چسب سیلیکون ، چسب آکواریوم

چسب سیلیکون ، چسب آکواریوم

چسب سیلیکون، چسب آکواریوم  Aquarium glue  در واقع محصولی با حالت مایع می باشد که در راستای آب گریز نمودن و درز گیری سطوح به کار گرفته می شود. این فراورده ها بر پایه پلیمر و بسپارها هستند و برای سهولت به کارگیری آنها را در لوله های استوانه ای شکل تولید و عرضه می نمایند. این محصول در مواجهه با عوامل تخریبی مانند رخنه و ورود آب و رطوبت، تغییرات دمایی، صدا و … توان پایداری بالایی دارد.  در گذشته بیشترین موارد استفاده این فراورده در تولید آکواریوم بوده است و به همین دلیل به آن چسب آکواریوم نیز می گویند.

با توجه به قابلیت ها و توانایی های این فراورده امروزه در موارد بسیار زیادی از آن استفاده می شود مانند درز بندی سطوح شیشه ای سازه ها،  کار گذاشتن و جاگیر نمودن سینک و روشویی بر روی سطوح mfd  یا سطوح دیگر، کپ نمودن ترک ها و درزهای اطراف کاشی های کار گذاشته شده ساختمانی

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا با موارد مختلف این محصول، موارد به کار گیری آنها ، نحوه استفاده و … آشنا شویم.

 

مواد تشکیل دهنده چسب آکواریوم

 

این محصول نوعی از چسب های شیمیایی است که با اختلاط و ترکیب عناصرآلی و با روش های پلیمری تهیه و تولید می شوند. دو جزء مهم و سازنده این فراورده ها اکسیژن و پلیمر ( سیلیکون، بسپارها) می باشد، که محصول حاصل شده توان پایداری و مقا ومت بالایی در برابرتغییرات دمایی و رخنه و ورود رطوبت دارد. همچنین این عناصر سازنده سبب می شوند تا از لحاظ ساختمان مولکولی، پایه ای محکم و مقاوم داشته باشد. این قابلیت ها و توانایی های دلیلی بر استحکام و قدرت این محصول است و می توان آن را در امور متفاوت و سطوح گوناگون استفاده نمود.

 

ویژگی ها و توانایی های چسب آکواریوم چیست ؟

 

چسب آکواریوم به دلیل اینکه در امور متفاوت کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار معروف می باشد. همچنین قابلیت های مشخص و منحصر به فردی دارد. در ادامه این مطلب مهمترین قابلیت های آن را توضیح خواهیم داد.

 

 • توان مقاومتی بالا در برابر تغییرات دمایی

 

توان پایداری بالا در برابر تغییرات دمایی ازقابلیت های برجسته این فراورده می باشد. توانایی بهینه ای که باعث شده است چسب سیلیکون به محصولی کارامد در صنعت تبدیل شود. دمای مناسب و بهینه برای به کارگیری این محصول ۵+ تا ۴۵+ درجه سانتیگراد تعریف نموده اند. اما می توان در شرایط دمایی  ۷۵- تا ۲۰۰+ درجه سانتیگراد استفاده نمود. همچنین امروزه گونه ای دیگر از این فراورده که به چسب نسوز مشهور است قابلیت تحمل دمایی تا ۳۰۰+ درجه سانتیگراد را دارد. این توان منحصر به فرد سبب شده است این محصول در میان دیگر انواع چسب ها گزینه ای کاربردی به حساب آید.

(پیشنهادی)  چسب کاشت میلگرد

 

 • حالت کشسانی

 

ساختار این مدل از محصولات صنعتی  مانند ژله می باشد که سبب شده است این فراورده ها دارای توان کشسانی و خاصیت کششی مخصوصی باشند. برای سهولت در زمان استفاده چسب آکواریوم را در تیوب های استوانه ای شکل با حالت فشاری تهیه و تولید می شود.  زمانی که قصد استفاده از آن را دارید تنها کافی است با استفاده از دستگاهی که چسب را در آن قرار داده اند کمی فشار وارد شود تا از تیوب استوانه ای، چسب بیرون آمده و به قسمت های مورد نظر تزریق شود. قابلیت کشسانی این محصول در زمان استفاده بسیار کمک کننده می باشد و سبب می گردد نتایجی بهینه داشته باشیم.

 

 • توان پایداری برای مقابله با رطوب و ورود آب

 

از دیگر توانایی ها و قابلیت های چسب آکواریوم توان پایداری بالا برای ممانعت از ورود آب یا رطوبت می باشد. در واقع این فراورده یک نوع آب گریز می باشد که در تهیه سیلیکون نیز کاربرد دارد. عمده ترین کاربرد این فراورده برای درزگیری و آب گریز نمودن سطوح متفاوت می باشد. به عنوان نمونه شیشه های استفاده شده در بناها را می توان با این محصول درزبندی نمود. همچنین در زمان جاگیر نمودن روشویی و سینک ظرفشویی، کارگذاشتن آنها بدون چسب آکواریوم کاری بیهوده است و برای انجام عملیات کاشی کاری در قسمت هایی مانند سرویس بهداشتی ، حمام و … این محصول گزینه ای بهینه است.

 

 • عایق حرارتی

 

این فراورده ها گزینه ای بسیار مناسب برای جابه جایی حرارت می باشد. چون در برابر درجه حرارت بالا توان مقاومتی خوبی دارد و این توانایی به دلیل اکسیژن و سیلیکون به کار گرفته شده در زمان تولید است. در این مورد شیشه های ساختمان را می توان دوباره مثال زد و برای ممانعت از هدر رفت انرژی در فصل های سرد سال و جلوگیری از ورود باد سرد از روزنه ها و درزهای موجود در پنجره ها به داخل بناها از آن بهره گرفت.

این قابلیت عایقی چسب سیلیکون که توان منحصر به فردی می باشد، در صنعت بسیار مهم و پرطرفدار است. امروزه از این فراورده ها نوعی چسب نسوز تولید شده است که توان پایداری بالایی در برابر حرارت بالا دارد و گزینه ای عالی برای ساخت موانع آتش می باشد.

 

 • خنثی بودن شیمیایی

 

پلیمرها که از عناصر اصلی تشکیل دهنده این فراورده ها می باشد از لحاظ شیمیایی فرمولی خنثی می باشد. بنابراین می توان بدون هیچ گونه دغدغه  و استرس از آن در عملیات صنعتی استفاده نمود. با توجه به اینکه سیلیکون در مقابل درجه حرارت بالا مقاوم و یک نوع عایق حرارتی است و همچنین در مقابله با آب و رطوبت از ورود آنها مملانعت می کند، چسبی بسیار مناسب برای درز بندی و آب گریز نمودن دستگاههای صنعتی می باشد.

 

 • نارسایی الکتریکی

 

(پیشنهادی)  چسب پودری هبلکس

همانگونه که چسب سیلیکون در مقابل جابه جایی حرارت یک عایق عالی است، در مقابله با جریان های الکتریکی نیز عایق الکتریسیته خوبی می باشد. عنصر سیلیکون نارسانا بوده و در مواجهه با انرژی های الکتریکی زیاد دچار تخریب و شکست ساختارمولکولی نخواهد شد. بنابراین از این قابلیت ها برای طراحی عملیات صنعتی و تولید تجهیزات صنعتی استفاده می شود.

 

چسب سیلیکون ، چسب آکواریوم چیست

انواع چسب سیلیکون

 

این محصولات با توجه به بافت و ساختمان شیمیایی به دو گروه تقسیم می شوند که عبارتند از

 

 • سیلیکون استوکسی یا اسیدی ( Acetoxy AC)

 

از جمله مواد تشکیل دهنده و به کار گرفته شده در ساخت این محصول استیک اسید می باشد و به همین خاطر است وقتی که پروسه خشک شدنش شروع می شود از خود استیک اسید متصاعد می کند که بویی مانند سرکه دارد. از این نوع چسب آکواریوم در راستای درزگیری شیشه های سازه ها، کاشی کاری ها و دیگر کاربردهای صنعتی استفاده می شود.

 

 • خنثی یا طبیعی( Neutral cure)

 

در این نوع از چسب آکواریوم الکل نقش حلال اصلی را بر عهدا دارد. بنابراین وقتی شروع به سخت شدن می کند از خود الکل یا عناصر غیر اسیدی متصاعد می نماید. اسید به کار گرفته شده در نوع قبلی چسب سیلیکون در برخی شرایط احتمال دارد مشکل ساز گردد به عنوان نمونه چسب استوکسی در صورت استعمال روی سطوح فلزی یا سنگی نتایج نامساعد و نامطلوب به جای خواهد گذاشت و احتمال تغییر رنگ و تحلیل رفتن ساختار سطح وجود دارد. چسب آکواریوم خنثی بدون بو است و در برابر رطوبت ونم توان پایداری بالایی دارد.

علاوه بر دسته بندی که در بالا اشاره شد، یکی دیگر از تقسیم بندی های معمول در مورد چسب آکواریوم تقسیم بندی بر اساس خاصیت های فیزیکی و درجه سختی و کشش چسب می باشد، که این معیار را با واژه مدول الاستیسیته یا مدول کشسان تعریف می نمائیم. با توجه به این معیار چسب سیلیکون به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود

 

 • مدول بالا ( High Modulus)

این فراورده از توان انعطاف پذیری کمی برخوردار است و از لحاظ ویژگی های ظاهری بسیار سخت است.

 

 • مدول پائین ( Low Modulus)

این فراورده خاصیت انعطاف پذیری و کشش سطحی بالاتری دارد، اما در مقابل کشش جانبی آن کم است و نکته دیگر اینکه متحرک بودن این محصول سبب سهولت استفاده شده است.

 

چسب سیلیکون و رنگ بسته بندی آن

 

در صورتی که برای خرید این محصول رفته باشید به احتمال زیاد با رنگ بندی های متنوع آن مواجه شده اید. بنابراین قبل از خرید چسب سیلیکون بهتر است اهداف خود و انتظاراتی که از این محصول دارید را روشن نمائید و در گام بعدی محصول مناسب را انتخاب نمائید. در ادامه همراه ما باشید تا با رنگ بندی های موجود و موارد استفاده آن بهتر آشنا شوید.

 

 • بدون رنگ. در بیشتر حالت ها زمانی که از این فراورده صحبت می شود منظور همین محصول بدون رنگ و شفاف است. از این نوع بیشتر در راستای درز بندی شیشه های بناها، کار گذاشتن آئینه، درزگیری سینک ظرفشویی و ساخت آکواریوم ها استفاده می شود.
(پیشنهادی)  چسب پودری استخری

 

 • مشکی. این محصول که با نام چسب ماشین نیز شناخته می شود کاملا در نقطه مقابل چسب شفاف می باشد و اکثرا برای شیشه ماشین از آن استفاده می شود.

 

 • سفید رنگ.  این گروه از محصولات دارای قابلیت اتصال و چسیندگی بالایی هستند و بیشتر در عملیات مربوط به کاشی کاری و سرامیک، کارگذاشتن روشویی، وان حمام و … استفاده می شوند.

 

 • قرمز. چسب سیلیکون به دلیل توان مقاوتی بسیار زیاد در راستای ممانعت از هدر رفت انرژی، نبود هیچ نوع واکنش و فعل و انغعالات با مواد شیمیایی، عایق الکتریکی بودن گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در صنعت می باشد. این مدل از آنها را با رنگ قرمز مشخص می کنند. این فراورده با نام چسب واشر ساز نیز شناخته شده است.

 

چسب سیلیکون ، چسب آکواریوم چگونه استفاده می شود؟؟؟

چسب آکواریم چگونه استفاده می شود؟

 

چسب این فراورده به گونه ای طراحی شده است که به سهولت در استفاده معروف می باشد. در صورتی که هدف شما از استفاده از این محصول درز بندی یا اتصال و پیوند سطوح به یکدیگر است، باید بر اساس اصول استانداردی قدم بردارید تا به نتیجه مورد نظر برسید. اصول یاد شده عبارت است از؛

 

 • قبل از انجام هر کاری باید سطح زیر کار تمیز و از هر گونه آلودگی و ذرات گرد و خاک پاک شود.

 

 • در بیشتر حالت ها چسب سیلیکون درون لوله های تفنگ مانند به فروش می رسند، این ابزار برای سهولت تزریق چسب به سطح می باشد. در صورتی که چسب مورد استفاده از مدل های دیگری است باید ابتدا با به کارگیری کارتریج یا وسائل مخصوص چسب را درون لوله تفنگی قرار داده و دیگر مراحل کار را انجام داد.

 

 • در قدم بعدی نوک دستگاه معروف به لوله تفنگی را به سطح زیر کار نزدیک کرده و آهسته چسب آکواریوم را به سطح مورد نظر تزریق می نمائیم. باید به یک دست بودن و حرکت در امتداد یک خط مستقیم توجه نمود.

 

 • پس از اتمام تزریق باید سطح چسب کاری شده را با استفاده از ابزاری مانند کارتر و وسائل صاف کننده یکدست نمائید.

 

چسب آکواریوم  و پاک کردن آن

 

یکی از معضلات موجود در رابطه با چسب های صنعتی برای مواقعی است که قبلا از چسب استفاده شده واکنون می خواهند آن را پاک کنند. همچنین گاهی اوقات در زمان استعمال و تزریق چسب آکواریوم احتمال  دارد چسب به لباس یا سطوح دیگر چسبیده شود در این شرایط اگر چسب خشک گردد مشکل دو چندان خواهد شد. بنابراین اگر در چنین شرایطی گیر افتادید سریعا به فکر پاک سازی باشید.

(پیشنهادی)  چسب کاشی

 

 • در صورتی که چسب سیلیکون بر روی دست یا لباس شما چکیده شود، قبل از خشک شدن با استفاده از پارچه یا نایلون آن را معدوم نمائید. البته نایلون انتخاب بهتری خواهد بود و در پایان با بهره گیری از آب گرم و شوینده ها محل را کاملا تمیز کنید.

 

 • در شرایطی که قصد درز گیری با استفاده از چسب سیلیکون را دارید مقداری از چسب در سطح دچار بیرون زدگی خواهد شد در این حالت با استفاده از پارچه یا نایلون آن را پاک کنید. همچنین با کمک گرفتن از کاردک می توان سطح چسب را صیقل داده تا هم مشکل حل شود و هم ظاهر زیبا تری را شاهد باشیم.

 

 • اما در صورتی که چسب مورد نظر خشک گردد در صورتی که کاردک بتواند آن را از بین ببرد از کاردک استفاده می کنیم در غیر این صورت شوینده های قدرتمند گزینه خوبی هستند.

 

 • حلال های صنعتی مانند حلال چسب آکواریوم، سرکه و استون کمک کننده های خوبی هستند برای زمانی که راهکار های دیگر کمک کننده نباشد.

 

 • سشوار و گرمای آن می تواند ساختار چسب را نرم کرده و مراحل جداسازی را بهتر انجام داد.

 

سوالات متداول

کاربرد چسب آکواریوم چیست؟

چسب سیلیکون یا چسب آکواریوم نوعی از چسب های صنعتی می باشد که کارایی زیادی دارد. در راستای تهیه و تولید این فراورده ها از مواد پلیمری، اکسیژن و سیلیکون بهره گرفته می شود.

در چند مدل موجود است؟

این محصولات به دو گروه خنثی و اسیدی تقسیم می شوند. در چسب اسیدی مواد حلال اسید استیک است، که در زمان گیرش و سختی از خود استیک اسید منتشر می کند که بویی مانند سرکه دارد. از این فراورده بیشتر برای اتصال و پیوند قسمت های بیرونی استفاده می شود.

چسب آکواریوم خنثی چگونه است؟

از دیگر انواع چسب ها، نوع خنثی آن است که بوی مشخصی ندارند و در امور متفاوتی قابل استفاده می باشند. این فراورده ها در مقابله با ورود و رخنه آب و رطوبت، تغییرات دما و جریان الکتریسیته توان مقاومتی بالایی دارند یا به عبارتی کاملا عایق هستند.

چسب آکواریوم نسوز به چه شکل می باشد؟

یکی از انواع این محصولات چسب نسوز است که با رنگ قرمز مشخص می شود. این فراورده برای ساخت دستگاهها و تجهیزات صنعتی قابل استفاده است و همچنین برای ساخت تجهیزات فروشگاه استفاده می شود. به عنوان نمونه اگر قفسه موجود در یک فروشگاه آسیب ببیند و جدا شود می توان با به کارگیری این محصول آن را سرپا نمود.

رنگهای مختلف چسب سیلیکون چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

این رنگ بندی ها به این دلیل است که این محصولات را با توجه به قابلیت ها و موارد استفاده دسته بندی نمایند و برای سهولت در کار برای هر دسته از یک نوع رنگ استفاده شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.