فوق روان کننده بتن چیست؟؟؟

مزیت های استفاده از فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن  Superplasticizers محصولی جدید وپرکاربرد است که نتیجه پیشرفت علم و تکنولوژی می باشد. زمانی که در ساخت و سازها برای تهیه ملات از میکسر ها بهره می گرفتند و بتن ریزی را به صورت دستی انجام می دادند شاید نیاز به این محصول خیلی احساس نمی شد. اما امروزه عملیات ساخت و ساز در قالب پروژه های بزرگ عمرانی وهمچنین تهیه ملات وبتن در مقادیر بیشتر و کیفیتی بهتر و منسجم تر انجام می شود. در این شرایط با استفاده از تجهیزات و دستگاههای مخصوص ملات های سیمانی را به طبقات بالا انتقال می دهند.

حال به این نکته توجه کنید در صورتی که ملات سفت و خشک باشد به راحتی از لوله ها تخلیه نمی شود یا در آن گیر می کند در این شرایط با کند شدن ادامه فعالیت نیاز به یک روان کننده، بسیار احساس می شود. این محصولات با روان نمودن ملات باعث می شوند پروسه ی بتن ریزی با سرعت بیشتری انجام شود. همچنین ملاتی که در داخل لوله ها جابه جا می شود بهتر و راحت تر کشیده شود. اما فوق روان کننده بتن ساخته شد تا علاوه بر نرم و روان نمودن ملات های سیمانی باعث افزایش مقاومت و قدرت آنها گردد. این فراورده برای افزایش اسلامپ( آزمایشی جهت سنجش درصد کارایی و روانی، شل یا سفت بودن ملات تازه در زمان گیرش) بتن تازه و افزایش بهره وری و کارایی آن به ملات اضافه می گردد.

این مواد افزودنی در واقع کاهش دهنده های آب با درصد بالا هستند. که با کاهش میزان آب ملات،  استحکام و توان مقاومتی آن را افزایش می دهند. اگر ملات مورد نظر اسلامپ آن ۷۵ میلی متر باشد بعد از استفاده نمودن از فوق روان کننده بتن اسلامپ آن به ۲۳۰ میلی متر تبدیل می شود. بر اساس تعریف استاندارد که در مورد بتن روان ارائه شده است، به بتنی روان می گویند که اسلامپ آنها بیشتر از ۱۹۰میلی متر باشد و قابلیت های اصلی خود را حفظ کرده باشد.  مواد فوق روان کننده بتن باعث افزایش پایایی بتن از طرق مختلف می شوند. در ابتدایی ترین تاثیر خود باعث بالا رفتن کارایی و کیفیت ملات سیمانی می شوند که این خاصیت باعث افزایش طول عمر مفید سازه می گردد. همچنین می توان از سنگ دانه های قابل بازیافت و تجدید شونده، ملاتی بسیار بهینه و با کیفیت ساخت. در واقع بهره گیری فوق العاده از ملات های سیمانی پسماند کمک بسیار زیادی به محیط زیست و جلوگیری از تخریب محیط می نماید .

(پیشنهادی)  فرا روان کننده بتن

انواع روان سازها

 

روان کننده ها به سه دسته تقسیم می شوند

 

 • فوق روان کننده بتن کربوکسیلاتی

 

 • فوق روان کننده بتن نفتالینی

 

 • فوق روان کننده بتن لیگنوسولفاتی

 

این فراورده ها که اساس آنها مواد شیمیایی و آلی می باشد فضاهای خالی و روزنه های مویینه را به صورت چشمگیری در ملات کاهش می دهند. علاوه بر روان نمودن آن باعث انسجام و پیوستگی بیشتر در ملات می شوند. در صورتی که به روان نمودن ملات سیمانی توجه نشود ریزدانه ها و ذرات سیمان در ملات به صورت بهینه اختلاط نخواهند داشت و اجزای ملات یک دست و همگن نمی گردد که این مسئله بر بی کیفیت بودن نتیجه نهایی تاثیر خواهد گذاشت. استفاده از فوق روان کننده بتن میزان استفاده از آب را در ملات تا ۱۵ درصد کمتر می نماید و همچنین به توان مقاومتی و یک دست بودن ملات کمک زیادی می نماید.

این سه مدل روان کننده با توجه به درجه اختلاط سیمان، میزان روان ساز ترکیب شده، درجه استحکام و پایداری که به ملات و سازه می دهند با هم تفاوت دارند.

 

فوق روان کننده بتن بر پایه ی نفتالین

 

فوق روان کننده بتن که برپایه نفتالین باشد در تهیه ملاتی با کیفیت، کارامد و خود متراکم استفاده می شود. فرمولاسیون آن برای داشتن ملاتی با گیرش و سختی اولیه مناسب وهمچنین تهیه مناسب بتنی با کاهش درصد زیادی از آب در مقایسه با میزان سیمان و در نهایت افزایش توان مقاوتی همه جانبه است. در واقع پلیمرهای پلاستیکی یا مصنوعی بخش های اصلی و تشکیل دهنده این افزودنی می باشند این توانایی رادارند که  مقدار آب اختلاط را با درصد قابل توجهی کاهش داده ودر نتیجه باعث افزایش توان مقاومتی بتن در مراحل اولیه و گیرش اولیه ملات را به صورت قابل توجهی افزایش دهد.

فوق روان کننده بتن بر پایه پلی نفتالین ARP-NM  با اضافه کردن ین الکتریسیته با بار منفی به دانه های سیمان شرایط برای پخش شدن بیشتر سیمان و ساخت ملاتی روان و رقیق و همگن را فراهم می نماید. حتی در شرایطی که میزان آب اضافه شده به ترکیب بسیار کم باشد. ملات سیمانی حاوی پلی نفتالین در مقایسه با ملات معمولی در صورت کارایی یکسان مقاومت بسیار بیشتری دارد. گیرش و درجه ی سختی اولیه و نهایی هر دو مورد تفاوت زیادی با هم ندارد.

با توجه و متنوع بودن و تفاوت زیادی که در سیمان و سنگدانه های آن وجود دارد هر پروژه نیازمند آزمایشات کارگاهی جداگانه و مخصوص خود  است. از جمله توانایی های منحصر به فرد فوق روان کننده بتن بر پایه نفتالین نسبت به سایر مدل هلی دیگر عدم ایجاد حباب زایی و فضای خالی در ملات سیمانی است علاوه بر این بهترین و ایده آل ترین گزینه برای تولید ملات سیمانی میکروسیلیسی فوق روان کننده های نفتالینی هستند.

(پیشنهادی)  روان کننده بتن

 

فوق روان کننده بتن چیست؟؟؟

 مزیت ها و ویژگی های فوق روان کننده بتن

 

 

 • بالارفتن توان پایداری فشاری در سنین اولیه و طولانی مدت

 

 • بالارفتن استقامت خمشی

 

 • چسبندگی بهتر و بهینه تر به فولاد و آرماتورها

 

 • پایداری بیشتر و بهینه تر در برابرکربناتی شدن

 

 • کاهش نفوذپذیری

 

 • استقامت و پایداری مناسب در برابر عوامل زیان بار محیطی

 

 • کم شدن درجه ی انقباض و ماندگاری بیشتر

 

کاربرد فوق روان کننده بتن بر پایه نفتالین  در چه مواردی است؟؟؟

 

 • استفاده از فوق روان کننده بتن در ملات هایی که مصالح به کار رفته درآن درصد بالایی آب جذب می نمایند.

 

 • بسیار مناسب در شرایطی که بتن ریزی با استفاده از پمپ می باشد و سرعت کار بالا است.

 

 • تولید ملات های سیمانی با استقامت زیاد

 

 • حداقل آب انداختگی در ملات و جدایی ریز دانه ها

 

 • در صورتی که ملات استاندارد دانه بندی رعایت نشده باشد یا اینکه دانه بندی مناسبی نداشته باشد میزان چسبندگی مصالح به صورت چشمگیری افزایش می دهد.

 

 • در صورتی که در بتن ریزی قالب های لغزنده و پیش تنیدهاستفاده شود ملات حاوی نفتالین ها گزینه مناسبی برای استفاده در این شرایط است.

 

 • ساخت ملات هایی مسلح و غیر مسلح

 

 • استفاده برای تولید بتن های پیش ساخته

 

 • بتن ریزی پی و فوندانسیون، دالها، ستون ها ،پل ها و دیوارها و جداره ها

 

ویژگی ها و توانایی های فوق روان کننده بتن چیست؟؟؟

فوق روان کننده بتن را چگونه تشخیص دهیم؟؟؟

 

حالت  مایع

 

رنگ  قهوه ای

 

میزان کلر  صفر

 

وزن   ۱.۲ گرم در متر مکعب

 

ویژگی ها و توانایی های فوق روان کننده بتن چیست؟؟؟

 

این محصول مایعی است جهت کم نمودن میزان آب مخلوط شده در ملات، که در نتیجه این کاهش آب توان پایداری و مقاومت ملات سیمانی افزایش می یابد. همچنین در نتیجه افزودن مواد شیمیایی دیگر به این فراورده می توان بر گیرش و سختی آن تاثیر گذاشت.

 

مزیت های استفاده از فوق روان کننده بتن

 

 • این فراورده زمانیکه در ملات استفاده می شود با کم نمودن درصد آب اختلاط به افزایش مقاومت و پایداری ملات کمک می کنند.

 

 • استفاده از این محصول باعث روان شدن ملات و در نتیجه افزایش اسلامپ می شود.
(پیشنهادی)  روان کننده بتن

 

 • زمانیکه ملات روان می شود فعالیت ها ی بتن ریزی آسانتر و سریع تر انجام می شود و در نتیجه فشار وارد شده به تجهیزات پمپاژ کمتر می شود واین بهترین عملکرد خواهد بود.

 

 • روان کننده حالت مایع دارد در نتیجه استفاده از آب بسیار کاهش می یابد. در نتیجه ی مصرف کم آب باعث می شود روزنه ها و فضاهای خالی که به دلیل بخار آب موجود در بتن پدید می آید کمتر شود و همچنین باعث می شود ملات در برابر آب نفوذ ناپذیر شود.

 

 • در این محصولات کلراید وجود ندارد و این باعث می شود بتوان از این فراورده درانواع بتن ها استفاده کرد بدون اینکه مسئله ای برای آرماتورها به وجود آید.

 

درصدهای اختلاط در فوق روان کننده بتن

 

اینکه ازاین محصول به چه مقدار استفاده شود به آزمایش های صورت گرفته بر روی فراورده بستگی دارد. اگر بخواهیم میانگین مصرف تقریبی را بیان کنیم فوق روان کننده بتن را با نسبت ۵/۱ تا ۵/۲ درصد بر اساس وزن سیمانی که در ملات استفاده می شود به آن اضافه می کنند. البته این ترکیبات و درصد ها در فضای آزمایشگاهی و با توجه به اصول استاندارد انجام می شود انجام هر گونه تغییر در مقادیر آب، سیمان و روان کننده باید بر اساس نظر مدیر فنی باشد.

 

فوق روان کننده بتن را چگونه مخلوط و مصرف نمائیم؟؟؟

 

یکی از راه های اضافه نمودن فوق روان کننده بتن، در محل تولید ملات است. یکی از تاثیرات مثبت این روش این است که کار کنترل روانی محصول توسط یک شخص بررسی می گردد. در واقع در مرکز اصلی تولید ملات سیمانی دستورالعمل ها و استانداردها وروش هایی برای اندازه گیری  میزان دقیق و نسبت های سیمان به آب و همچنین میزان اسلامپ بتن قبل از افزودن فوق روان کننده ها وجود دارد.

در واحد های تولید ملات مرکزی دستگاه اسلامپ سنج وجود دارد. این وسیله یک دستگاه مکانیکی می باشد که جهت اندازه گیری میزان اسلامپ ملات بر اساس انرژی الکتریکی که جهت حرکت دادن تیغه های مخلوط کن است استفاده می شود. اگر غیر از فوق روان کننده های بتن قصد اضافه نمودن مورد دیگری به ملات را داشته باشند باید آنها را با فاصله و جداگانه اضافه کرد به گونه ای که در حین توزیع با یکدیگر تماس نداشته باشند.

گاهی اوقات فوق روان کننده بتن را در محل انجام کار اضافه می نمایند. در این شرایط باید تمام آنچه که قبلا گفته شد رعایت گردد چنانچه در این حالت برای افزودن روان کننده از محفظه های متصل شده به تراک استفاده می گردد باید مجموعه فعالیت های دیگری انجام شود و در لیست کارها گنجانده شود با توجه به غیر متداول بودن این خدمات، وظیفه رانندگان تراک می باشد که برای انجام این فعالیت ها آماده باشند و قبلا راهنمایی و آموزش مناسب را دیده باشند.

(پیشنهادی)  رزین سنگ مصنوعی

در مراکز اصلی ساخت و تولید ملات های سیمانی با استفاده از معیارهای سنجش افزودنی فوق روان کننده بتن را در محفظه تراک می ریزند. انجام درست و دقیق فعالیت ها مستلزم آگاهی و هماهنگی رانندگان تراک و رانندگان ماشین های مخلوط کن می باشد. در محل انجام کار یا به اصطلاح پای کار قبل از اضافه کردن فوق روان کننده، اسلامپ ملات سیمانی بررسی گردد تا از روان بودن بتن در چهارچوب هدف مورد نظر ( معمولا محوطه       ۵۰ تا ۷۰ میلی متر) اطمینان پیدا کنند. قبل از آغاز فعالیت بتن ریزی باید مجموعه فعالیت هایی که در صورت عدم موفقیت در بتن ریزی محدوده هدف احتمال دارد پیش بیاید را تعیین نمود. در این شرایط عمدتا تصمیم بر این است که به صورت مستقیم به ملات اضافه شود . اکنون باید بخش میکسر در جهت برعکس چرخش نماید تا در نتیجه این کار بتن داخل آن به سمت انتهای دستگاه بیاید تا شرایط لازم جهت اضافه نمودن مستقیم فوق روان کننده بتن بر روی ملات مهیا شود زمانیکه قصد تخلیه مایع درون محفظه تراک را به داخل مخلوط کن دارید مواظب باشید تیغه میکسر با مایعات برخورد نداشته باشد چون باعث ریخته شدن آن از طریق شوت تراک می شود. سپس باید اختلاط با سرعتی معادل در هر دقیقه ۱۸ تا۲۰ دور درهم آمیخته شود و تا وقتی که از یکدست شدن و روانی ملات اطمینان حاصل شود فعالیت های اختلاط ادامه داشته باشد.

 

شرایط نگهداری

 

دمای مناسب برای نگهداری این فراورده دمای بیشتر از ۴  تا ۳۷درجه سانتیگراد است. در صورتی که این محصول در دمای پایین مثلا زیر صفر درجه قرار بگیرد یخ خواهد زد در صورتی که در این شرایط می خواهید از محصول استفاده کنید اول آن را در دمای مناسب برای یخ زدایی قرار دهید و سپس کاملا هم بزنید تا یک مایع یکدست داشته باشید و بعد به ملات اضافه نمائید.

 

بسته بندی این محصول

 

این فراورده در بسته بندی های ۲۰ کیلوگرمی و ۲۲۰ کیلوگرمی در بازار موجود است.

از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.