واترپروف استخر جهت ضد آب کردن دیواره های آن الزامی است، به خصوص اگر روی سطوح یا تجهیزات آن نشتی وجود داشته باشد. برای این کار چند نوع عایق رطوبتی و مواد آب بندی متفاوت وجود دارد که بسته به نوع نشتی می توانید آن ها را انتخاب کنید. اگر تشخیص داده اید که نشتی استخر شما مربوط به تجهیزات آن (در لوله کشی ها و زهکشی ها یا از بین رفتن عایق رطوبتی قدیمی) است، در این صورت با یک مشکل نسبتاً ساده روبه رو هستید و تنها لازم است که قسمت آسیب دیده را ترمیم کنید. هرچند گاهی اوقات یک مشکل کوچک نیز ممکن است به تعویض کردن قطعات نیاز داشته باشد.

بهترین روش های آب بندی استخر با عایق رطوبتی

اگر خوش شانس باشید، قسمت آسیب دیده می تواند یک قطعه جزئی باشد که می توان به راحتی آن را توسط یک شخص غیر حرفه ای و با استفاده از موادی مانند عایق رطوبتی نانو تعمیر کرد. اما اگر مشکل به وجود آمده مربوط به تجهیزات پیچیده استخر باشد، اوضاع فرق خواهد کرد و شما باید از یک تعمیرکار یا متخصص کمک بگیرید. با این حال، قبل از واترپروف استخر، دانستن این نکته که چه چیزی باعث آسیب دیدگی آن می شود یا اینکه استفاده از چه محصولی به عنوان عایق رطوبتی مناسب تر است، باعث می شود در آینده زمان و هزینه کمتری را جهت آب بندی کردن آن صرف کنید.

ارزیابی گزینه های مختلف جهت واترپروف استخر با استفاده از عایق های رطوبتی

انتخاب ۱

قبل از هر کاری تحقیق کنید که واترپروف کردن استخر شما چقدر هزینه در بر خواهد داشت و آیا سرمایه شما برای خرید مواد واترپروف کننده(از قبیل ژل میکروسیلیس، عایق رطوبتی نانو و…) و استخدام کردن یک شخص حرفه ای برای انجام عملیات آب بندی کافی است یا خیر؟.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  اگر می خواهید آب بندی نانو استخر کشاورزی را انجام دهید حتما این مقاله را مطالعه کنید

انتخاب ۲

گزینه ۲ خرید چند رنگ استخر لاستیکی است که می توانید داخل استخر خود را با آنها بپوشانید تا در مقابل هرگونه ترک یا نشتی مقاوم شود. وقتی سازه شما ترک های متفاوتی داشته باشد یا مطمئن نیستید که نشتی آن در کجا قرار دارد، استفاده از رنگ های لاستیکی بهترین گزینه است.

در صورت داشتن استخر سیمانی نیز می توان از سیمان هیدرولیکی ساده یا آنی گیر برای پر کردن شکاف ها استفاده کرد. استفاده از واترپروف پودری هنگام ساخت سازه های بتنی بسیار مفید خواهد بود. اگر سازه شما سنگی است، احتمالاً نیاز به حذف و جایگزینی کامل سنگ خواهید داشت که در این صورت باید کار را به یک متخصص واگذار کنید.

مراحل واترپروف استخر

اگر قصد واترپروف کردن استخر خود را دارید، قبل از هرچیز مشکل آن را ارزیابی کرده و یک عایق رطوبتی مناسب را خریداری نمایید. در ادامه قوانین کلی آب بندی کردن این سازه ها را عنوان کرده ایم که می تواند برای شما کمک خوبی باشد:

  1. آب را تخلیه کنید و مطمئن شوید که تمامی سطوح و دیواره ها خشک شده اند

واضح است که قبل از شروع عملیات باید از این موضوع مطمئن شوید که استخر شما ۱۰۰% خشک است. متاسفانه بیشتر مردم فراموش می کنند که دیواره های مخازن آب ممکن است به یک مدت زمان طولانی برای هوادهی و خشک شدن کامل احتیاج داشته باشند که این مدت زمان می تواند بسته به جنس سطوح بین ۳ روز تا یک هفته طول بکشد.

بهترین مواد واترپروف استخر کدامند

  1. تمیز کردن و رنگ آمیزی دیواره ها با روش های مناسب

برای خلاص شدن از هرگونه آلودگی و بقایای رنگ و همچنین تمیز کردن کف استخر، از مواد تمیز کننده شیمیایی یا اسید استفاده کنید. اگر قبلاً رنگ آمیزی کرده اید، از همان رنگی استفاده کنید که دفعه قبل به کار برده اید. به بیان ساده تر، اگر به عنوان مثال قبلاً از آکریلیک یا اپوکسی جهت آب بندی استفاده شده باشد، این بار محصولات لاستیکی را به کار نگیرید. در سازه های بتنی، اکنون زمان مناسبی برای اعمال یک لایه نازک از سیمان هیدرولیک بر روی هرگونه شکاف است. روکش کردن بتن با استفاده از واترپروف مایع نیز به آب بندی آن کمک خواهد کرد.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  راهنمای عمومی درزگیری و آب بندی

با توجه به مارک و نوع رنگ، از یک برس بزرگ یا غلتک برای اعمال کردن آن در دیواره ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که اطراف وسایل و تجهیزات جانبی باید به صورت دقیق و کامل پوشش داده شوند. مناسب ترین مدت زمان برای خشک شدن رنگ آمیزی استخر ۵ روز است.

  1. اعمال کردن مجدد غشاء ضد آب جهت واترپروف استخر

استفاده مجدد از غشاء ضد آب باعث می شود که پایداری آن بیشتر گردد. این یک راه حل مناسب جهت ضد آب ماندن سازه شما برای سال های آینده خواهد بود.

همه چیز در باره واترپروف استخر

راهنمای خرید مواد واترپروف استخر

آب بندی مخازن آب یک کار بزرگ است که توجه زیادی را می طلبد. اگر می خواهید این کار را به درستی انجام دهید، اولین قدم انتخاب محصول مناسب است.

  1. نوع ماده واترپروف کننده را در نظر بگیرید؛ رنگهای ضد آب کلر دار دوام زیادی ندارند، علاوه براین گران هستند و سازگاری چندانی با محیط زیست نخواهند داشت. در مقابل، توصیه می شود که از اپوکسی یا اکریلیک استفاده کنید.
  2. استخر خود را اندازه گیری کنید؛ زیرا در این صورت خواهید دانست که به چه مقدار عایق رطوبتی احتیاج دارید.
  3. اگر استخر شما قبلاً یک بار رنگ آمیزی شده است، استفاده رنگ جدید ممکن است با لایه قبلی سازگار نباشد. بنابراین، یک عایق رطوبتی با همان جنس قبلی را خریداری نمایید.
  4. قبل از به کارگیری محصول، دیواره ها را با استفاده از مخلوط اسید شستشو دهید. شاید لازم باشد برای تمیز کردن سطح از برخی مواد شیمیایی دیگر نیز استفاده کنید و در ادامه آن را با آب بشویید. برای اطمینان می توانید کل استخر را چندین بار شستشو دهید تا مطمئن شوید که هیچ لکه ای باقی نمانده است.
حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  چرا از واترپروف بتن مایع به عنوان عایق رطوبتی استفاده می کنند؟

_این نکته را نیز به خاطر بسپارید که تلاش برای برطرف کردن مشکل با استفاده از یک راه حل نادرست، نه تنها بی اثر خواهد بود، بلکه در آینده نیز واترپروف کردن استخر (حتی توسط یک شخص حرفه ای) به یک کار بسیار دشوار تبدیل می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *