عایق نانو چه توانایی ها و ویژگی هایی دارد؟

عایق نانو چه توانایی ها و ویژگی هایی دارد؟

عایق نانو چه توانایی ها و ویژگی هایی دارد؟

بیشتر افرادی که به دنبال یافتن عایقی مرغوب و با کیفیت هستند، در جستجوهایشان به واژه عایق نانو چیست برخورد می نمایند و قصد دارند با این محصول بیشتر آشنا شوند. اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید. نانو دانش مدرن و جدیدی است که با اندازه های یک میلیاردم متر سروکار دارد.به عبارت دیگر توانایی ساخت و ایجاد مواد، تجهیزات و سیستم هایی مدرن و نو با اعمال نظارت و کنترل در قشر مولکولی و اتمی می باشد و در واقع این دانش نگرشی جدید به همه علوم و رشته ها است.

فناوری نانو زمینه را به گونه ای فراهم می نماید که بتوان در ساختار و عناصر مواد دست برده و آن را تغییر داد، با توجه به خواست و نیاز بشریت طبیعت را مطیع نمود. در حقیقت فناوری نانو در تمامی زمینه های علمی وارد شده و پیشرفت بسیار خوبی نیز داشته است، از جمله این زمینه ها صنعت ساخت و ساز می باشد.

واژه عایق نانو چیست برخورد می نمایند

یکی از مباحث بسیار مهم و قابل توجه در این رابطه مبحث عایق ها است، که استفاده و کاربرد فراوانی در ساختمان سازی دارد و تکنولوژی نانو با ورود به این عرصه توانسته است در زمینه انواع فراورده های عایقی تحولی بزرگ پدید آورد. عایق کاری، سازه ها را در برابر هدر رفت انرژی ایمن می نماید و فراورده ای به صرفه و بهینه از لحاظ صرفه جویی اقتصادی می باشد. در پاسخ به این پرسش که عایق نانو چیست؟ انواع متفاوت این فراورده را که در سه دسته قرار می گیرند معرفی می نمائیم یعنی:

 • عایق حرارتی نانو
 • عایق رطوبتی نانو
 • عایق صوتی نانو

پس در ادامه همراه ما باشید تا در پاسخ به پرشس عایق نانو چیست؟ بیشتر با این محصولات آشنا شویم.

 

عایق حرارتی نانو یا رنگ های پلیمری نانو

امروزه به دلیل محدودیت در منابع و ذخایر انرژی بیشتر مدیران اجرایی و طراحان سازه ها به دنبال اتخاذ روش هایی برای بهینه نمودن مصرف انرژی و ممانعت از هدر رفت منابع سوختی هستند. عایق های حرارتی مبتنی بر نانو  گزینه ای ایده آل  مناسب برای تحقق بخشیدن به اهداف فوق بوده و ساختمان ها را در این زمینه ایمن می نمایند. در ادامه مطلب مربوط به عایق نانو چیست؟ یکی از کارامد ترین عایق های حرارتی جدید را با عنوان عایق رنگ نانو پلیمر معرفی می نمائیم.

(پیشنهادی)  درباره عایق کاری استخر با فایبرگلاس چه می دانید؟؟؟

این محصول تولید شده بر پایه تکنولوژی نانو در مقایسه با دیگر فراورده های مشابه کمترین درصد انتقال و هدر رفت حرارت و گرما را دارد. یکی از مهمترین قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد فراورده های عایقی نانو سهولت در استفاده از آنها می باشد به گونه ای که فارغ از عملیات تخریبی و تغییر در ظاهر سازه ها می توان از آن استفاده نمود. پس در پاسخ به این پرسش که عایق نانو چیست؟ می توان گفت عایق حرارتی نانو محلولی با توانایی ممانعت از هدر رفت گرما می باشد که با استفاده از ابزاری مانند پیستوله، غلطک رنگرزی یا قلم مو می توان آن را بر روی قسمت های مورد نظر استفاده نمود.

قابلیت ها و توانایی عایق نانو چیست؟؟؟

در حقیقت محصولات نانو که در زمینه جلوگیری از هدر رفت انرژی ساخته می شوند چنانچه  ساختار آنها بر پایه هیدروکربن ها باشد می توان به راحتی آنها را بر روی هر نوع متریالی اعم از فلزی یا غیر فلزی استفاده نمود و با هزینه بسیار پائین و بدون کوچکترین تغییر در محیط و فضای بناها ازبیهوده مصرف شدن انرژی و سوخت ممانعت نمود.

این محصولات با توان بالای اتصال و قدرت چسبندگی زیاد و همچنین توان انعطاف پذیری تمامی قسمت های مورد نظر را پوشش می دهند و ساختار آنها در مواجه با ترکیبات اسیدی و محصولات شوینده از تحلیل و خوردگی سطوح زیر کار مخصوصا بتن های مسلح شده با فولاد ممانعت می نماید. با توجه به این خاصیت می توان از از این متریال برای عایق کانال ها و لوله های انتقال آب و گاز نیز بهره برد.

متریال برای عایق کانال ها و لوله های انتقال آب و گاز

عایق های رطوبتی چه ویژگی هایی دارند؟

در ادامه مطلب مربوط به عایق نانو چیست؟ یکی دیگر از زمینه های نفوذ تکنولوژی نانو در رابطه با عایق ها یعنی عایق رطوبتی یا ضد آب را توصیح خواهیم داد. رطوبت همواره منشا بسیاری از مشکلات و خسارت ها در صنعت ساخت و ساز و بناها بوده است، بنابراین در طول تاریخ انسانها به دنبال پوشش هایی برای رهایی از این معضل بوده اند. امروزه آب گریز های نانو پلیمر که در ساختار خود از بسپارها و عناصر پلیمری با درصدهایی متفاوت بهره گرفته اند وبا توجه به مقداراستفاده از بسپارها تاثیرات و استفاده از عایق رطوبتی نیز متفاوت خواهد بود.

لازم به توضیح است که در پاسخ به پرسش عایق نانو چیست؟ باید گفت: محصولات آب گریز تولید شده بر پایه نانو با توجه به این که ساختار آنها بر پایه آبی سیلیکونی می باشد تولیداتی فاقد صدمه و آسیب به طبیعت هستند. در عملیات اجرایی این فراورده بر روی سطوح مورد نظر از روش افشانه نمودن و پاشیدن استفاده می گردد و قشری بسیار نازک که اصلا قابل تمیز دادن نیست سطح را پوشش می دهد و همین قابلیت سبب شده این محصول را بر روی همه نوع سطحی بتوان به کار برد. (ژل میکروسیلیس از برترین افزودنی ها جهت عایق رطوبتی می باشد.)

(پیشنهادی)  نحوه عایق کاری استخر کشاورزی با عایق رطوبتی چگونه است؟

توصیه های مهم در زمان اجرای عملیات عایق کاری چه هستند؟

توصیه می شود در زمان اجرای عملیات عایق رطوبتی نانو بر روی سطوح از تجربه و مهارت افراد آگاه در این زمینه بهره ببرید. ضد آب های نانو گزینه هایی بسیار ایده آل برای ترمیم و بازسازی عایق ها و متریال های قدیمی هستند، همچنین این فراورده دارای رنگ دانه های متنوعی می باشد و با توجه به سلیقه و خواست افراد می توان از آن استفاده نمود و در راستای آببندی آن را برای تمامی سطوح و قسمت های ساختمان به کار برد از جمله: نمای بیرونی سازه، پشت بام و دیواره ها، گودال های آسانسور، استخر های تعبیه شده و ……

در ادامه مطلب مربوط به عایق نانو چیست؟ با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت عایق های رطوبتی سنتی و مدرن بپردازیم.

اگر در رابطه با خرید فراورده های عایقی نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید می توانید با مشاوران و کارشناسان عمران مال تماس گرفته و به صورت رایگان مشاوره دریافت نمائید. مجموعه عمران مال با ارائه محصولات مرغوب و با کیفیت شما را در داشتن انتخابی مناسب و ایده آل راهنمایی خواهد کرد.

ایزوگام با عایق رطوبتی چه تفاوت هایی دارد؟؟؟

 1. برای استفاده از عایق های رطوبتی سنتی مانند قیر و ایزوگام باید از حرارت بسیار زیاد و آتش برای ذوب نمودن آنها استفاده کرد چون این مواد به صورت جامد قابل استفاده نیستند و باید ذوب شوند تا بتوان آنها را بر روی سطوح چسباند. در حقیقت این روش کار برای شخصی که می خواهد این نصب و اتصالات را انجام دهد خطرناک باشد و این در حالی است که فراورده های ضد آب نانو چنین مشکلات و ریسک های خطر پذیری ندارند.
 2. فراورده های آببندی نانو پس از استفاده بر روی سطح هیچ گونه پوشش و لایه ای را از خود به جای نمی گذارند وبا جذب شدن به مواد و عناصری که به سمت این مواد گرایش دارند در حقیقت پس از پاشیدن به جزئی از عناصر سطح تبدیل می شوند.
 3. آب گریز های نانو علاوه بر ایمن نمودن قسمت های عایق شده در برابر رطوبت و گرما، سطح را در برابر ضربات و نیروهای وارده احتمالی مقاوم و انعطاف پذیر می نماید.
 4. اگر به دنبال پاسخی برای پرسش عایق نانو چیست؟ باشیم  می توان گفت: ضد آب های نانو به صورت کاملا صددرصد از ورود و رخنه آب و دیگر سیالات ممانعت می نمایند . این در حالی است  که قابلیت نفوذ ناپذیری قیر و ایزوگام با افزایش حجم آب کاهش می یابد.
 5. عایق های رطوبتی نانو بر خلاف فراورده های سنتی زمانی که در برابر آفتاب قرار می گیرند با معضلاتی مانند افزایش درجه حرارت و داغ شدگی، تغییر در ابعاد و باد کردن و جدا شدن از سطوح زیرین را نخواهند داشت.
 6. بر خلاف ایزوگام ها که باعث بالا رفتن وزن سقف می شوند عایق های رطوبتی نانو هیچ گونه جرم وسنگینی را به سازه تحمیل نخواهند کرد و همچنین کارایی و توانمندی بیشتری نیز خواهند داشت.
(پیشنهادی)  انواع عایق های رطوبتی که به عنوان درزگیر عمل می کنند

عایق های رطوبتی نانو بر خلاف فراورده های سنتی

 عملیات اجرایی عایق بندی چگونه انجام می شود؟

قبل از شروع عملیات عایق کاری باید سطح مورد نظر آماده شود، در راستای آماده سازی سطح باید هر گونه چربی،ذرات گرد و خاک، روغن، پوشش های رنگی و …. از سطح زدوده شود. برای نتیجه بهتر سطح را می توان با استفاده از فرچه یا آب کاملا تمیز و عاری از هر نوع آلودگی نمود. چنانچه قسمت های زیرین کار آغشته به روغن یا ذرات چربی باشد و عایق نانو را بر روی آ استفاده نمائیم نتیجه کار مطلوب نخواهد بود و شاهد پوششی پوسته پوسته و ترک خورده خواهیم بود.

اگر سطح زیر کار بتن و سیمان باشد، می توان برای افزایش قدرت اتصال و چسبندگی یک لایه پرایمر آکریلیک را بر روی سطوح استفاده نمود. اگر سطوح زیرین فلزی باشد قبل از آببندی باید از یک پوشش ضد زنگ روی قسمت های فلزی استفاده کرد و سپس عایق های نانو را با استفاده از تجهیزات مخصوص افشانه نمودن بر روی سطح اجرا کردو در واقع پس از اینکه پوشش اولیه نانو عایق ها کمی خودش را گرفت و ظاهرا خشک شد وبه اصطلاح نوچ شد می توان لایه دوم عایق را استفاده کرد. البته توصیه می شود مش فایبر گلاس را مابین دو لایه قرار داد با این کار سبب افزایش توان مقاومتی عایق خواهیم شد.

عایق نانو چیست؟ و میزان استفاده از آن چه مقدار است؟

امیدواریم تا این قسمت در پاسخ  به سوال عایق نانو چیست؟ تا حدودی با فراورده های عایقی نانو آشنا شده باشید و در ادامه مطلب ما را همراهی نمائید. در واقع با توجه به اینکه چه قسمت هایی را می خواهیم ضد آب نمائیم مقدار مصرف نانو عایق متفاوت خواهد بود. در قسمت های عمودی مانند دیوار در قبال هر یک متر مربع از ۶۵۰ تا ۸۵۰ گرم متریال مورد نیاز است. البته در قسمت هایی مانند کف و دیگر سطوح افقی در قبال هر یک متر مربع از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم فراورده عایقی استفاده می شود.  افزون بر این جنس سطوح زیرین کار نیز بر مقدار مصرف تاثیر خواهد گذاشت.

(پیشنهادی)  واترپروف در بتن و استفاده از عایق رطوبتی مدرن

بتن های متخلخل و روزنه دا در مقایسه با سطوح زیرین کار که صاف و یک دست هستند عایق بیشتری را نیاز دارد. در واقع برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب و مناسب پیشنهاد می شود پوشش دهی سطح با مواد نانو عایق دو بار تکرار شود به گونه ای که حداقل قطر عایق اجرا شده از ۱mm کمتر نباشد.

عایق های صوتی تولید شده

عایق صوتی نانو چیست؟؟؟

در مرحله آخر پاسخ دهی به سوال عایق نانو چیست؟ به مبحث عایق های صوتی تولید شده بر پایه تکنولوژی نانو خواهیم پرداخت. عایق های صوتی راهکاری برای ممانعت از جا به جایی،  انتقال صوت از مکانی به مکانی دیگر می باشد.

به کارگیری این فناوری مزیت هایی داد که عبارت است از:

 • پائین آمدن میزان نفوذ صداها و اصوات مزاحم و افزایش کیفیت و بهبود صدا در فضای مورد نظر
 • پائین آمدن و افت انتقالات صدا از یک اطاق به اطاق دیگر و بالعکس

فراورده های ممانعت کننده از انتقال صوت متریال هایی بسیار مدرن و جدید هستند. این مواد در مقایسه با فراوده های قدیمی ( مانند پشم سنگ، پشم شیشه و….) قابلیت های ویژه ای دارند که عبارت است از:

 • کارایی و کیفیت بیشتر عایق های پیشرفته نانو
 • ضخامت بسیار کم و ناچیز این محصولات از کوچک شدن فضا ممانعت می نماید.

در پایان مطالب مربوط به عایق نانو چیست؟ از همراهی همیشگی شما سپاسگزاریم و امید است مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.