عایق کاری استخر کشاورزی کمک می کند که آب درون آن حفظ شده و سازه دچار نشتی نشود. اگر یک استخر با ظاهر معمولی را ترجیح می دهید، بهتر است سطح داخلی آن را با بتن یا بلوک بپوشانید. اما سیمان دارای خاصیت نفوذپذیری بالایی است و به همین خاطر باید در ملات آن از مواد آب بندی استفاده شود. یک روش دیگر نیز وجود دارد که آن هم استفاده از روکش های واترپروف کننده به عنوان عایق رطوبتی است.

عایق بندی استخر کشاورزی با مواد نانو

نحوه آب بندی استخر کشاورزی با بتن

ریختن ملات در استخر ممکن است کمی مشکل باشد، اما این کار طول عمر مخزن آب شما را بالا می برد. برای جلوگیری از ترک خوردگی بتن باید یک مخلوط مناسب و متراکم داشته باشید و برای این کار می توانید در ملات آن از مواد روان کننده یا آب بند کننده مانند واترپروف مایع و واترپروف پودری استفاده نمایید. برای ساخت ملات توصیه می شود که از یک مخلوط با نسبت ۴-۱ سیمان و ماسه پرتلند استفاده کنید و قبل از ریختن آن در استخر کشاورزی، باید خاک آن را از طریق الیاف مخصوص، روکش های لاستیکی یا مواد مشابه بپوشانید تا یک سطح پایدار به وجود بیاید و سیمان به راحتی به آن بچسبد. پس از ریختن بتن، از طریق یک ماله سطوح متخلخل را صاف کنید.

به جای بتن می توانید از بلوک استفاده کنید. بلوک های مخصوص ۱۰ یا ۱۴ اینچ ضخامت دارند و از پلی استایرن و سیمان بازیافتی ساخته می شوند. استفاده از این قطعات آماده باعث می شود که فشار کمتری به بستر وارد شده و به نیروی کار کمتری نیاز باشد.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  آب بندی استخر با مواد نانو و ایجاد یک عایق رطوبتی مقاوم

برای آماده سازی کف استخر، می توانید یک لایه بتن روی آن بریزید یا قسمت زیرین را با یک آستر لاستیکی بپوشانید. حال باید یک تکه بلوک را در امتداد لبه های دال قرار داده و با استفاده از یک ابزار مانند میلگرد آن را به پد محکم کنید. اگر کار خود را به درستی انجام داده و درز بین بلوک ها را با بتن پر کرده باشید، سازه به خوبی گره خورده است. استفاده از درزگیر نیز برای نگه داشتن بلوک ها و اتصالات کمک کننده خواهد بود.

عایق کاری استخر کشاورزی با عایق رطوبتی مدرن

نحوه عایق کاری استخر کشاورزی با استفاده از عایق رطوبتی مدرن

  • استفاده از روکش هایی مانند ایزوگام و قیر

این کار نه تنها استخر کشاورزی را آب بندی می کند، بلکه مقاومت آن را در برابر فشار و نیروهای جانبی نیز بالا می برد. اما یکی از ضعف های عمده این سیستم، نحوه به کارگیری آن است و علاوه بر اینکه به نیروی متخصص نیاز دارد، استفاده از آن نیازمند حرارت بالا و بسترسازی می باشد.

  • به کارگیری رزین های آب بندی

این محصول از موادی مانند رزین، سیمان و پودر سنگ شاخته شده است که استفاده از آن یک سطح کاملا صاف را به ارمغان می آورد. برای به کارگیری این رزین می توانید آن را با آب ترکیب کرده و با ضخامت حدود ۶ میلیمتر بر روی سطح اعمال کنید.

  • استفاده از مواد پلیمری

از جمله این مواد می توان روکش های PVC و پلی اتیلنی را نام برد که امروزه برای آب بندی تمامی استخرها (بتنی، خاکی و…) استفاده می شوند. مواد پلیمری از رزین ها و مواد شیمیایی ساخته می شوند و به خوبی می توانند در برابر نفوذ مایعات مقاومت کنند.

  • استفاده از مواد سیمانی
حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  واترپروف پودری

محصولات سیمانی حاوی سیمان، سنگ و مواد افزودنی دیگری هستند که با قطر حدودا ۱۰ سانتیمتر روی سطوح اعمال می شوند. استفاده از محصولات سیمانی کار دشواری نیست و تنها کافی است مقدار مشخصی از آن (طبق آنچه که روی بسته بندی درج شده است) را با آب ترکیب کرده و سطح مورد نظر را بپوشانید. اگر یک محصول مرغوب را خریداری نمایید، این اطمینان را به شما می دهیم که طول عمر مفید استخر به ۲۰ سال نیز برسد.

نکات مهم در رابطه با عایق کاری استخر کشاورزی

_اگرچه مواد زیادی تحت عنوان عایق رطوبتی در بازار وجود دارند، اما از آنجا که از استخر کشاورزی برای ذخیره آب یا پرورش جانوران آبزی استفاده می شود، همواره سعی کنید یک ماده ضد آب باکیفیت را خریداری کرده و از هزینه های بالای آن چشم پوشی کنید.

_توصیه می شود قبل از احداث چنین سازه هایی، ابتدا خاک منطقه را بررسی نموده و جنس خاک، میزان نفوذپزیری و عناصر شیمیایی موجود در آن را ارزیابی کنید. برای این کار می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

_در استخرهای خاکی بهتر است قبل از بتن ریزی، ابتدا خاک را با استفاده از ابزارآلات مخصوص کمپرس کرده و در ادامه از چند لایه شن، خاک رس و موارد مشابه استفاده کنید.

_در این راهنما تنها یک توضیح کلی و مختصر در رابطه با استفاده از عایق رطوبتی جهت عایق کاری استخر کشاورزی ارائه شده است. بنابراین، شما باید قبل از به کارگیری مواد واترپروف کننده، تمامی مندرجات روی بسته بندی آن ها را مطالعه فرمایید.

حتما بخوانید (محصول پیشنهادی)  ده مشکل نقاشی ساختمان و نحوه برطرف کردن آنها

مواد آب بندی استخر کشاورزی

بعد از عایق کاری استخر کشاورزی چگونه از آن محافظت کنیم؟

_اولین خطری که استخر کشاورزی را تهدید می کند، رشد جلبک ها است. برای مقابله با این مشکل باید موادی را خریداری کنید که از رشد این موجودات جلوگیری کنند. برخی از فروشندگان مواد افزودنی را به شما معرفی خواهند کرد، اما استفاده از این مواد تعادل شیمیایی آب را به هم زده و اگر سازه شما برای پرورش ماهی استفاده شود، ممکن است برای این جانداران خطر آفرین باشد.

_علاوه بر حفظ سلامت بیولوژیکی استخر کشاورزی، سالانه سیستم های مکانیکی آن را نیز بررسی نمایید. برای از بین بردن رسوبات از مواد مخصوص استفاده نموده و تمامی اتصالات و پمپ ها را چک کنید. در صورت رعایت این موارد احتیاطی، استخر شما باید سالهای سال در برابر ترک خوردگی و عوامل خورنده مقاوم شود.

_حیوانات اهلی را از استخر کشاورزی دور نگه دارید تا از آلوده شدن سازه خود از طریق فضولات آن ها جلوگیری کنید، زیرا وجود فضولات حیوانی ممکن است برای بتن خطر آفرین باشد. علاوه براین، به صورت دوره ای آب آن را مورد آزمایش قرار دهید تا از عدم وجود مواد شیمیایی یا مواد مضر دیگر در مخزن آب خود مطمئن شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *