طرز تهیه ملات سفید (سیمان سفید و ماسه) برای ساخت و ساز

بسیاری از افراد به دنبال طرز تهیه ملات سفید و نحوه ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ هستند و این مخلوط را به خاطر نمای زیبای آن انتخاب می کنند. طرز تهیه ملات بدین صورت است که مصالحی شامل سیمان سفید، ماسه و آهک می شود و برای تهیه مخلوط کافی می باشد آن ها را با مقداری آب معین ترکیب نموده و با روش‌های ایمن استفاده نمایید.

تهیه مخلوط ملات سیمان سفید

وسایل مورد نیاز برای تهیه ملات سیمان سفید

 

 1. سیمان سفید
 2. ماسه سفید
 3. آب
 4. پیمانه
 5. آهک
 6. بیل
 7. فرقون یا چرخ دستی

 

طرز تهیه ملات سیمان سفید و ماسه

 

آموزش ساخت ملات سیمان سفید و ماسه به صورت زیر است:

 

مرحله ۱

طرز تهیه سیمان سفید و ماسه به این صورت است که در مرحله اول باید یک پیمانه سیمان سفید، ۶ پیمانه ماسه سفید و یک پیمانه آهک را با یکدیگر مخلوط کنید. برای اینکه از اندازه‌گیری نامتناقض جلوگیری شود، از پیمانه هایی با اندازه یکسان استفاده کنید. حال باید ماسه و سیمان را در یک فرقون یا چرخ دستی ریخته و آهک را در ظرفی دیگر که حداقل ۴ برابر حجم آن باشد، بریزید.

مرحله ۲

در این مرحله بعد باید آهک را با آب مخلوط کرده و یک شبانه روز صبر کنید تا هیدراته یا آب دیده شود.

مرحله ۳

در مرحله بعدی باید ماسه و سیمان را به وسیله یک بیل مخلوط کنید.

مرحله ۴

در این مرحله باید قسمت وسط مخلوط ماسه و سیمان سفید را به صورت یک گودال سوراخ کنید. حالا آهک آبدیده را به داخل گودال ریخته و به وسیله یک بیل آن را هم بزنید تا یک ترکیب سخت آب دیده به دست بیاید. طرز تهیه سیمان سفید برای دیوار نیز به همین صورت است.

(پیشنهادی)  طرز تهیه چسب بتن

مرحله ۵

در مرحله پنجم تهیه ملات سیمان سفید باید مقداری آب به مخلوط اضافه کنید و آن را هم بزنید تا یکنواخت شود. اضافه کردن آب باید تا زمانی ادامه داشته باشد که ترکیب کاملا یکنواخت شده و مانند گِل نرم و ثابت شود، سپس در کنار آن به وسیله خود مخلوط یک لبه درست کنید، اگر این لبه شکل خود را حفظ کرد، به این معنا است که آماده استفاده می باشد. برای این که در دفعات بعدی مخلوط را به راحتی به دست آورید، می توانید میزان آبی که اضافه می‌کنید را اندازه بگیرید.

مرحله ۶

تا جایی که نیاز است به مخلوط ماسه و سیمان سفید آب اضافه کنید تا پایداری خود را حفظ کند. پس از اتمام کار، ملات شروع به خشک شدن می کند.

 

معرفی مصالح مورد استفاده برای درست کردن سیمان سفید و ماسه

 

 1. سیمان سفید

این ماده در انواع مختلفی به بازار عرضه می شود که تمامی آن ها از آهک ساخته شده اند. محصول فوق طی یک روند نسبتا پیچیده ساخته می شود و نحوه تولید آن با نوع خاکستری متفاوت است، چراکه برای سفید کردن رنگ آن مواد مختلفی را ترکیب می کنند. وجود عناصر سولفات منیزیم و سولفات آهن باعث می شود که رنگ آن تیره شده و برای به دست آوردن یک محصول با رنگ سفید، در ترکیب آن میزان این عناصر را به ۸ درصد کاهش می دهند. همچنین برای ساخت آن باید از یک سوخت بدون دوده استفاده شود. جهت ساخت سیمان سفید پرتلند نیز از خاک رس استفاده نمی کنند، زیرا مواد اولیه آن فاقد اکسید آهن است.

(پیشنهادی)  مراحل آب بندی استخر

 

 1. آهک

برای تولید این محصول کربنات کلسیم طبیعی یا همان سنگ آهک را حرارت می دهند و جهت ساخت و ساز های مختلف مانند ساختمان سازی، ساخت پل و… کاربرد دارد. این محصول به سه دسته چرب یا پرقوه، کم قوه و آبی تقسیم بندی می شود که نوع پرقوه آن در تماس با آب حدودا ۲.۵ برابر می شود و به آن آهک هوایی نیز می گویند، زیرا سرعت گیرش آن در تماس با گاز کربنیک افزایش می یابد. آهک کم قوه سرعت گیرش بسیار پایینی داشته و نوع آبی این محصول نیز قابلیت خشک شدن در زیر آب را دارد.

 

 1. ماسه

این ماده نوعی سنگ ریزه است که اندازه ای کوچکتر از شن دارد. معمولا زمانی که سنگ های بزرگ در معرض سرما یا رطوبت شدید قرار می گیرند، خرد شده و اندازه هر یک از قطعات آن حدودا بین ۰.۰۱ میلیمتر تا ۲ میلیمتر است. این محصول در انواع مختلفی مانند ماسه شکسته، خاکی، بادی، شسته و شسته دوبار شور موجود است.

 

همه آنچه در رابطه با تهیه ملات باید بدانید

نحوه ترکیب سیمان سفید و پودر سنگ

 

با توجه به اینکه ملات سیمان سفید و پودر سنگ سرعت گیرش بسیار بالایی دارد، باید به مقداری که نیاز است تهیه شود. این نکته را فراموش نکنید که برای تهیه این مخلوط باید از یک مخزن کاملاً تمیز استفاده کنید، چرا که وجود هرگونه مصالح اضافی در آن موجب کدر شدن رنگ ملات می شود. نسبت پودر سنگ و سیمانی که می خواهید با یکدیگر ترکیب کنید، بسته به نوع عملیات پیش رو متفاوت خواهد بود. در صورتی که می خواهید از این مخلوط جهت درزگیری استفاده کنید، باید هر دو را به مقدار یکسان با یکدیگر ترکیب نمایید.

(پیشنهادی)  قیمت واترپروف نمای ساختمان و عایق رطوبتی مناسب برای آن

البته این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قصد دارید از این ملات جهت کارهای ساختمانی غیر از کارهای درزگیری کاشی و سرامیک استفاده کنید، باید سختی آن بیشتر باشد، چرا که باعث می شود استحکام بتن افزایش یافته و پس از خشک شدن، ترک های کمتری در سطح آن مشاهده شود. در صورتی که ملات پودر سنگ و سیمان شل باشد، باید به آن مقداری خاک سنگ اضافه نمایید و اگر مخلوط شما خیلی سفت شده است، می توانید با افزودن آب از سفتی آن بکاهید.

چند نکته مهم
 • هنگام تهیه ملات سیمان سفید از مصالح با کیفیت و با مقدار مناسب استفاده کنید تا اجزای آن از یکدیگر جدا نشوند.
 • مخلوط مورد نظر باید از استحکام و چسبندگی لازم برخوردار باشد.
 • از آنجا که ملات مورد استفاده در ساخت ساختمان تاثیر چشمگیری در استحکام و مقاومت آن ایفا می کند، بهتر است قبل از تهیه آن از یک فرد متخصص مشاوره بگیرید.
 • ممکن است سیمان ظاهراً محصولی بی‌خطر به نظر برسد، اما این گونه نیست و باید از پوست و ریه های خود در هنگام کار با آن محافظت کنید و در طول انجام کار تمامی موارد ایمنی را رعایت نمایید.

 

سوالات متداول

نسبت ترکیب مواد ملات سفید به چه صورت است؟

شما باید در مرحله اول به ازای هر پیمانه سیمان، ۶ پیمانه ماسه سفید و یک پیمانه آهک اضافه نمایید. میزان آب نیز ۴ برابر مخلوط به دست آمده خواهد بود.

چگونه از ناهموار شدن ترکیب به دست آمده جلوگیری کنیم؟

برای این کار باید آب به صورت مراحله ای به مخلوط اضافه شود.

(پیشنهادی)  معرفی چند عایق رطوبتی مخصوص واترپروف نمای ساختمان

آیا برای گیرش صحیح ملات سفید باید مدت زمان معینی طی شود؟

بهتر است ابتدا آهک و آب را مخلوط کنید. پس از گیرش (که کمتر از ۱ روز است) آن را با سیمان و ماسه ترکیب نمایید.

چگونه متوجه شویم که ملات به دست آمده قابلیت استفاده را دارد؟

اگر روی مخلوط یک لبه درست کردید و شکل خود را حفظ کرد، یعنی مخلوط قابل استفاده است.

چرا گاهی اوقات رنگ آن کدر می شود؟

این امر به خاطر وجود ناخالصی یا کثیف بودن مخزن اتفاق می افتد.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.