عایق استخر نانو و آببندی صددر صدی استخرها به چه صورت اجرا می شود؟

عایق استخر نانو و آببندی صددر صدی استخرها به چه صورت اجرا می شود؟

عایق استخر نانو و آببندی صددر صدی استخرها

عایق استخر نانو به فراورده هایی اطلاق می شود که برای آب گریز نمودن استخرها و دیگر محفظه های نگهداری آب از آن استفاده می شود. که در ادامه مطالب مفیدی در رابطه با آن مطالعه خواهید کرد.

این فراورده های آببندی در چند نوع مختلف تولید و به بازار عرضه می شود که عبارت است از:

 • عایق پلیمری یا دو جزئی
 • عایق دارای رنگدانه
 • عایق فاقد رنگ( بیشترین کارایی این محصول آب گریز نمودن استخرهای کاشی شده می باشد.)
 • ژل میکروسیلیس

استفاده از این مصالح به تخصص و مهارت ویژه ای نیاز ندارد و به حالت یک محلول مایع است که با لوازمی مانند قلم مو وغلتک های رنگ آمیزی می توان سطوح مورد نظر را آب گریز نمود. ضد آب نمودن سطوح با استفاده از این فراورده ها در دو مرحله انجام می شود که در گام نخست این عناصر به ساختار استخر رخنه کرده و سیمان به کار رفته را آب گریز نموده و در گام بعدی پوششی با توان مقاومتی بالا روی سطوح ایجاد می نماید.

عایق استخر نانو یکی از بهترین فراورده های عایقکاری

در واقع هر استخری با هدف و کارایی مخصوص طراحی می گردد و ویژگی های سازه ای و محیطی خود را دارد و باید با در نظر گرفتن این موارد متریال مناسب برای عایقکاری را انتخاب کرد. در گذشته نه چندان دور ایزوگام به عنوان متریالی پر استفاده در عرصه آب گریزی استخرها استفاده می شده است، اما با توجه به نقاط ضعف و مشکلاتی که از خود نشان داده امروزه چندان قابل اتکا نیست و عایق استخر نانو جایگزین مناسبی برای متریال های قدیمی و سنتی شده است.

عایق استخر نانو یکی از بهترین فراورده های عایقکاری

از جمله ویژگی هایی که سبب شده است این محصول به عنوان فراورده برتر درعرصه عایق ها معرفی گردد می توان به:

 • توان پایداری در مواجه با نیروها و فشار مثبت و منفی آب
 • توان انعطافی قابل قبول
 • فراورده ای مقاوم و غیر قابل نفوذ و رخنه
 • قابلیت اتصال کاشی بر روی آن
 • توان مقاومتی بسیار زیاد در مواجه با اشعه آفتاب و تغییرات دمایی
(پیشنهادی)  عایق کاری استخر مرحله ای بسیار مهم و غیر قابل اجتناب در ساخت استخر

عایق استخر نانو فراورده های متنوع و متفاوتی متناسب با نوع استخر تعبیه شده را برای انواع سازه های آبی کشاورزی، استخرهای سر پوشیده، بلوکی، پرورش آبزیان، آبنما و…. را به بازار عرضه نموده است که سبب افزایش طول عمر استخر و ماندگاری عایق استفاده شده می گردد.

عایق نمودن استخر به چه روش هایی انجام می شود؟؟؟

 1. در راستای آب گریز نمودن استخرهای سرپوشیده و سازه های آبی که بعد از پروسه عایق آن بخواهند از پوشش کاشی استفاده کنند بهترین راهکار استفاده از فراورده های عایقی دو جزئی پایه سیمان است. همانگونه که قبلا اشاره شد این محصول توان پایداری در برابر فشارهای مثبت و منفی آب را دارد وهمچنین دوغاب استفاده شده برای کاشی ها سبب چسبندگی بیشتر در عایق می گردد.
 2. متریال های پلیمری که قابلیت عایقی دارند به دلیل قابلیت انعطافی بالایی که دارند بهترین گزینه برای آببندی استخر های تعبیه شده در باغ ها و محفظه های آب کشاورزی هستند. این فراورده ها در مواجه با اشعه آفتاب و تغییرات دمایی شدید توان پایداری و مقاومتی بالایی دارند.
 3. در رابطه با استخرهایی که قبلا احداث شده است، چنانچه با مشکل نشتی مواجه شوند نیازی به تخریب نیست و می توان با فراورده های عایق استخر نانوفاقد رنگ این سطوح را عایق نمود بدون اینکه در ظاهر استخر تغییری ایجاد گردد.

عایق استخر نانو با فراورده های پایه سیمانی

Nano pool insulation نوعی متریال آب گریز ویژه استفاده در استخر است که شامل یک قسمت مایع پلیمری آکریلیک و یک قسمت دیگر آن پودری بر پایه سیمان وذرات معدنی می باشد که با اختلاط این دو بخش یک ملات دوغاب مانند به دست می آید که به وسیله ابزاری مانند قلم مو بر روی سطوح استخر به کار می رود. از جمله مزیت ها و توانایی های این فراورده دو بخشی می توان موارد زیر را نام برد:

 • قابلیت اتصال و چسبندگی بالا به سطوح زیرین کار
 • ممانعت از رخنه و ورود رطوبت موجود در خاک به محیط داخلی استخر
 • ممانعت از ایجاد و رشد خزه و جلبک بر روی سطوح استخر
 • توان مقاومتی بالا در مواجه با تغییرلات دمایی در محدوده ۴۰- تا ۸۰+
 • توان پایداری و مقاومت در مواجه با ورود و رخنه آب و عناصر تخریب کننده کلر و سولفات
 • پایداری در برابر عناصر قلیایی و اسیدهای غیر آلی
 • پایدار در مواجه با اشعه آفتاب
 • فراورده ای مفید و مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی
(پیشنهادی)  انواع عایق های رطوبتی در ساختمان و آب بندی نشتی های دور از دسترس

عایق استخر نانو و آببندی صددر صدی استخرها به چه صورت اجرا می شود؟

 

عایق استخر نانو با فراورده های دو جزئی پایه سیمان

 1. در راستای به کارگیری عایق استخر نانو دو جزئی قبل از هر اقدامی باید سطوح زیرین کار کاملا تمیز و عاری از هر نوع آلودگی و ناپاکی شود.
 2. سطوح زیرین کار در صورتی که دچار درز، ترک، تخلخل، شکاف و …باشد باید به وسیله عناصری مانند چسب بتن و سیمان کاملا پر شده و سطحی صاف و یک دست برای اجرای عملیات عایقکاری ایجاد گردد.
 3. سطوح زیرین کار قبل از اجرای عملیات تا حدودی مرطوب باشد.
 4. با استفاده از ابزاری مانند پره و دریل ذرات پودری را به محلول مایع اضافه نموده و اختلاط مورد نظر را انجام دهید. توجه به این نکته الزامی است که در پروسه اختلاط ابتدا بخش پودر مانند را به مایع اضافه نمائید و همزمان همزن را در حالت روشن قرار دهید.
 5. ملات همگن به دست آمده را با استفاده از قلم موهای بزرگ یا غلطک های رنگ آمیزی روی سطوح مورد نظر اجرا می نمائیم. پس از خشک شدن پوشش دهی اولیه می توان یک لایه دیگر از فراورده عایقی را استفاده نمود و پس از مدت زمان دو شبانه روز سطح را با اسپری نمودن آب مرطوب نگه دارید. (محصولات مکمل : چسب پودریچسب بتن)

عایق نمودن استخرهای باغی و کشاورزی

مناسبترین نوع عایق استخر نانو برای سازه های آبی تعبیه شده در باغ و زمین های کشاورزی و همچنین آبنماها عایق های پلیمری نانو می باشد که حالتی شبیه به قیر دارد یعنی به صورت ملاتی همگن و غلیظ می باشد. این فراورده را می توان به حالت سرد و با ابزاری مانند قلم مو همانند عملیات رنگ آمیزی اجرا نمود. این فراورده قابلیت الاستیسیته بسیار زیاد وتوان ارتجاعی بالایی را بر روی سطوح استخر به همراه دارد. همچنین به دلیل توانایی کششی که دارد از ایجاد درز و ترک بر روی سطوح ممانعت نموده و پوسته پوسته نمی شود.

(پیشنهادی)  انواع عایق رطوبتی برای شیروانی ها

در راستای عایقکاری استخرهای باغی با این فراورده ها مراحل کار به ترتیب زیر می باشد:

 • درزها و ترک های موجود بر روی سطوح زیرین کار را به اندازه معین شکاف داده و با ترکیبی از سیمان و چسب بتن پوشش داده و پر می کنیم.
 • بخش های آسیب دیده و تخریب شده را با ترکیبی از چسب بتن و سیمان بازسازی می نمائیم.
 • در مرحله پایانی با استفاده از قلم مو سطوح مورد نظررا با عایق استخر نانو پلیمری پوشش می دهیم.

آببندی استخرهای احداث شده

عایق استخر نانو فاقد رنگ، بیشترین کارایی را برای سازه های آبی که با استفاده از کاشی پوشش دهی شده است یا دچار ضعف و نشتی شده است دارد. برای رفع معضلات ناشی از ایجاد درز، ترک و نشتی در استخر بدون نیاز به خراب نمودن و برداشتن پوشش های کاشی می توان سطح را آببندی کرد. عایق استخر نانو فاقد رنگ را برای استفاده در بدنه و دیواره استخر با قلم مو و برای سطوح کف با استفاده از طی انجام دهید. این فراورده به صوت مایعی کاملا روان است که در پروسه بند کشی به درون استخر رخنه کرده و قسمت زیرین کاشی را ضد آب نموده بدون اینکه از خود نشانی به جای بگذارد. برای اجرای پروسه عایقکاری استخر با این فراورده باید مراحل زیر را انجام داد:

 • در گام نخست درزها و ترک های استخر را با ترکیب سیمان و چسب بتن بازسازی نمائید.
 • مابین سطوح کف و جداره های استخر با استفاده از همان ترکیب سیمان و چسب بتن ماهیچه ای پدید آورید.
 • عایق استخر نانو فاقد رنگ را با آب به نسبت ۱/۳ اختلاط نموده و با استفاده از طی یا قلم مو روی قسمت های مورد نظر استفاده نمائید.
 • پس از خشک شدن پوشش دهی اولیه می توان تا دو بار دیگر این فراورده را بر روی سطوح به کار برد.
(پیشنهادی)  انواع عایق رطوبتی در ساختمان و آب بندی در فصل زمستان

عایق نمودن استخر با ایزوگام!!!

عایق نمودن استخر با ایزوگام!!!

در صورتی که قصد دارید مراجل عایقکاری استخر خود را با متریال های سنتی مانند ایزوگام انجام دهید چند راهکار مفید برای افزایش دوام و طول عمر آن به شما پیشنهاد می دهیم که عبارت است از:

 • در صورتی که سازه آبی شما درون خاک تعبیه شده است قبل از اتصال ایزوگام از یک مدل رادع فشار زیر صفر بهره بگیرید تا از ورود نم و رطوبت پشت جداره که سبب کند شدن ایزوگام می گردد ممانعت نمائید. هزینه تهیه رادع استخر با فشار منفی بسیار کم و ناچیز است و می توان با این اقدام از ضد آب بودن سازه خود مطمئن باشید.
 • در صورتی که سازه آب شما بر روی سطح زمین تعبیه شده است پس از اتصال پوشش ایزوگام استفاده از کاشی توصیه نمی گردد و بهترین انتخاب می تواند عایق های رنگی باشد که بر روی ایزوگام اجرا می شود. این متریال ها سبب محافظت از پوشش ایزوگامی در مواجه با اشعه مضر خورشید و تغییرات دمایی شدید می شود و از فرسودگی زود هنگام آن ممانعت می نماید.

 

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امید است مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.