نمای ترموود

نمای ترموود

نمای ترموود Thermowood view ، در واقع یکی از نماهای مناسب برای ساختمان ها می باشد که ظاهری بسیار جذاب و زیبا دارد. ترموود فراورده ای از جنس چوب است که با پیشرفت تکنولوژی قابلیت بالایی برای مقابله با پوسیدگی، باد کردن و دیگر ومعضلات رایج چوب در آن ایجاد شده است. امروزه محصولی بسیار مناسب برای نماکاری سازه ها و ساختمان ها می باشد که هواداران زیادی دارد.

چوب ترموود محصولی بادوام و با ماندگاری بالا و طول عمر زیاد است که برای به کار گیری در نمای سازه نیاز به روکش یا پوشش دیگری ندارد، اما چون یک محصول طبیعی و زنده است زمانیکه در برابر تغییرات دمایی و نور خورشید قرار می گیرد دچار تغییراتی می شود که برای مقابله با این تغییرات بهترین راهکار رنگ نمودن سطوح این محصولات است. رنگ های ویژه ای که برای این کار در دسترس است درصد رنگ دانه های موجود در آن بسیار کم و شفاف می باشد که با ایجاد یک محافظ در برابر اشعه آفتاب از تغییر این فراورده ها ممانعت می نماید.  در ادامه این بحث درباره نمای ترموود و توانایی های ویژه و منحصر به فرد آن بیشتر صحبت کرده و با آن آشنا خواهیم شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

نمای ترموود و زیبایی منحصر به فرد آن!!!

 

نمای ترموود یا نمای چوب از مدل فناوری شده، تقویت یافته و ترقی یافته است. این قابلیت ها سبب شده است که دوست داران این نما دیگر هیچ گونه دغدغه و نگرانی بابت خرابی وآسیب دیدن آن نداشته باشند. در واقع حدود کمتر از ۱۰۰ سال پیش راهکاری ایجاد شد که با اعمال دگرگونی های در بافت و ساختار چوب بیشتر نقاط ضعف و معضلات چوب را مرتفع می نمود. در این روش با بهره گیری از دمای بسیار زیاد در حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد مغز و هسته چوب را خشک می نمایند و در نهایت بسیاری از قابلیت ها و خاصیت های ظاهری (مانند تغییر رنگ چوب بعد از پروسه ترمو شدن) و شیمیایی آن متحول می شود.

در حقیقت این دگرگونی ها در ساختار چوب باعث افزایش قابلیت ها و توانایی های چوب می شود. زمانی که تخته های چوبی در پروسه عمل آوری ترمو قرار می گیرند، رزین و عناصر مضر آن از این فراورده حذف شده، باکتری های آن از بین رفته و باعث شده محصولی خالص و ضدعفونی شده برای انواع فعالیت ها و کاربردهای متفاوت داخلی و خارج از سازه به کار می رود.

(پیشنهادی)  راه های تشخیص ترمووود اصل

 

نمای ترموود و زیبایی منحصر به فرد آن!!!

قابلیت ها و معایب نما ترموود در سازه ها چیست؟؟؟

 

تقویت حرارتی و به کارگیری بخار در راستای ایجاد شرایط برای ترمود نمودن چوب سبب می گردد تا رطوبت و نم در چوب به صورت یکنواخت و یکدست پخش شود، در این شرایط زنجیره مولکولی سلولزی در چوب شکسته می شود و حجم بالایی از رزین چوب از آن بیرون می آید. در نهایت

 

 • عایق گریزی چوب در رابطه با حرارت بسیار بالا می رود.

 

 • توان مقاومتی چوب در برابر نم و رطوبت و تاب برداشتن بسیار بالا می رود.

 

 • محصوله حاصله بعد از فرایند ترمود شدن محیط نامناسب برای رشد و تولید قارچ ها و کپک ها و حضور حشرات خواهد شد.

 

آنچه تا کنون گفته شد در رابطه با قابلیت ها و توانایی های ترموود شدن چوب می باشد اما ادامه با توانایی ها و ویژگی های نما ترموود بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

 • نمای ترموود در شرایط متفاوت آب و هوایی و محیطی توان مقاومتی بالایی دارد.

 

 • نمای ترموود به سهولت و سرعت نصب می شوذد.

 

 • این نما را به راحتی می توان محافظت و شستشو نمود.

 

 • این فراورده در صورت استفاده در نمای سازه ها خود به عنوان یک نوع عایق حرارتی عمل می کند.

 

 • این فراورده جرم بسیار کمی دارد.

 

 • توانایی برش به صورت هلال را دارد و می توان در سازه های قوس دار نمای آنها را به راحتی انجام داد.

 

 • نمای ترموود برای سلامتی انسانها و محیط زیست هیچ ضرری ندارد.

 

 • در رنگ های متنوع و زیبا با جذابیت بسیار زیادی در دسترس است.

 

 • توان مقاومتی بالایی دارد و در برابر نم و رطوبت، سست و شکننده شدن، نفوذ حشرات بسیار مقاوم است.

 

در برابر آنچه به عنوان مزیت های نما ترموود گفته شد، یک عیب اساسی در استفاده از این محصول به عنوان نمای سازه وجود دارد و آن هم قرار گیری چوب ترموود در برابر اشعه خورشید می باشدکه یکی از دلایل تغییر رنگ این محصول همین موضوع است. اما این مشکل نیز یک راه حل دارد و آن هم به کارگیری رنگ ها و لایه های پیگمنت دار برای پوشش دهی سطوح نمای ترموود برای ممانعت از تغییر رنگ می باشد.

(پیشنهادی)  ترموود گلدان و طبیعتی بسیار شیک و جذاب

 

قابلیت ها و معایب نما ترموود در سازه ها چیست؟؟؟

معرفی انواع نمای ترموود در ساختمان ها

 

نمای ترموود با در نظر گرفتن جنس چوب استفاده شده و شکل ظاهری آن بسیار متنوع است. در یک دسته بندی می توان این محصولات را به دو گروه تقسیم نمود

 

 • چوب های نرم مانند چوب درخت کاج و صنوبر، این نوع از چوب ها ساختار و بافت بسیار زیبایی دارند و از لحاظ جرم بسیار سبک و از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه خواهند بود.

 

 • چوب های سخت مانند ون و اش، ساختار و بافت منحصر به فرد و زیبایی دارند و همچنین جرم سنگین تر و گران تری دارند.

 

برای به کارگیری ترموود در نمای سازه ها اکثرا از نرم چوب ها استفاده می شود، دلیل این به کارگیری زیبایی، جرم کم و سبک بودن و همچنین صرفه اقتصادی می باشد.

 

معرفی انواع نمای ترموود در ساختمان ها

طیف رنگی در نمای ترموود چگونه است؟؟؟

 

 

همانگونه که اشاره شد به کارگیری این فراورده در نمای سازه ها به مرور و بر اثر تابش مستقیم نور آفتاب سبب تغییر رنگ می شود. در واقع رنگ نمودن نمای ترموود یکی از مراحل تکمیلی در این راستا می باشد که به راحتی قابل اعمال است.  در این شرایط از رنگ ویژه و مخصوص برای نمای ترموود استفاده می شود که دارای طیف گسترده ای است که غالبا دارای کالیته رنگی کامل و متفاوتی نزدیک به ۸۰ نوع رنگ متنوع می باشد، این رنگ ها همگی در آب حلال هستند و در چوب ترمووود تا چند میلیمتر نفوذ می کنند و برای استفاده در ترموودهایی که برای نما هستند گزینه ای بسیار عالی می باشند. همچنین در راستای عایق نمودن این محصول در برابر اشعه آفتاب باید پروسه رنگ کاری آن را در ۴ مرحله و با فاصله ۲۴ ساعته انجام داد تا نمای مورد نظر به صورت کامل در برابر اشعه UV محافظت شود.

 

طیف رنگی در ترمود چگونه است؟؟؟

رنگ کاری چوب ترموود

 

نمای ترموود در طی چند مرحله رنگ شده و برای اجرا آماده می گردد.

 

AQUA BASE 

 

(پیشنهادی)  اجرای ترموود نما در ساختمان به چه صورت است؟

در این مرحله ترموودها در وان هایی گذاشته شده و تمامی روزنه ها و منافذ موجود در سطح را پر نموده و می بندند و برای فرایند رنگ کاری آماده می کنند.

 

COLOR 

 

در این قسمت مواد رنگی به چوب زده می شود. این فرایند دو بار انجام داده می شود.

 

TOP COAT

 

این مرحله که به قسمت ضد اشعه کردن معروف است مایع تاپ کات بر روی سطوح چوپ پاشیده شده و محصول برای استفاده در نمای خارجی سازه آماده و مقاوم می شود.

 

نمای ترموود، طراحی و ایده های اجرایی آن

 

قطعات ساخته شده ترموودی در اندازه ها و سایزهای متفاوتی و رنگ های متنوعی تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. در همین راستا طراحان و مجریان اجرایی انتخاب های بیشتری دارند. با در نظر گرفتن این مسئله و اینکه چوب ها محصولاتی طبیعی هستند، استفاده از آنها گزینه ای بسیار جذاب برای استفاده کنندگان خواهد بود. شما می توانید برای دریافت مشاوره بهتر و بیشتر در این باره و داشتن انتخابی بهینه و مناسب از نظر کارشناسان عمران مال بهره گرفته و با مراجعه به سایت عمران مال محصولی باکیفیت و مرغوب را انتخاب نمائید. در ادامه مبحث ایده های اجرایی نمای ترموود را پیشنهاد خواهیم داد

 

نمای ترموود و ترکیب آن با بتن و سنگ

 

ترمووود دارای رنگ قهوه ای گرمی می باشد و شاید به این دلیل که سنگ ها هم عناصری طبیعی هستند زمان ترکیب و قرار گیری در کنار این چوب ها جلوه ای بسیار زیبا به نما می دهند. باید در نحوه چیدمان این فراورده و درجه رنگی آنها که در کنار هم قرار داده می شود دقت نمود. رنگ های طوسی، سفید، مشکی و خنثی در محصولات سنگی و فولاد جلوه بسیار زیبایی دارند و می توانند با اختلاط بارنگ قهوه ای ترموود ترکیب بسیار زیبایی ارائه دهند.

 

قرار گیری این محصول در نما به صورت افقی، قائم و اریب یا ترکیبی از این حالت ها

 

برای اجرایی نمودن نماهای عنوان شده در بالا چگونگی ترکیب هندسی و شکل دادن به چوب ها اهمیت بسیار زیادی دارد. با به کار بستن طراحی هندسی مناسب و هنرمندانه نمای ساختمان شما را متحول خواهد کرد. برای رسیدن به این اهداف طراح باید خلاق باشد و با یک دید هنرمندانه طراحی ها را انجام دهد.

(پیشنهادی)  ترموود نمای ساختمان

 

به کار گیری ترموود با دو رنگ مختلف در نمای سازه

 

استفاده از دو رنگ مختلف ترمووود در نمای سازه ها می تواند کمک بسیار زیادی برای طراحان در راستای طراحی های بیشتر و ایجاد تنوع بیشتر در طراحی نما باشد.

 

زیلومونیا محصولی جدید در ترموود

 

زیلومونیا محصولی جدید با تکنولوژی تازه و پیشرفته در صنعت ترموود است که در راستای مقاوم سازی و افزایش بهبود و کارایی این محصول به کار گرفته می شود. این قطعات به صورت عمودی و موازی بر روی سطوح مورد ونظر اتصال داده می شوند.

 

اجرایی نمودن نمای ترمود

 

در راستای نصب نمای ترموود از دو روش زیرسازی چوب و سیستم کلیپس استفاده می شود. زمانیکه از روش زیر سازی چوبی استفاده می شود چوب ترموود روی سطوح زیر سازی به صورت عمودی و با بهره گرفتن از پیچ های مخصوص اتصال داده می شود. اما در روش دیگر اتصال دادن این فراورده ها با بهره گیری از زیرسازهای آهنی انجام می شود و پروفیل های ترموود با به کارگیری کلیپس های مخصوص به زیر سازها اتصال داده می شود.

 

بازسازی چوب ترموود

 

در برخی شرایط و به دلیل کیفیت پائین چوب ترموود و به مرور زمان این فراورده شکل ظاهری خود را از دست داده و تغییر می کند و نما شکلی نامناسب و زشت به خود می گیرد. در صورت مواجه شدن با این شرایط باید قبل از اینکه نما کاملا در معرض تخریب و نابودی قرار گیرد برای بازسازی آن اقدام شود. در راستای ترمیم و بازسازی این فراورده از مواد ویژه ای بهره گرفته می شود. البته در این مورد برای حصول نتیجه بهتر باید از نظر کارشناسان و متخصصین در این زمینه استفاده شود.

در صورت به کار بستن مواد عالی و روش های مناسب می توان بیشتر از ۸۵ درصد پروژه  نمای بناها را به شکل اولیه برگرداند و بازسازی نمود و با بهره گیری از رنگ و محصولات نانو توان مقاومتی و زیبایی و جذابیت چوب را بالا برد.

در پایان از همراهی همیشگی شما قدردانی می کنیم و امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.