ضخامت ترموود

ضخامت ترموود مناسب چقدر است

ضخامت ترموود Thermowood thickness بر اساس معیارهای تعیین شده از سوی استانداردهای چوب ترموود اروپا با هم متفاوت است و برای هر پروژه ای این ابعاد و اندازه ها متغییر است. از گذشته های بسیار دور انسان ها به کشف مهمی دست پیدا کردند و آن اینکه اگر سطح چوب حرارت داده شود و سوزانده شود باعث افزایش توان مقاومتی چوب شده و این راهکاری است برای بالا بردن توان مقاومتی محصولاتی که قرار است در فضاهای خارجی استفاده شوند. بررسی علمی پروسه حرارت دادن چوب برای بار اول در آلمان در سال ۱۹۳۰ شروع شد و پس از آن تحقیقات گسترده و وسیعی در فنلاند آغاز شد که در نهایت منجر به ارائه فرایند حرارتی چوب بود که با نام ترموود شناخته و ارائه گردید.

ترموود نتیجه ی پروسه خشک نمودن چوب است که با درجه حرارت ۳۲۰ درجه سانتیگراد در اثر قرار گیری در معرض بخار آب و گردش هوا صورت گرفته است. در این عملیات داخلی ترین بافت چوب دردمایی بین ۱۸۵ تا ۲۱۵ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود که طول زمان این حرارت دهی به عواملی مانند نوع، قطر و ضخامت و رطوبت موجود در بافت چوب بستگی دارد. علاوه بر استفاده از حرارت دهی از بخار آب برای تغییر دادن بافت شیمیایی چوب استفاده می شود در نتیجه اعمال این عملیات رنگ محصول تغییر یافته و تیره تر شده و چوب به محصولی عایقی تبدیل شده و رطوبت موجود در آن به صورت یک دست کاهش می یابد.

درجه حرارت بالا سبب می شود مجموعه سلولزی شکسته شود و اسیدها تجزیه شده و صمغ موجود در ساختار چوب خارج شده و در نهایت شرایط برای عدم فعالیت و حضور عوامل تحلیل بر و فعالیت حشرات، قارچ ها و کپک ها و … آماده می گردد و چوب حرارت دیده در برابر پوسیدگی و خرابی دارای توان مقاومتی بالایی می شود. در این عملیات گام اول با اعمال حرارت به چوب میزان رطوبت موجود در آن را به صفر می رساند و در مرحله بعد با دادن بخار به چوب باعث می شوند رطوبت به ۴ تا ۶ درصد افزایش پیدا کند. در نتیجه تزریق این رطوبت پایانی توان مقاومتی چوب در برابر تاب برداشتن، تغییر سایز و اندازه و جا به جایی بالا می رود.  در این مطلب قصد داریم در رابطه با ضخامت ترموود و انواع اندازه های آن و دیگر مطالب مرتبط در این باره صحبت نمائیم، پس در ادامه همراه ما باشید.

(پیشنهادی)  ترموود نمای ساختمان

 

ضخامت ترموود

ضخامت ترموود و استانداردهای موجود در این باره

 

غالبا در مطالب مربوط به ضخامت ترموود به الوارهای چوبی و یا تخته های ترموود با اندازه های تعیین شده اشاره می کنیم. بر اساس معیارها و استانداردهای تعیین شده توسط انجمن چوب ترموود فنلاند نیز همین مسئله تائید می گردد. الوارهای نام برده از تنه درختان و بنیه گرد درختان به دست می آید و همگی این تخته های الوارهای چوبی اندازه و ابعاد مشخصی دارند چون که تنه های به کار رفته برای تهیه این الوار اندازه هایی مشابه و نزدیک به هم دارند و در نهایت اندازه الوارها یعنی عرض، قطر و ضخامت و پهنای آنها تفاوت زیادی ندارند.

 

  • قطر و ضخامت ۱۶ mmدر اندازه های ترموود 

 

حداقل ضخامت ترموود استفاده شده برای نمای سازه ها ۱۶ mm  است و چنانچه ضخامت ترموود از این اندازه کمتر باشد به هیچ عنوان برای به کارگیری در نمای بیرونی بناها مناسب نیست و هیچ گونه کارایی در نمای بناها ندارد. تخته الوارهایی با قطر کمتر از ۱۶ mm احتمالا در شرایط و نقاط خارج از بناها توان مقاومت در برابر انقباض و انجماد و تغییرات شرایط دمایی را داشته باشند اما به هیچ عنوان تاب و تحمل مناسب را برای مقابله با تنش های سازه ای ندارند و احتمال دارد که نشست ها و دگرگونی های ابعادی سازه ها در اثر فشارهای زمینی وارده و جا به جایی های سازه ای به دلیل ضخامت بسیار پائین را به دنبال داشته باشد.

بنابراین حداقل ضخامت ترموود به کار رفته در نمای چوبی بناها ۱۶ mm می باشد.  معمولا قطر ۱۶ mm با پهنا و عرض ۹۰ mm یا ۹۲mm ساخت و به بازار عرضه می شود چون نسبت قطر به عرض باید مناسب بوده و زیاد نباشد و همچنین  ضخامت ترموود ۱۶ mm با عرض زیادتر از ۱۰cm باعث می گردد با معضلاتی مانند خم شدن چوب یا به اصطلاح کاسه شدن آن مواجه شویم.

(پیشنهادی)  آیا می دانید ترموود پارکینگ باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

 

  • قطر ۱۹ mm یا ۲۰ mm  

 

پس از تخته الوارهایی با قطر ۱۶ mm و پهنای ۹۰ mm که در دسترس قرار می گیرد، گروه دیگری از محصولات با ضخامت ترموود ۱۹ تا ۲۰ mm معرفی می شود. ابعاد این محصولات ۱۹ mm عموما با پهنای ۱۱۷ mm تا ۱۱۸ mm  تولید می گردد. این گروه از فراورده ها گزینه بسیار بهینه ای برای به کار گیری در نمای چوبی سازه ها هستند، زیرا ترموددهایی با این ابعاد قدرت لازم برای تحمل تنش های سازه ایی را دارند. همچنین این ضخامت ترموود تا پهنای ۱۲ cm را می توانند پشتیبانی نمایند. معمولا ابعاد ۱۹*۱۱۷ mm ابعاد مناسبی هستند که از هسته درخت استخراج می شوند، معمولا آوند میانی درخت که نقطه رشد و رطوبت رسانی به لایه های بالایی هستند در بخش های مقطعی این اندازه ها مشاهده می شوند. رگه های با تراکم رنگی بیشتر که در امتداد این سطوح قابل مشاهده هستند، در واقع آوندهای هسته ای هستند که از بخش های مقطعی برش داده شده از هسته درخت به دست آمده اند. در یک تقسیم بندی کلی که اندازه ها بر اساس ضخامت ترموود انجام می شود غالبا ۴ دسته عمده برای چوب ترموود کاج در نظر گرفته می شود که عبارتند از

 

ضخامت ترموود ۱۶ mm با عرض و پهنای ۹۰ یا ۹۲ mm

 

قطر ۱۹ mm تا ۲۰ mm با عرض و پهنای ۹۰ تا ۱۱۷ mm  و همچنین ۱۱۸  تا ۱۴۰ mm

 

این دو گروه از فراورده های ترموود با ضخامت های یاد شده غالبا برای به کار گیری در نمای چوبی سازه ها مناسب هستند و برای استفاده های جانبی از قبیل تیرک های سایه بانی و حفاظ ها و پرچین های باغ نیز گزینه ای مناسب به حساب می آیند. اما در راستای به کار گیری این محصولات برای استفاده در پوشش های کف چوبی سازه ها و حتی نشیمنگاه صندلی ها و نیمکت های محیط های سرباز ممانعت به عمل آید، چون این ضخامت ترموود قدرت لازم برای تحمل فشارهای وارده ناشی از وزن و جرم  را ندارند و احتمال شکستگی و خرابی در نتیجه وارد آمدن فشار ناشی از وزن بسیار زیاد است.

(پیشنهادی)  ترموود پشت تی وی و اهمیت آن در دکوراسیون داخلی

 

ضخامت ترموود با اندازه ۲۶ mm که معمولا پهنا و عرض آنها ۹۲mm  یا ۱۱۷mm یا ۱۴۰ mm می باشد.

 

چوب هایی با قطر ۴۲ mm که پهنا و عرض آنها ۶۸*۹۲ ۱۴۰ mm می باشد.

 

ضخامت ترموود استاندارد چقدر است

 

 

  • ضخامت ۲۶ mm در ابعاد ترموود

 

در رابطه با اندازه های ترموودهایی با قطر ۲۶ mm باید گفت که این ابعاد مورد مناسبی برای استفاده در کف های چوبی به ویژه سطوحی که در مواجه با نم و رطوبت هستند یا به اصطلاح دکینگ های چوبی می باشند. از جمله دلایل این به کارگیری ضخامت بهینه آن برای پایداری در برابر فشارهای وزنی می باشد و همچنین ضخامت ترموودهایی با ۲۶ mm از ناحیه های جانبی درخت به دست می آید که ساختار متراکم تری در مقایسه با هسته درخت کاج دارد و در ساختار خود دارای آوندهای آبکشی هستند.

نکته حائز اهمیت در این مورد اینکه چوب های مناسب برای کف باید پهنا و عرض کمتری داشته باشند تا به معضل خمیدگی و کاسه شدن دچار نشوند. محصولاتی با پهنای بیشتر از قبیل ترموودهای  ۱۴۰*۲۶ mm  در مقایسه با اندازه های دیگر توانایی بالایی برای تاب برداشتن و کاسه شدن دارند. البته توجه به این نکته بسیار مهم است و آن اینکه چنانچه ترموود اصل و مرغوب که در صنایع تولیدی فنلاند تهیه و تولید می شوند به کار گرفته شود چنین محدودیت هایی ندارند و گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در فضاهای بیرونی هستند و معضلاتی مانند خمیدگی و تاب برداشتن برای هر نوع اندازه ای در آنها معنی ندارد.

تمامی محصولات ارائه شده در عمران مال از با کیفیت ترین و مرغوب ترین ترموودهای وارداتی می باشند. شما می توانید با خیالی آسوده و با استفاده از راهنمایی های مشاورین زبده و متبحر در این زمینه استفاده نمائید و بهترین ومطمئن ترین انتخاب را در این راستا داشته باشید.

بعضا شاهد این هستیم که در بعضی شرایط از ضخامت ترموود  ۲۶ mm  در نمای سازه ها استفاده شده است. البته این به کارگیری هیچ مشکلی ایجاد نمی کند فقط از نظر مالی هزینه های بیشتری را به پروژه تحمیل می نماید که قابلیت ویژه ای ندارد و قابل توجیه نیست. بنابراین توصیه می گردد از همان ضخامت های یاد شده برای نما استفاده گردد.

(پیشنهادی)  ترموود چیست و مزیت ها و معایب ترموود را بیان کنید

 

  •  ۴۲mm  در اندازه های ترموود

 

این قطر که از ضخیم ترین نوع ترموودها است در پایان لیست مربوط به ضخامت ترموود قرار گرفته است. این فراورده برای استفاده های مشخصی تعیین گردیده است مانند لوور نما یا همان پوسته و پوشش دوم نماها، هندریل یا حفاظ نرده ها، استفاده به عنوان نرده، سایه بان و … به کار گرفته می شود. این ضخامت های تولید شده برای به کار گیری در کف سازه ها مناسب نبوده و هیچ گونه دلیل و توجیه اقتصادی در این رابطه ندارند. اما به کار گیری آنها برای نما آن هم به عنوان لوور که با اعمال فاصله مناسب اجرا می گردد توصیه می شود. البته در برخی موارد دیده شده است که متخصصان اجرایی علاقمند به استفاده از این محصول برای سقف هاب داخلی منازل، محیط های تجاری و اداری هستند.

خلاصه : ابعاد این محصول در چهار گروه اصلی دسته بندی می شود که عموما برای نوع نرم چوب ها با دسته بندی در قطرهای ۱۶ و۱۹  میلی متری برای به کارگیری در نمای سازه ها و قطر۲۶ mm برای استعمال در کف سازه ها و همچنین ضخامت  ۴۲ mm برای استفاده در موارد مخصوص و ویژه قابل دسترسی می باشد. چنانچه در راستای اجرایی نمودن طرح ها و انجام پروژه به ابعاد و اندازه های مخصوصی نیاز دارید می توانید با دفتر مرکزی عمران مال تماس گرفته و راهکارهای دریافت و سفارش محصول مورد نظر خود را دریافت نمائید.

با در نظر گرفتن نیازهای مختلف و کارایی های ترموود و گسترش استفاده روز افزون آن می توان در راستای اجرایی عملیات مختلف از آنها استفاده نمود. ترموود در هر اندازه و ضخامتی قابل استفاده و به کارگیری می باشد و همین موضوع سبب گردیده است دامنه استفاده و به کارگیری آن بسیار متنوع شود. این فراورده طراحی های مخصوص و متنوع و همچنین رنگ بندی های متنوعی دارد.

در پایان قدردان همراهی همیشگی شما خوانندگان گرامی هستیم و امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما سودمند بوده باشد.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.