ثانیه مصرف شود زیرا با گذشت زمان بیشتر ملات بدست آمده سفت و سخت و غیر قابل استفاده می شود. میزان استفاده از پود آنی گیر برای اختلاط با آب برای بدست آوردن یک ملات یک دست ۳ به ۱ می باشد یعنی سه پیمانه پودر و یک پیمانه آب استفاده شود.

(پیشنهادی)  خرید گروت

 

کاربرد آنی گیر بتن

خصوصیات ظاهری و شیمیایی آنی گیر بتن چیست ؟؟؟

 

این فراورده به حالت پودرخاکستری رنگ می باشد و همچنین فاقد یون کلر است.

 

نکات ایمنی

 

آنی گیر یک فراورده قلیایی است پس درزمان استفاده از این فراورده و سایر محصولات شیمیایی از تجهیزات مطمئن از قبیل عینک، دستکش و پوشش مناسب محیط کار استفاده کنید. اگر این فراورده با پوست و چشم و سایر اعضا برخورد و تماس داشت بدون هیچ تعللی قسمت مورد نظر را با آب سرد فراوان بشوئید و سپس به پزشک مراجعه نمائید. بعد از تمام شدن عملیات اجرایی لباس ها و تجهیزات کار را تمیز نمائید.

سطح مورد نظر را نیز از اضافات پاک کنید در صورتی که این اضافات سفت نشده باشد با آب می توان به راحتی آن را پاک کرد اما در صورت سخت شدن با راههای مکانیکی تمیزمی شود. این محصول در زمره ترکیبات آسیب زا و مضر برای انسان ها و محیط زیست نیست و هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. این محصول چون در ترکیب خود حاوی سیمان و پوزولان می باشد باید از تنفس گردو غبار آن پرهیز شود بنابراین استفاده از ماسک توصیه اکید است.

بسته بندی وانبارداری این محصول

 

این فراورده در بسته بندی های ۲۵ kg با لایه محافظتی از جنس پلاستیک و ضد رطوبت به بازار عرضه می شود. این محصول را باید در مکانی خشک و دور از سرما و نور مستقیم خورشید نگهداری کرد همچنین اگر در محیط مناسب و در محافظ اولیه اش نگه داری شود به مدت یک سال قابل استفاده است.

از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما خواننده گرامی مفید بوده باشد.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.