کتراک یا تخریب کننده بتن

کتراک یا تخریب کننده بتن چیست

کتراک یا تخریب کننده بتن Concrete crusher or destroye راه کاری در صنعت ساخت و ساز می باشد که در راستای بهینه سازی طرح وسازه ها با هدف تخریب بتن انجام می گردد. در واقع این فراورده که ساخته شده از مواد غیر هجومی است زمانیکه با آب اختلاط پیدا می کند با تولید فشارو وارد نمودن نیرو  باعث پیدایش ترک و شکاف و همچنین خورد شدن آنها می گردد.

عده ای از افراد استفاده از حلال های ساروج را پیشنهاد می دهند. این در حالی است که این فراورده از نظر قیمت  اصلا بهینه و مقرون به صرفه نیست. همچنین ساروج در راستای انجام هدف مورد نظر بسیار زمان بر می باشد و با توجه به انواع متفاوت و کیفیت های گوناگونی که دارند، احتمال تقلب وبه صرفه نبودن آن بسیار زیاد است.

این محصول تخریب کننده درابتدا جزو محصولات وارداتی بوده است. اما امروزه تولید آن در داخل کشور و با کیفیت بالا انجام می شود. کتراک هایی که در کشور استفاده می شود تماما تولید داخل هستند.

 

کتراک یا تخریب کننده بتن چیست؟

 

این فراورده که اساس تولید آن بر مبنای ترکیبات آهکی می باشد، تغییراتی را که در سطح به وجود می آورد شبیه به دگرگونی هایی است که در نتیجه انفجار حاصل می شود. اما در زمان انجام واکنش های مربوط به تخریب هیچ نوع صدا، دود و گردو غبار و موج انفجاری تولید نمی کند. زمانیکه تخریب کننده به کار گرفته می شود، اندازه و ظرفیت بتن به صورت قابل ملاحظه ای زیاد می گرددکه در اثر این افزایش حجم ناگهانی بتن های خرد می شوندو سطح آنها شکاف بر می دارد.

 

استفاده از تخریب کننده بتن

مزیت ها و توانایی های کتراک یا تخریب کننده بتن چیست؟

 

با توجه به خاصیت ها و قابلیت های فراوانی که دارد، برای تخریب و تحلیل بتن و انواع متفاوت سنگ ها و ساروج از آن استفاده می شود. در ادامه مبحث با توانایی های دیگر کتراک آشنا می شویم

 

 • تخریب نمودن سطوح مورد نظر بدون ایجاد سرو صدا و آلودگی صوتی

 

 • تخریب و تحلیل انواع سطوح بتنی و سنگی یا ساروج بدون هیچ گونه عملیات انفجاری.

 

 • انجام پروسه تخریب بدون ایجاد عوامل درد سر ساز از قبیل آلودگی و دود، گرد و خاک یا پرش تکه های سنگ به اطراف می باشد.

 

 • عملیات اجرایی آسان و کاربرد راحت

 

 • امکان استفاده و به کار گیری این فراورده در تمامی فصول سال

 

 • امکان استفاده در مکان های مسکونی

 

 • استفاده از این فراورده هیچ گونه زیان و عارضه ای برای محیط زیست ندارد.
(پیشنهادی)  ژل میکروسیلیس (Microsilica gel) | کاربرد و مزایا + قیمت پاور ژل

 

قدرت تخریب کتراک و کاربردهای آن در چه مواردی است؟

 

 • استفاده از کتراک برای حفاری و کندن چاه و کانال ها در نقاطی که با سنگ برخورد می کنند.

 

 • برای خرد کردن و انهدام انواع متفاوت سازه ها و قطعات بتنی, انواع سنگ ها و صخره ها و همچنین ساروج

 

 • از این فراورده در حفاری ها و گود برداری هایی که به منظور بهره برداری از سنگ های قیمیتی و تزئینی انجام می شود، استفاده می کنند.

 

 • برای احداث و ساخت تونل ها و معادن از این فراورده در راستای تخریب و انهدام سنگ ها استفاده می شود.

 

کتراک یا تخریب کننده بتن

مقادیر مصرفی کتراک چگونه است؟؟؟

 

برای استفاده از این فراورده باید با توجه به شرایط مورد نظر که در ادامه توضیح داده خواهد شد چاله هایی با اندازه و قطر مشخص ایجاد گردد. با توجه به اندازه و فواصل موجود در بین چاله ها و اندازه قطر آنها از مقادیر معین از تخریب کننده بتن استفاده شود. برای آشنایی و تفهیم بهتر این مطلب جدول زیر که اندازه های تقریبی از میزان تخریب کننده بتن برای گودال هایی با عمق یک متراست را مطالعه بفرمائید.

قطر گودال ها به mm ۳۶ ۳۸ ۴۰ ۴۲ ۴۴ ۴۶ ۴۸ ۵۰
کتراک مصرفی به kg ۱/۷ ۱/۹ ۲/۱ ۲/۳ ۲/۵ ۲/۸ ۳/۰ ۳/۲

استفاده از کتراک برای سنگ های تحت فشار و احاطه شده

 

آنچه تا کنون توضیح داده شد بیشتر برای تخریب و انهدام بتن ها و سنگ هایی بود که از اطراف دارای فضای خالی و آزاد بودند. اما در بعضی شرایط با سنگ ها و بتن ها و همچنین ساروج هایی روبه رو می شویم که از حوالی و پیرامون فشار زیادی را تحمل می کنند و یا اینکه در فضاهای بسته و چاه می باشند.

در این شرایط بهره گیری از تخریب کننده بتن کمی متفاوت تر از روش معمول می باشد. برای حصول نتیجه بهتر با بیشترین درصد تخریب و انهدام  از سوراخ زنی کله قندی بهره گرفته می شود. در این روش دایره ای با شعاع کمتر از نیم متر در نظر گرفته می شود. دور تا دور این دایره یا به عیارتی محیط آن را به روش کله قندی همگرا ( کله قند بر عکس) در فاصله های ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری با مته های ۳۲ تا ۴۰  سوراخ هایی را ایجاد می کنیم.

این روزنه های ایجاد شده که بر روی یک مدار مورب می باشند، نباید در نقطه های پایانی به هم برسند. عمق این شکاف های ایجاد شده باید ۸۰ در صد از عمق سنگ باشد یا به عبارتی تمام طول مته برای عمق شکاف در نظر گرفته می شود.

(پیشنهادی)  ضد یخ مایع با کلراید

نکات بسیار مهم در شرایط متفاوت استفاده از کتراک یا تخریب کننده بتن !

 

اگر قطعه سنگ یا بتن یا ساروج که قصد انهدام آن رادارید فضای اطراف آن خالی و آزاد باشد، باید در قبال هر یک متر مکعب از سطح مورد نظر حدود ۶ تا ۱۴ کیلوگرم از پودر تخریب کننده بتن استفاده کنید. اما در صورتی که سطح مورد نظر مدفون باشد یا اینکه فضای خالی کناری نداشته باشد، ارقام متفاوت است. یعنی در حدود ۱۵ تا ۴۵ کیلوگرم ازاین فراورده نیاز است.

 

تخریب بتن با کتراک

 

قبل از هر کاری نسبت ها را براساس استانداردها و اصول استفاده از این فراورده مشخص نمائید. نکته قابل توجه اینکه باید قبل از شروع به کار موقعیت و شرایط قرار گیری سطح بتنی یا سنگ های مورد نظر شناسایی گردد. چون مشخص شدن شرایط سنگ یا بتن و اینکه این سطوح آزاد هستند یا مدفون و همچنین مشخص نمودن بتن مورد نظراز لحاظ مسلح یا غیر مسلح بودن بسیار مهم است.

محفظه یا سطلی که برای انجام ترکیب و اختلاط  استفاده می شود باید پلاستیکی باشد. آب مورد استفاده برای اختلاط باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه چربی و آلودگی باشد همچنین یاید فاقد هر گونه املاحی مانند منیزیم یا کلسیم گردد. میزان آب مورد استفاده در نتیجه نهایی و میزان انبساط کتراک تاثیر چشم گیری دارد. اگر سعی شود مقدار آب اختلاط به کمترین اندازه برسد قدرت انبساط و افزایش حجم تخریب کننده بتن افزایش می یابد و اگر مقدار آب مصرفی از اندازه استاندارد بیشتر شود کتراک افزایش حجم کمی خواهد داشت.

پودر تخریب کننده اگر در تماس مستقیم با هوای آزاد باشد، احتمال اینکه توان شیمیایی آن کاهش یابد بالا می رود. بنابراین بهترین راه حل این است که در زمان استفاده این ملات را تهیه نمود و با ترکیب و هم زدن بهینه و درست مخلوطی یک دست و یک نواخت ساخت. در صورتی که دمای هوا بین صفر تا ۱۸ درجه سانتیگراد بود، باید دمای آب مورد نیاز برای اختلاط حدود ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد. برای دمای هوایی بالاتر از ۱۸ درجه سانتیگراد باید دمای آب اختلاط معمولی و سرد باشد.

بعد از اینکه مایع تخریب کننده بتن آماده شد، باید در کمتر از چند دقیقه گودال های حفر شده را از این ترکیب پر نمود. گودال ها باید تمیز و عاری از هر گونه ماده و آلودگی باشند. درون گودال ها باید خشک و دور از هر گونه نم و رطوبت باشد. در صورتی که داخل چاله ها آب وجود داشت باید از نایلون یا لوله های پلی اتیلن استفاده شود. به این صورت که خمیر تخریب بتن آماده شده را داخل آنها ریخته و درون گودال ها قرار دهید. برای حصول بهترین نتیجه گودال ها را از ملات تهیه شده کاملا پر نمائید تا قدرت تخریب بالا رود. بهتر است گودال های پر شده با گوه هایی از جنس چوب بسته شود.

(پیشنهادی)  ضد یخ بدون کلراید

دلیل استفاده ازاین گوه ها برای ممانعت از خروج و پاشش کتراک به خارج از گودال ها می باشد و هیچ گونه تاثیر مثبتی در قدرت و اثرگذاری کتراک ندارد. معمولا تخریب کننده بتن  در ساعت های ابتدایی ترکیب شروع به واکنش های شیمیایی می کند. در نتیجه همین واکنش ها ممکن است گوه های چوبی را به بیرون فشار دهد در صورتی چنین اتفاقی نیازی به دوباره کوبی گوه ها بر روی گودال ها نیست. اگر تمام موارد گفته شده رعایت شود به زمانی حدود۲ تا ۶ ساعت احتیاج دارید تا شرایط برای تخریب ایمن و صد درصد آماده گردد. این زمان به درجه سختی و مقاومت بتن نیز بستگی دارد.

 

آیا ممکن است تخریب کننده بتن درست عمل نکند ؟

 

در صورتی که نکات زیر رعایت نشود ممکن است تخریب کننده بتن درست عمل نکند.

 1. در صورتی که سطلی که برای ترکیب استفاده شده است یا آب مورد نظر چرب باشد.
 2. برای اختلاط و ترکیب درست اول باید در ظرف مورد نظر آب بریزید و بعد پودر کتراک اضافه شود. در صورتی که این ترتیب رعایت نشود با مشکل مواجه خواهید شد.
 3. باید به مقادیر اختلاط توجه نمود در صورتی که به آب اولیه مواد بیشتراضافه شود. همچنین دوباره نیازمند اضافه کردن آب شود با هر بار اضافه نمودن آب به این مخلوط توان مواد ضعیف و کم می گردد.
 4. بعد از آماده نمودن ملات مود نظر باید در کمتر از ۱۰ دقیقه مواد در گودال ها گذاشته شود. در ادامه حدود ۸۵ درصد از ارتفاع گودال با آن پر گردد.
 5. در زمان هم زدن و ترکیب کردن باید تمام کنجایش ظرف در نظر گرفته شود. در بعضی مواقع مواد مورد نظر در ته ظرف به جا می ماند و استفاده کنندگان ممکن است آن را با آب رقیق کنند. سپس به چاله ها اضافه کنند که این عملیات هیچ گونه نتیجه مثبتی به دنبال ندارد.
 6. ملات تهیه شده با پودر تخریب کننده بتن باید درجه روانی خوبی داشته باشد.
(پیشنهادی)  فرا روان کننده بتن

 

نکات ایمنی استفاده از کتراک یا تخریب کننده بتن

 

کتراک یک محصول شیمیایی است وزمانیکه با آب اختلاط پیدا می کند گازی سمی متصاعد می کند که برای چشم بسیار خطرناک ومضر است. بهتر است برای پوشش چشم از عینک های صفحه روشن شیشه ای که چشم را به صورت کامل می پوشاند استفاده کنید. چون در زمان واکنش با آب احتمال تشکیل حباب هایی وجود دارد و همچنین احتمال پاشش مواد به صورت و چشم ها است.

اگر در جریان انجام عملیات پودر یا ملات کتراک به چشم یا صورت شما پاشیده شد، فورا با استفاده از آب زیاد محل مورد نظر را تمیز بشوئید و برای اطمینان کامل به پزشک مراجعه کنید. توجه نمائید که هیچ گونه اثری از آن در موضع باقی نماند. بنابراین در زمان استفاده از این فراورده چه به صورت پودر و یا به صورت ملات حتما به رعایت نکات ایمنی از قبیل استفاده از عینک و دستکش و ماسک توجه شود.

 

شرایط انبار داری تخریب کننده بتن

 

بهتر است کتراک را در بسته بندی اولیه خود و در مکانی خشک و دور از رطوبت و سرما نگهداری نمائید.

 

سوالات متداول

کاربرد اصلی کتراک چیست؟

همانگونه که قبلا نیز اشاره شد کتراک یک تخریب کننده بتن بدون صدا و بدون انفجار می باشد که علاوه بر بدون صدا بودن این پروسه، هیچ گونه دگرگونی دمایی در سطوح سنگی یا بتنی مورد نظر دیده نخواهد شد که این خاصیت را می توان یکی از برترین توانایی ها و مزیت های تخریب کننده بتن دانست.

ویژگی های ظاهری کتراک چیست؟

کتراک محصولی پودری با رنگ خاکستری است. که در بسته بندی هایی ۲۰ کیلوگرمی به بازار عرضه می شود.

برای بتن مسلح چه مقدار تخریب کننده لازم است؟

در صورتی که بتن مسلح باشد و قصد تخریب آن را داشته باشید برای هر یک متر مکعب از سطح مورد نظر البته با در نظر گرفتن آرماتورها و فضای اطراف سطح حدود ۲۰ تا ۴۸ کیلوگرم از پودر تخریب کننده بتن نیاز داریم.

آیا استفاده از آن برای محیط اطراف خطری ندارد؟

کتراک بر خلاف سایر مواد خرد کننده بتن در زمان اجرا  هیچ نوع صدا، دود و گردو غبار و موج انفجاری تولید نخواهد کرد.

برای مخلوط کردن مواد تخریب بتن از چه وسیله ای استفاده کنیم؟

برای اختلاط و ترکیب بهینه می توان از میکسر یا مخلوط کن های دستی استفاده نمود همچنین ترکیب کردن با دست نیز راه حل خوبی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.