,

پودر واترپروف بتن، یک عایق رطوبتی پرطرفدار

پودر واترپروف بتن یک عایق رطوبتی برای آب بندی سازه های سیمانی بوده که از مواد آب بندی تشکیل شده است. این ماده به صورت یک پرکننده ریز و پراکنده تولید می شود و علت استفاده از آن این است که باعث می شود تخلخل بتن کاهش یافته و در برابر نفوذ مایعات مقاوم شود. از واترپروف پودری برای آب بندی زیرزمین ها، صفحات و تخته های سقفی، سازه های نگهدارنده آب، گچ کاری های خارجی، حمام، بالکن و… استفاده می شود.

چگونه از واترپروف بتن به عنوان مواد آب بندی استفاده کنیم

ویژگی های اصلی پودر واترپروف بتن

آب یک منبع حیاتی است، اما در عین حال، بزرگترین دشمن مصالح ساختمانی به شمار می آید، زیرا باران، آب های زیرزمینی و آب های سطحی می توانند سریعا باعث آسیب دیدگی و ترک خوردگی ساختمان ها شوند. ازهمین رو، استفاده از واترپروف پودری در ملات می تواند باعث بالاتر رفتن طول عمر بتن عمل آوری شده گردد. دلایل استفاده از این عایق رطوبتی عبارت اند از:

 1. عدم خوردگی المان های فولادی: این ماده بدون کلرید است، از این رو هیچ گونه احتمال خوردگی در میله های تقویتی وجود ندارد.
 2. عدم امکان نشت آب: پودر واترپروف کننده به عنوان یک پرکننده مؤثر برای پر کردن مویرگها و منافذ کاربرد دارد و از نفوذ آب جلوگیری می کند.
 3. قوام کافی: این ماده مخلوط را منسجم و متراکم تر می کند، از این رو استفاده از آن در ملات بتن باعث کاهش نفوذپذیری آن می شود.
 4. صرفه جویی در زمان: در تنظیم زمان عمل آوری بتن تأثیر نمی گذارد.
 5. سازگاری بالا: سازگار با همه نوع درجه سیمان.
(پیشنهادی)  استفاده از واترپروف مایع به عنوان عایق رطوبتی در انواع سازه ها

مزایای استفاده از پودر واترپروف بتن به عنوان عایق رطوبتی

 • مقاوم در برابر واکنش های شیمیایی / فیزیکی
 • نفوذپذیری کم در برابر آب، محلول ها و گازها
 • ایجاد یک پیوند محکم با سیمان
 • انعطاف پذیری کافی برای جلوگیری از ترک خوردگی ناشی از حرکات حرارتی یا مکانیکی
 • مقاوم در برابر سایش و لغزش
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • جلوگیری از ایجاد ترک های ریز در بتن

روش استفاده از پودر واترپروف کننده

 1. مخلوط کردن

این عایق رطوبتی را به مخلوط خشک ماسه و سیمان اضافه کنید و تا زمانی که مخلوط یکدست شود، آن را هم بزنید.

 1. اضافه کردن آب

مقداری مشخص از آب آشامیدنی (با توجه به آنچه که روی بسته بندی درج شده است) را اضافه کنید و تا زمان یکنواخت شدن آن را هم بزنید.

 1. استفاده از مخلوط

حال می توانید ترکیب به دست آمده را مطابق با نیاز خود مصرف کنید. البته آنچه که گفته شد، روش دستی ساخت مخلوط بود و شما می توانید برای این کار از ماشین مخلوط کن نیز استفاده نمایید، به این صورت که تمام مواد را با نسبت مشخص درون دستگاه ریخته و آن را روشن می کنید.

بهترین جنس واترپروف پودری کدام است

اقدامات احتیاطی و محدودیت ها

 • توصیه می شود که پودر واترپروف بتن را به طور مستقیم به آب اضافه نکنید، بلکه ابتدا آن را با ملات خشک ترکیب نمایید.
 • مدت زمان ماندگاری این عایق رطوبتی عموما ۱۲ ماه پس از تاریخ تولید به شرط نگهداری آن در ظروف دربسته است.
 • آن را در جای خنک و خشک و دور از گرما و تابش نور خورشید نگهداری کنید.
 • هنگام کار با واترپروف پودری از دستکش های لاستیکی و عینک ایمنی استفاده کنید.
 • در صورت تماس با پوست، آن را با آب فراوان بشویید.
(پیشنهادی)  عایق نمودن استخر و محصولات موجود در این زمینه

پودر واترپروف بتن

چرا باید از پودر واترپروف بتن استفاده کنیم؟

_بتن یک ماده متخلخل است که دارای گاز زیاد، بخار و در خطر نفوذ آب قرار دارد که همین ویژگی ها منجر به خراب شدن سازه های بتنی مسلح می شود. یکی از راه های محافظت از این سازه ها در برابر خوردگی، استفاده از عایق رطوبتی است. معمولا پوشاندن سطوح سیمانی با روکش های ضد آب به عنوان گزینه اصلی محافظت از سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما بسیاری از مواد پوشش دهنده در برابر عوامل مخرب مقاوم و غیرقابل نفوذ نیستند. بنابراین، لازم است هنگام ساخت این مواد از یک محلول با کیفیت در ترکیب آن ها استفاده شود.

_تخریب روکش ها و مواد پوشش دهنده شامل یک روند پیچیده ای از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی است که منجر به تجزیه ساختار شیمیایی آن ها و همچنین ترک خوردگی و تغییر شکل پوشش های محافظ می شود. نحوه تخریب پوشش ها به دلیل اقدامات تهاجمی به خوبی درک شده و برای مواجهه با این مشکل، اقدامات پیشگیرانه ای برای جلوگیری از خراب شدن تدریجی بتن انجام می شود. یکی از این اقدامات استفاده از پودر واترپروف بتن است که می تواند علاوه بر ضد آب کردن سازه ها، برای حفاظت از آن ها در برابر ضربات فیزیکی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

_دارای ساختار مقاوم در برابر زوال: مواد و سیستم های زیادی در بازار وجود دارند که ادعا می کنند بسیاری از خواص ضد آب و ضد خوردگی را دارا هستند. تجربه نشان می دهد که روند فرسایش پودر و از بین رفتن توانایی محافظت آن بسیار پیچیده است. هرچند که واکنشهای فیزیکی و شیمیایی برای هر عایق رطوبتی در محیط های خاص باید به صورت تجربی تعیین شود.

(پیشنهادی)  آب بندی استخر با ایزوگام و نکاتی که هنگام استفاده از این عایق رطوبتی باید رعایت شوند

_جلوگیری از خوردگی آرماتورهای فلزی: بتن آرمه یک ماده کامپوزیت است و عملکرد ساختاری آن تنها هنگامی عملی می شود که سیمان و فولاد هر دو به صورت یکنواخت عمل کنند. از همین رو، علاوه بر حفاظت از بتن، باید از المان های فولادی نیز محافظت شود. بارهای فشاری توسط فولاد حمل می شوند و از بتن در برابر ترکیدن در زیر نیروهای کششی محافظت می کند. سیمان نیز باید با ایجاد یک محیط قلیایی در اطراف آن، فولاد را در برابر خوردگی محافظت نماید. تا زمانی که این اتفاق بیفتد، سازه ها به خوبی عمل می کنند و در برابر نفوذ مایعات مقاوم می شوند. با وجود اینکه سیمان یک ماده بسیار قوی است، اما همواره در معرض خراب شدن و خوردگی قرار دارد. با توجه به این مطلب، توصیه می شود که هنگام ساخت بتن مسلح به الیاف فولادی از یک ماده ضد آب استفاده شود و چه گزینه ای می تواند بهتر از واترپروف پودری عمل کند؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.