چوب ترموود فنلاند

ترمووود

چوب ترموود فنلاند Finland Thermowood ، یکی از معتبرترین و باکیفیت ترین محصول در بین سایر تولیدات مشابه می باشد. در یک پژوهش همه جانبه و گسترده که در کشورهای توسعه یافته در رابطه با چوب ترموود انجام شده است، فنلاند از موفق ترین و برجسته ترین کشورها در این زمینه بوده است که با بهره گرفتن از نتایج بدست آمده از تحقیقات و مطالعات علمی انجام شده در این زمینه توانسته است فراورده ای باکیفیت عالی روانه بازارهای جهانی نماید.

امروزه بالاترین درصدهای مربوط به تولید و صادرات چوب ترموود به کشور فنلاند تعلق دارد، هرچند که کشورهای دیگری مانند آلمان، فرانسه و هلند نیز در راستای افزایش کیفیت و ارتقای قابلیت های ترموود تولیدی خود تلاش می نمایند. چوب ترموود فراورده ای کاملا طبیعی بوده که به صورت عمده از چوب درختان زبان گنجشک و کاج فراوری می شود. امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی این فراورده دارای مواد استحکام یافته ای می باشد که در مقابله با عوامل طبیعی از قبیل باد و باران برای به کار گیری در محیط های داخلی و بیرونی سازه ها استفاده می شود. یکی از مهمترین قابلیت های چوب ترموود این است که ویژگی ها و خاصیت های چوب به صورت قابل ملاحظه ای تقویت شده و طول عمر و پایداری محصول افزایش یافته و همچنین چوب در جریان این عملیات رنگ بسیار زیبا و شکیلی به خود می گیرد. همچنین گونه های متفاوتی ازترموود وجود دارد که هر کدام کاربردها و کارایی های ویژه ای دارند و با در نظر گرفتن جنس ترموود و نرمی و سختی محصول برای استفاده در محیط های خارجی و نماهای داخلی استفاده می شوند.

 

کشور فنلاند پس از تحقیقات فراوران در طول سالیان در رابطه با جنگل داری و کسب دانش فنی لازم با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و آب و هوایی توانسته است انواع درختان کاج را پرورش داده و همچنین جنگل های مصنوعی لازم را ایجاد نماید تا در راستای تولید چوب ترموود با مشکلی مواجه نگردد و همین موارد سبب شده است این کشور به بزرگترین قطب تولیدی این فراورده در جهان باشد.  هر چند امروزه تولید کنندگان داخلی نیز با توجه به کارایی و کاربردهای فراوان این فراورده در راستای تولید این محصول اقداماتی انجام داده اند اما محصول نهایی تولید شده ایرانی قابل مقایسه با نوع فنلاندی آن نیست. چوب ترموود فنلاندی محصولی بادوام و ماندگار و با توانایی فوق العاده می باشد.

(پیشنهادی)  ترموود پنجره و خلق شاهکاری در نمای سازه

 

چوب ترموود فنلاند

 چوب ترموود فنلاند با یژگی های منحصر به فرد و قابلیت های برجسته

 

درجریان فراوری ترموود مواد مغذی، گلوکز و رزین و دیگر عناصر موجود در ساختار درون بافتی چوب که طول عمر چوب را کاهش می دهند از بین می رود. در صورت انجام اصولی و استاندارد این عملیات رطوبت موجود در چوب به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یافته و آفات چوب از بین رفته و در نهایت محصولی باکیفیت و ظاهری زیبا شکل خواهد گرفت.

توان مقاومتی بالا در برابرعوامل پوسیدگی و تخریب کننده، باران، نور خودشید و حشرات موذی، بدون تغییر بودن اندازه و ابعاد، جرم سبک و کم، عدم جذب رطوبت از برجسته ترین توانای های چوب ترموود فنلاند است. البته این توانایی ها در بین انواع ترموود ها متفاوت است و بسته به شرایط تولید و فراوری تغییرمی کند. به عنوان نمونه توان مقاومتی یک محصول در مواجه با رخنه و نفوذ آب در مقایسه با موارد مشابه بیشتر بوده یا تغییرات اندازه و ابعاد در فراورده های مختلف با هم فرق می کند. البته این تفاوت ها در نتیجه اختلاف در کیفیت مواد اولیه استفاده شده و اصولی و استاندارد بودن پروسه تولید می باشد. در ادامه این مطلب برای آشنایی بیشتر با چوب ترموود فنلاند، مواد اولیه و تکنولوژی های استفاده شده در عملیات تولیدی این فراورده بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

ماده اولیه در تولید چوب ترموود فنلاند

 

چوب های پرورش یافته در شمال کشور فنلاند گزینه ای بسیار عالی در تهیه ترموود هستند زیرا بسیار با کیفیت و مرغوب می باشند از جمله درختان این منطقه می توان کاج سوزنی و پاین را نام برد که در مقایسه با ترموودهای تولید شده از چوب های دیگر دارای مزیت ها و برتری های بیشتری هستند. یکی از گزینه های قابل اتکا و تاثیر گذار بر کیفیت ترموود حضور گره های منظم در ساختار آن است. با توجه به اینکه این درختان بیشتر خاصیت تزئینی دارند دارای ساختاری منظم و گره های پروانه هستند که در راستای تهیه ترموودهای با کیفیت بسیار موثر می باشند.

(پیشنهادی)  بررسی انواع مدل های سقف پرگولا و میزان کاربرد آن ها

گره های ترک خورده در ترموود می تواند قسمت قابل ملاحظه ای از قابلیت های این محصول را از جمله توان مقاومتی آن را تحت تاثیر قرار دهد.  چنانچه چوب خام استفاده شده برای فراوری ترموود دارای ترک باشد محصول نهایی دارای کیفیت پائینی خواهد بود. حتی اگر این فرایند بر اساس استانداردهای مورد تائید انجمن چوب ترموود فنلاند باشد محصول تولید شده از نظر شکل ظاهری اختلاف زیادی با دیگر محصولات مشابه و دارای استاندارد نخواهد داشت اما ترک هایی داخل چوب وجود خواهد داشت که به راحتی مشخص نمی شود و بعد از استعمال چوب ترموود در محیط های باز و مقابله با بحران های محیطی ترک های یاد شده گسترش یافته و به سطوح بالایی می رسند. کاهش توان مقاومتی چوب ترموود یکی از عوامل تاثیر گذار در عدم استفاده از آن به عنوان نمای بیرونی سازه ها است، بنابراین در راستای فراوری این محصول از چوب هایی که گره چوب زیادی دارند کمتر استفاده می شود. یکی از قابلیت های درخت های کاج فنلاندی این است که غالبا در تنه خود رویش شاخه های منشعب شده کمتری دارند و در نهایت گره های بسیار کمی دارند. از این رو چوب این درختان گزینه ای بسیار عالی برای عملیات تولید ترموود است. چوب ترموود فنلاند به دلیل پایداری و توان مقاومتی بالا انتخابی بهینه برای ساخت و اجرای نمای بیرونی، کفپوش های بیرونی، روف گاردن ها و آلاچیق ها و…. می باشند.

 

تکنولوژی استفاده شده در پروسه فراوری چوب ترموود فنلاند

تکنولوژی استفاده شده در پروسه فراوری چوب ترموود فنلاند

 

از دیگر موارد بسیار مهم در فراوری چوب ترموود اجرای اصولی و درست عملیات تبدیل می باشد، چون در صورت وجود چوب های باکیفیت عالی اما پروسه غیر استاندارد و ناکارامد محصولی سست و بی کیفیت تولید خواهد شد. درجه حرارت مورد استفاده، یکنواخت بودن پروسه حرارت دهی، شرایط عاری از اکسیژن، تحت کنترل داشتن مقدار رطوبت در مدت زمان اجرای عملیات، فرایند افزایش و کاهش دما و درجه حرارت و مدت زمان حرارت دهی به چوب در کوره از مهمترین اصول و معیارهای لازم برای فراوری محصولی با کیفیت است.

(پیشنهادی)  آیا مراحل تولید ترموود را می دانید؟

آزمون ها و تست های لازم برای مشخص نمودن کیفیت چوب ترموود فنلاند بسیار موشکافانه و دقیق و در عین حال سخت و پیچیده می باشد که این آزمایشات در معتبرترین آزمایشگاههای اروپایی انجام می گردد که مرکز اصلی این لابراتوارها در کشورهای آلمان، سوئد و فنلاند می باشد. چوب ترموود فنلاند محصولی استاندارد تهیه شده بر اساس آخرین تکنولوژی های روز دنیا می باشد که به دلیل کیفیت بالا و توان مقاومتی ویژه ای که دارد قابل به کارگیری برای تمامی امور دکوراسیون داخلی و خارجی سازه ها است.

عمران مال یکی از معتبر ترین شرکت ها در راستای تهیه و فروش چوب ترموود با کیفیت و قیمت مناسب می باشد. چنانچه از طرفداران چوب ترموود برای به کار گیری در دکوراسیون داخلی و استفاده های خارج از ساختمان می باشید می توانید با کارشناسان عمران مال ارتباط برقرار نموده و از تجربه و دانش آنها در این زمینه و در راستای انتخابی مناسب و بهینه بهره مند شوید.

 

شکل ظاهری

 

چوب ترموود فنلاند به دلیل فراوری دردرجه حرارت بالا دارای رنگ تیره ای می باشد که در محیط هایی که رطوبت هوا در آن متغییر است محصولی بادوام و ماندگار است. از نظر شرایط پرداخت و عمل آوری چوب ترموود فنلاند دارای کناره های صاف و یک دست و صیقل یافته می باشد که هیچ نوع محصول مشابه دیگری قابل قیاس با آن نیست و این قابلیت ها به دلیل استفاده از تکنولوژی برترموجود در دستگاههای مولدر استفاده شده است.

رنگ های ویژه و به کار رفته در چوب ترموود به دو گروه پایه آب و پایه روغن تقسیم بندی می شود. رنگ های پایه آب برای محصولاتی است که بیشتر در مکان ها و محیط های سرباز استفاده می شوند و از خرابی و لایه لایه شدن چوب ممانعت می نمایند. اما رنگ های پایه روغنی بیشتر در دکوراسیون داخلی ساختمان ها به کار برده می شوند تا روح طبیعت و سرزندگی و همچنین نقش و نگار چوب را حفظ نمایند.

(پیشنهادی)  ترموود رنگ مرحله تکمیلی و پایانی در تولید محصول

از همراهی همیشگی شما خوانندگان گرامی سپاسگزاریم و امید است مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.