عایق کاری استخر مرحله ای بسیار مهم و غیر قابل اجتناب در ساخت استخر

عایق کاری استخر مرحله ای بسیار مهم و غیر قابل اجتناب در ساخت استخر

عایق کاری استخر Pool insulation یکی از حساس ترین و مهمترین مراحل ساخت این سازه آبی می باشد. در واقع اجرای عملیات آببندی و عایق کاری استخردر مورد تمامی انواع استخرها از جمله استخر سیمانی و بتنی کشاورزی، خانگی، شنا و جکوزی و…. به وضعیت و شرایط سازه بستگی دارد که در ادامه در مورد آنها توضیح داده می شود.

 

  • موقعیت و وضعیت استخر، یعنی توجه به این موضوع که استخر روباز است یا سرپوشیده و اینکه سازه بر روی زمین قرار دارد یا در دل زمین

 

  • توجه به متریال های استفاده شده در ساخت استخر از جمله بتن یا سیمان، بلوک، فایبر گلاس، آجرو….

 

  • توجه به ارتفاع و گودی استخر و میزان گنجایش آب یعنی در واقع تعین طول، عرض و ارتفاع سازه

 

در واقع یکی از بهترین و پراستفاده ترین نوع مصالح ساختمانی برای ساخت استخر های بزرگ و پر حجم کشاورزی، استخرهای شنا و نوع خانگی و شخصی بلوک های ساخته شده از سیمان و بتن می باشد. چنانچه سازه ای دچار درز و شکاف شده باشد و نیازمند ترمیم گردد با روش های مختلفی می توان آن را آب گریز کرد.

از قدیم الایام فراورده عایقی مانند ایزوگام و قیر به عنوان متریالی ضد آب استفاده می شده است اما استفاده از این فراورده برای عایق کاری استخر، کاری کاملا اشتباه است که در ادامه در رابطه با آن بیشتر صحبت خواهد شد. امروزه با وجود پیشرفت علم و فناوری های جدید در تمامی دانش ها، مبحث عایق ها نیز از این مسئله عقب نمانده و محصولات مدرن و جدیدی در تمامی عرصه های مربوط به عایق در دسترس متقاضیان قرار گرفته است.

عایق کاری استخر با ایزوگام و قیر آری یا نه؟؟؟

 

در واقع امروزه از ایزوگام و قیرگونی به عنوان روشی نامناسب جهت ضد آب نمودن استخرها نام می برند. در بسیاری از کشورهای مدرن به دلیل عارضه های زیست محیطی و دیگر نقاط ضعف فنی، این محصول را از لیست محصولات عایق کاری استخر حذف نموده اند.

در صورت استفاده از این متریال های نفتی برای ضد آب نمودن استخر شاهد خواهید بود زمانیکه دما افزایش یابد عناصر نفتی موجود در ساختار آنها توانایی حل شدن با مایعات را دارد و می تواند آب استخر را آلوده کند. افزون بر این در زمان نصب نمودن این فراورده ها بر سطوح زیر کار چون این اتصال همراه با یک همپوشانی چند سانتی متری انجام می گردد و در اثر تحت فشار قرار گرفتن این لایه ها آب به صورت بسیار جزئی به قسمت های زیرین نفوذ می نماید و در چنین حالتی استخر از ویژگی ضد آب بودن خارج می گردد.

(پیشنهادی)  آیا می دانید رنگ استخری نانو چیست و چه کاربردهایی دارد؟؟؟

در صورت رخنه آب و دیگر سیالات به بخش های زیرین، به مرور زمان شاهد ایجاد درز و ترک در محیط داخلی استخر و نشت آن خواهیم بود. در نتیجه نشت آب به بخش های زیرین میلگردها و آرماتورهای استفاده شده در بتن دچار تخریب و خوردگی شده و در چنین حالتی نمی توان عایق کاری استخر را به صورت نقطه ای و جزئی انجام داد. در این مرحله پوشش های ایزوگام به صورت کامل جدا شده تا نقص ها و اشکالات موجود در سطوح بتنی استخر حل گردد وسطحی صاف و یکنواخت به دست آوریم و بتوان دوباره آن را عایق نمود.

کاملا مشخص است که انجام این ترمیم به صرف هزینه زیادی نیاز دارد و استفاده از ایزوگام به دردسرش نمی ارزد پس خیال استفاده از ایزوگام و قیر را برای آببندی استخر از سر به در کنید.   امروزه با پیشرفت علم و حضور تکنولوژی متریال ها و فرمول های بسیار جدید و کارامد تر در دسترس می باشند که در ادامه دربازه آنها بیشتر سخن خواهیم گفت.

 

عایق کاری استخر با الاستومتری های دو جزئی

عایق کاری استخر با الاستومتری های دو جزئی

 

محصولات چسبنده دو بخشی که در بازار وجود دارند در ساختارشان نیمی مایع پلیمری و نیمی دیگر ذرات سیلیس، بسپارهای سیمانی، بسپارهای آب گریز دارند. این فراورده های ضد آب ظاهری دوغاب مانند دارند و با استفاده از قلم های نقاشی بر روی سطوح سیمانی، آجری، بلوکی یا بتنی استخرها اجرا می گردد و سطح  را آببند می نمایند.

بسپارهای موجود در ساختار این چسب ها قابلیت استفاده در بخش های بیرونی استخر برای مقابله با نیرو ها و فشارهای منفی را دارند وفراورده ای بسیار مناسب برای ممانعت از تخریب و خوردگی میلگردها و کربناته شدن بتن هستند. در رابطه با این نوع سازه های آبی که از پوشش رنگ نیز استفاده می کنند این فراورده بسیار مهم و مفید است، چون به دلیل قابلیت چسبناکی و اتصالی که پوشش چسب بتن دو بخشی با ذرات رنگ برقرار می نماید ساختاری بسیار عالی و مقاوم ما بین محصول آب گریز و رنگ ایجاد می شود. در راستای عملیات اجرایی عایق کاری استخر با چسب دو جزئی باید سطوح زیرین از هر نوع ذرات گرد و غبار، چربی، جلبک ها و ریشه گیاهان پاک شود.

 

رزین های عایق کننده استخر

 

این روش عایق بندی از بهترین و پر استفاده ترین محصولات آببندی استخر است. سهولت در اجرا و عایق کاری با استفاده از دوغاب که از اختلاط سیمان، پودرسنگ و رزین می باشد، سبب می گردد سطحی یکنواخت و یک دست از لحاظ عایقی ایجاد کرد. رزین های موجود در این ساختار با رخنه در لایه های بتن این سازه را کاملا عایق می نمایند. همچنین با اختلاط رزین های ضد آب با متریال های دیگری مانند سیمان، ذرات سیلیس و سنگ  می توان ملاتی را تهیه کرد و آن را به صورت پوشش هایی با ضخامت ۴mm تا  ۵ mmبرای قسمت های زیر کاشی و سرامیک استخر استفاده کرد. بنابراین می توان بر روی لایه های سیمانی، پوششی ایمن و صاف برای عایق کاری استخر انجام داد. محصولات ضد آب رزینی در دو حالت سفیدو شیری موجود می باشد، البته پس ازاستفاده بر روی سطوح استخر کاملا بدون رنگ خواهد شد.

(پیشنهادی)  درباره نانو عایق ها و کاربردهای آن چه می دانید؟؟؟

 

  خمیر مخصوص عایق کاری استخر

 

خمیر ضد آب اختلاطی از محلول رزین یا نانو آب گریز می باشد که با ذرات سیلیس وبسپارهای سیمان ترکیب شده است و برای قسمت هایی که در عایق کاری دچار ضعف و نقص هستند و همچنین درزها و ترک های ریز مورد استفاده قرار می گیرد. شیوه اجرا بدین صورت است که محل درزها را کاملا تمیز کرده و خمیر آب گریز را با استفاده از کاردک یا ابزار مخصوص در مناطق نفوذ قرار داده و این شکاف ها را در دو مرحله عایق می نمایند.

در راستای ممانعت از ایجاد درزها و ترک های بیشتر می توان پس از پوشش دهی سطح با یک لایه از خمیر ضد آب، از پوشش مشبک های فایبر گلاس بر روی سطح خمیری شده استفاده کرده و پس از گذشت چند ساعت که پوشش اولیه به گیرش و سختی رسید لایه دوم خمیر را استفاده نمود. پس از گذشت دو شبانه روز در صورت خشک شدن موادو داشتن سطحی صاف و عاری از درز می توان استخر را با پوشش های رنگ آب گریز رنگ کرد.  بدین صورت می توان از ایجاد درزهای جدید جلوگیری نمود و عایق کاری استخر را مطمئن انجام داد. (ژل میکروسیلیس از این دسته آببندها می باشد.)

عایق کاری استخر با خمیرهای مایع

 

این فراورده به حالت خمیری به بازار عرضه می شود و ساختار آن از الیاف ویژه، رزین های ضد آب و بسپارهای مخصوص و افزودنی های دیگر تشکیل شده است. این محصول را به حالت نرمه کشی با استفاده از ماله های فلزی بر روی سطوح سیمانی نرمه کشی شده و یا پوشش های صاف و یک دست از بتن می توان به کار برد. این محصول آب گریز قابلیت الاستیسیته و کشسانی فوق العاده ای دارد که پس از استعمال بر سطوح استخر و خشک شدن، پوششی با توان مقاومتی عالی در مواجه با تغییرات دمایی و دوره های انجماد و حرارتی بالا است که می تواند فشارها و نیروهای هیدرولیکی وارده را به راحتی تحمل نماید. همچنین قابلیت کشسانی این محصول در مواجه با شرایطی مانند زلزله و دیگر فشارهای وارده که سبب پیدایش ترک و شکاف در بخش های زیرین استخر می شود به گونه ای است که قابلیت آببندی خود را حفظ نموده و به صورت زیر کار کش آمده و مانع بروز درز و ترک در قسمت عایق کاری استخر می شود. از دیگر خاصیت های این محصول سهولت در استفاده از آن است، به گونه ای که افراد مبتدی و فاقد تجربه می توانند آن را بر سطوح استخر اجرا نمایند.

(پیشنهادی)  عایق استخر نانو و آببندی صددر صدی استخرها به چه صورت اجرا می شود؟

 

آب گریز نمودن استخر با چسب بتن

 

در حقیقت استفاده از چسب بتن در عایق کاری استخر یعنی شما ۵۰ درصد از راه را رفته اید یعنی نمی توان با قاطعیت گفت که سازه کاملا آببند شده است. در این پروسه چسب بتن را با توجه به درصد اختلاط به ملات بتنی اضافه می کنند و بتن ریزی اولیه استخر را انجام می دهند. در مرحله بعد می توان یکی از روش ها و محصولات ضد آب معرفی شده را با نظر کارشناسان این حوزه بر روی سطوح بتنی انجام داد. در صورت اجرای عملیات به صورت اصولی و استاندارد عایق کاری استخر شما تضمین می شود.

ضد آب کردن استخر با چسب مخصوص نانو

 

این فراورده های آب گریز در ساختار خود رزین های آکریلیک را دارند که با فناوری نانو فراوری شده اند. ماده ای با رنگدانه های شیری که پس از به کار گیری بدون رنگ می گردد. این محصول را می توان هم در دوغاب و هم در ملات استفاده کرد و قابلیت نفوذ بسیار زیادی در هر نوع سطحی از جمله آهن و چوب دارد.

این چسب های ضد آب نانو پس از اختلاط با متریال هایی مانند پودر سیلیس و سیمان قابل استفاده است. یکی از بهترین روش ها این است که در مرحله اول ملات ضد آب را به صورت پوششی یک سانتی متری بر روی سطوح سیمانی استخر با استفاده از ماله های فلزی اجرا نمائید و در گام بعدی دوغاب تهیه شده از این محصول را با استفاده از فرچه روی سطح بکشید و به فاصله هر ۱۲ ساعت تا سه بار این کار را تکرار کنید.

عایق کاری استخر با چسب پلی یورتان

 

(پیشنهادی)  درباره عایق کاری استخر با فایبرگلاس چه می دانید؟؟؟

چسب پلی یورتان یک نوع فراورده تک جزئی با قابلیت درز گیری است. از جمله ویژگی های این فراورده خاصیت کشسانی متوسط و توان اتصال و پیوند آن با انواع سطوح زیر کار است. همچنین با توجه به توان مقاومتی و پایداری بالایی که این محصول دارد از آن برای عایق کاری های صنعتی و آببندی ترک ها و شکاف های حجیم استفاده می شود. در پروسه استفاده از این چسب برای درزگیری ابتدا باید محل شکاف را کاملا تمیز کرده و هر گونه ذرات گرد وغبار و عناصری که مانع اتصال این محصول به سطح استخر شود را پاک کرده و در صورت مرطوب بودن با بهره گرفتن از تجهیزات خشک کننده صنعتی درزها و شکاف ها را کاملا خشک نموده و سپس محل مورد نظر را با این فراورده کاملا پوشش دهید.

می توان برای اطمینان کامل از آببندی استخر از مشبک های فایبر گلاس بر روی سطوح چسب کاری شده استفاده نمود، سپس در مرحله بعدی از چسب آب گریز بر روی فایبر گلاس ها استفاده کرد. پس از گذشت ۴۸ ساعت و خشک شدن سطح، استخر برای رنگ کردن آماده است.

 

عایق کاری استخر با رنگ

اببندی استخر با رنگ

 

بسیاری از کارشناسان و افراد با تجربه در این زمینه تاکید می کنند که پوشش های رنگی نمی تواند به صورت کامل استخر را ضد آب نمایند. در واقع عملیات آببندی استخر باید از قسمت های زیرین و از مرحله بتن ریزی شروع شده و سپس بر روی پوشش بتنی از فراورده های آب گریز استفاده گردد و در مرحله پایانی از پوشش رنگی بهره گرفت. انواع رنگ های قابل استفاده در استخر را می توان به دو گروه تقسیم نمود که عبارتند از

 

  • پوشش های رنگی از اپوکسی هایی با توان مقاوتی بالا که در برابر نیروی هیدرولیکی وارده بسیار مقاوم و پایدار هستند فراوری شده است. این رنگ ها توان مقاومتی بسیار بالایی در برابر تغییرات دمایی با دامنه زیاد را دارند. این رنگ ها هیچ گونه آلودگی محیطی نداشته و برای انواع استخرهای کشاورزی و پرورش ماهی قابل استفاده هستند. یک کیلو از این محصول قابلیت پوشش دهی ۵ متر مربع را دارد.

 

  • دیگر پوشش های رنگی ویژه استخر که بر اساس آب تولید می گردند و به متریال هایی مانند نفت و مشتقات آن نیاز ندارند. چون در درجه حرارت های بالا این عناصر با آب ترکیب شده و سبب آلوده شدن آب می گردد.

در پایان از همراهی همیشگی شما سروران گرامی سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب ارائه شده مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.