,

ضرورت آب بندی استخر با عایق رطوبتی

با گذشت زمان، ضرورت آب بندی استخر به دلیل ثابت ماندن آب در آن و کاهش خوردگی توسط مواد شیمیایی افزایش می یابد. در حالی که ترک ها غالباً از شیارهای کوچک شروع می شوند، اما منجر به نشت و از بین رفتن مقاومت در برابر فشارهای جانبی خواهند شد. پیدا کردن ترک می تواند مدت زمان زیادی طول بکشد و حتی بیشتر افراد حتی در صورت پیدا کردن شکاف نیز دانش فنی لازم را ندارند تا بتوانند آن را رفع نمایند.

ضرورت داشتن یک برنامه برای استفاده از عایق رطوبتی، ارزیابی وضعیت فعلی استخر و انجام دادن اقدامات لازم برای رفع مشکلات آن(مانند استفاده از مواد آب بندی از جمله کریستال شونده، عایق رطوبتی نانو و…)، به این دلیل است که سالانه هزینه زیادی برای تعمیر یا نگهداری استخر خود صرف نکنید.

بررسی های مورد نیاز قبل از آب بندی استخر

رفع نشتی قبل از آب بندی استخر

اولین قدم برای رفع نشتی، تعیین و ارزیابی عامل ایجاد کننده آن است. اگرچه پوسیدگی یک فرایند تدریجی و کم اهمیت است، اما آهسته آهسته می تواند خسارات زیادی را به بار آورد. به همین دلیل، شما نباید فقط مشکلات بزرگ را بررسی کنید، بلکه باید مراقب ترک ها و پوسیدگی ها جزئی نیز باشید. استفاده یک عایق رطوبتی مانند واتراستاپ می تواند از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات جلوگیری کند.

حال سوال این است که چگونه متوجه شویم استخر نشت می کند یا خیر؟ یکی از نشانه های نشتی، پایین آمدن سطح آب موجود در آن است. معمولاً یک مخزن سالم باید در هفته بیش از ۲ اینچ آب از دست ندهد. بنابراین، مشاهده کم شدن سطح آب بیشتر از ۲ اینچ، معمولاً نشانگر خرابی دیوارها و پوسیدگی مخزن خواهد بود.

(پیشنهادی)  مشکلات مربوط به بتن با اسلامپ بسیار پایین

اگر شما می خواهید به سرعت میزان نشتی را بررسی کنید، پیشنهاد می شود که یک تست روزانه را انجام دهید. برای این کار می توانید یک عایق رطوبتی مانند رنگ یا نوار مقاوم در برابر رطوبت را در کنار سطح آب استخر روی دیواره ها بچسبانید و موقعیت سطح آب را روی آن علامت بزنید. بعد از چند روز(حدودا یک هفته) دوباره آن را بررسی نمایید. هرچه سطح آب پایین تر رفته باشد، میزان نشتی بیشتر است.

بهترین مواد عایق رطوبتی برای آب بندی استخر کدامند

قبل از آب بندی استخر بررسی نمایید که نشتی در کجا اتفاق افتاده است؟

 • ترک های ساده

همانطور که گفته شده ضرورت آب بندی استخر وجود دارد اما باید دقت کنید که قبل از انجام این فرآیند باید پیش نیاز های اصولی رعایت شوند. دیواره ها و تجهیزات زیادی در استخرهای شنا وجود دارد. بنابراین، تعیین محل دقیق نشت کار سختی است. با این حال، تجهیزاتی که بیشتر در تماس با آب هستند، در معرض خطرات بیشتری قرار دارند و باید جستجوی محل نشتی را از آن ها شروع کرد. از جمله این تجهیزات فیلر، پمپ، لوله ها و… هستند. به این عناصر توجه ویژه ای داشته باشید و هر قسمت از لوله کشی ها را بررسی کنید. اگر قطعات قابل جدا شدن هستند، آن ها را جدا کرده و از طریق جاری کردن آب به داخل هر قطعه، میزان نشتی را بررسی کنید و در صورت خرابی آن ها، با استفاده از مواد واترپروف کننده مانند عایق رطوبتی نانو مشکل را برطرف نمایید. البته گاهی اوقات پوسیدگی به حدی زیاد است که قطعات نیاز به تعویض دارند.

(پیشنهادی)  نکاتی در مورد ارتعاش بتن

اگر هیچ ترک یا شکاف واضحی وجود نداشته باشد، ممکن است با مسئله جدی تری روبرو باشید، به عنوان مثال، سطح دیواره ها یا کف استخر نشتی کرده باشد که در این صورت استفاده از موادی مانند آنی گیر می تواند به شما کمک کنند.

 • ترک های پیچیده

اگر متوجه شدید که شکافی در اتصالات یا لوله کشی ها وجود ندارد، ممکن است با شکافی در سایر تجهیزات یا بدتر از آن روی دیوارهای محفظه استخر روبرو شوید. اگر به هیچ طریقی موفق به پیدا کردن محل نشتی نشدید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید و سعی کنید که در سریعترین زمان ممکن مشکل را برطرف کنید تا از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری شود و مجبور به پرداخت هزینه های بیشتر نشوید.

بررسی پیشگیرانه در آب بندی استخر

حتی اگر استخر شما کاملا سالم باشد، ضرورت آب بندی استخر ایجاب می کند که حداقل سالی دوبار آن را چک کنید. این کار ۱۰ دقیقه بیشتر وقت شما را نمی گیرد و کافی است با استفاده از یک عایق رطوبتی مانند نوارضد آب یا اعمال کردن مقداری رنگ در سطح آب کنار دیوار استخر، هر چند وقت یکبار آن را بررسی کنید. انجام دادن این فرایند کار سختی نیست و می تواند موجب صرفه جویی در هزینه های شما شود. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که استفاده از واترپروف پودری در هنگام ساخت مخازن بتنی، باعث پیشگیری از ایجاد ترک و خوردگی سطح خواهد شد.

ضرورت آب بندی استخر چیست

ضرورت آب بندی استخر در فصل زمستان چیست

در فصل زمستان از استخر استفاده کمتری خواهید کرد. خوشبختانه بسیاری از جلبک ها و موجودات نامطبوع دیگر برای رشد کردن نیاز به گرما دارند، بنابراین شما با آب بندی استخر خود در زمستان می توانید از رشد کردن این موجودات جلوگیری نمایید.

(پیشنهادی)  سوپر ژل میکروسیلیس ، یک عایق رطوبتی کاملا مقاوم

در اینجا یک لیست چک کوتاه وجود دارد که می توانید هنگام استفاده از عایق رطوبتی در فصل زمستان از آن کمک بگیرید.

 1. قبل از هر چیز، نواحی اطراف استخر خود را به طور کامل تمیز کنید و از جمع شدن زباله هایی که می تواند آب آن را آلوده کند، جلوگیری نمایید.
 2. اگر بیشتر در فصل تابستان از استخر خود استفاده می کنید، آن را از هرگونه جلبک یا موجودات مشابه پاکسازی نمایید.
 3. آن را از نظر پوسیدگی و سایش از هر طرف بررسی کنید.
 4. گرمکن استخر خود را خاموش کنید و اجزای غیرضروری را بردارید.
 5. تمامی لوازم جانبی را پاک کرده و عایق بندی کنید تا از آسیب دیدگی آن ها جلوگیری شود.
 6. هر چند وقت یکبار در طول زمستان سطح pH آب استخر را آزمایش کنید.
 7. از طریق کلر، آب آن را گند زدایی کنید، اما در این مدت شما نباید از استخر خود استفاده نمایید، زیرا محققان معتقداند که کلر یک قاتل تدریجی است!
 8. پمپ خود را حداقل ۸ ساعت فیلتر کنید.
 9. تجهیزات نظافتی خود از جمله کلریناتور و اسکیمر را تمیز کنید.
 10. سطح آب را به میزان قابل توجهی (به گونه ای که سطح نهایی آن بین ۱۰ تا حداکثر ۱۸ اینچ باشد) پایین بیاورید.
 11. پمپ خود را تخلیه کرده و آن را بردارید، شیلنگ های آب خود را برداشته و همه دهانه ها را درپوش کنید.
 12. تمامی تجهیزات برقی استخر را خاموش کنید.
 13. پس از انجام همه این کار ها، می توانید عایق رطوبتی مورد نظر را اعمال نمایید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.