ترموود برای نما و ساختمان هایی جذاب و لوکس

ترموود برای نما چه ویژگی هایی دارد؟؟؟

ترموود برای نما Thermowood for facade ، در طراحی های مدرن امروز کاربردی در حال گسترش و توسعه می باشد. امروزه شاهد حضور دوباره چوب در معماری و دکوراسیون داخلی هستیم، در واقع طراحان و معماران در پی آن هستند که با به کارگیری این متریال گرما و زیبایی بیشتری به محیط های داخلی و نمای ساختمان ها هدیه دهند. چوب و ترموود عناصری هستند که جلوه ای جذاب و زیبا به سازه ها می دهندو جذابیت بصری آنها هر بیننده ای را به خود جذب می نماید.

همانگونه که می دانیم امروزه استفاده از مواد و مصالح جدید و صنعتی در صنعت ساخت و ساز بسیار فراوان است و به کارگیری متریالی طبیعی مانند چوب و ترموود برای نما می تواند به گونه ای پیوند با طبیعت باشد. استفاده از رنگ برای چوب تنوع زیادی دارد و در طیفی گسترده با بافتی چشم نواز یکی از کاربردی ترین متریال ها در عصر حاضر می باشد.

الوارهای درختانی مانند سرو، کاج وصنوبر از کارامدترین چوب ها برای به کارگیری در نمای سازه ها است، همچنین چنانچه قصد استفاده از سازه های چوبی و ترموود را در پشت بام داشته باشید بهترین انتخاب چوب درخت سدر می باشد که ذاتا محصولی مقاوم و پایدار در برابر اشعه خورشید، آب و پوسیدگی می باشد. اما راهکارهایی نیز برای افزایش مقاومت چوب وجود دارد یکی از این موارد ترموود نمودن چوب طبیعی است. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

 

ترموود نمودن چوب یعنی چه ؟؟؟

 

در این فرایند با بهره گیری از بخار آب به چوب درجه حرارتی بین ۱۸۰تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد داده می شود، استفاده از بخار آب برای محافظت از چوب در این عملیات، ممانعت از آتش گرفتن آن و همچنین سرعت بخشیدن به تغییرات شیمیایی ساختار چوب  می باشد. در نتیجه استفاده از این عملیات بر روی چوب طبیعی، ترموود تولید می شود که فراورده ای سازگار با محیط زیست و طبیعت است.

همانگونه که گفتیم چوب در این پروسه تغییراتی را تجربه می کند که عبارت است از

 

 • تغییر رنگ چوب و تیره تر شدن آن

 

 • به دست آوردن توان مقاومتی بسیار بیشتر از چوب طبیعی

 

 • تبدیل شدن به یک نوع عایق حرارتی مناسب

 

 • افزایش پایداری و توان مقاومتی در مواجه با تغییرات جوی و پوسیدگی

 

 

انواع درختان برای تهیه ترموود

 

 • ترموود تولید شده از الوارهای درخت کاج ( درختانی با برگ پهن و سوزنی)  این فراورده ها حجم کم و قیمت پائینی دارند. ترموود برای نما و ترموودهای استفاده شده در محیط های باز از این گونه هستند.

 

 • ترموود تولید شده از الوارهای درخت زبان گنجشک یا راش  این فراورده ها به دلیل توان مقاومتی بسیار بالا و چگالی بیشتر که دارند گزینه ای مناسب برای به کارگیری به عنوان کف پوش می باشند.

 

از ترموود در چه مواردی استفاده می شود ؟؟؟

 

از آنجایی که ترموود محصولی با توان مقاومتی بسیار بالا وظرافت و زیبایی چشم نواز است استفاده های فراوانی از آن در چیدمان داخلی و نمای سازه ها می شود. در ادامه بعضی از این کاربردها رابیان می کنیم

 

 • ترموود برای نما ساختمان

 

 • کف پوش محیط های سرباز و سرپوشیده

 

 • فلاور باکس یا گلدان ترموود

 

 • کف سازی پله ها با استفاده از ترموود

 

 • باغ های پشت بام

 

 • دیزاین و مبلمان داخلی

 

 • آلاچیق و پرگولا

 

ترموود برای نما و ساختمان هایی جذاب و لوکسترموود برای نما و ساختمان هایی جذاب و لوکسترموود برای نما و ساختمان هایی جذاب و لوکس

راهکارهای مقاوم نمودن چوب نمای ساختمان

 

چوب عنصری طبیعی و زنده می باشد. بنابراین برای افزایش توان مقاومتی آن درمواجه با عواملی مانند سرما، گرما، باران و رطوبت روش هایی مانند اشباع نمودن، فراوری به وسیله روغن داغ و تیمار حرارتی به کار گرفته می شود. یکی از روش های مدرن و جدید برای بالا بردن مقاومت چوب فراوری با حرارت می باشد که به آن ترموود می گویند.

ترموود، چوب فراوری شده ای است که در بسیاری از کشورهای اروپایی و فنلاند تجاری شده است و علاوه بر توانایی های مانند زیبایی منحصر به فرد و مقاومت ویژه فراورده ای با ثبات ابعادی و به دور از پوسیدگی وباد کردن می باشد. ترموود برای نما در راستای پوشش دهی سطوح خارجی بناها گزینه ای بسیار مناسب است. در واقع ترموود انتخابی جذاب با جلوه ای زیبا و بسیار کارامد می باشد که برای استفاده در نما مقرون به صرفه و راهکاری عالی برای تقویت ظاهر بیرونی ساختمان است.

 

ترموود برای نما چه ویژگی هایی دارد؟؟؟

 

 • متریالی طبیعی، خالص و مرغوب

 

 • محصولی به دور از تغییر سایز و دارای ثبات ابعادی

 

 • فراورده ای سبک با وزن کم

 

 • دوام و ماندگاری بالا در شرایط متفاوت جوی

 

چنین توانایی هایی سبب شده است که ترموود محصولی بسیار عالی برای استفاده در محیط های مرطوب و مکان های سربازمانند استخر و سونا، مبلمان فضای باز و همچنین نمای ساختمان باشد.

 

مزایای استفاده از ترموود برای نما در ساختمان ها و دکوراسیون داخلی

 

 • توان مقاومتی واستحکامی زیاد در شرایط متفاوت آب و هوایی

 

 • سهولت در نصب و اتصال، توانایی جداسازی، قابلیت شستشوی آسان و همچنین ترمیم وبازسازی

 

 • قابلیت برش به شکل های انحنا دار و سهولت و راحتی در برش

 

 • مقاومت بالا در برابر جذب نم و رطوبت و همچنین تبادل دمایی با محیط اطراف که در نتیجه این عملیات احتمال ایجاد درز و ترک در سطوح ترموود کم شده و ویژگی عایق بودن آن بالا می رود.

 

 • ازبین رفتن رزین ها و صمغ های موجود در بافت چوب که سبب صدمه دیدن چوب می شوند.

 

ترموود برای نما

معایب استفاده از ترموود برای نما چیست ؟؟؟

 

به کارگیری ترموود برای نما قابلیت های فراوانی دارد، البته در کنار این توانایی ها مواردی وجود دارد که به کمک راهکار آنها نیز برطرف می شود و نمی توان نام ایراد یا عیب بر آنها نهاد.

استفاده از ترموود برای نما سبب افت توان مقاومت مکانیکی این محصول و ممانعت از پایداری در برابر نور خورشید می شود. برای جلوگیری از این خسارت ها و مشکلات، استفاده از رنگ های ویژه ترموود سبب می شود طول عمر این چوب ها افزایش یابد و این مشکلات محو شود.

 

چه عواملی سبب افزایش کیفیت ترموود می شود؟؟؟

 

 

 • عناصر و مواد اولیه

 

 • درجه حرارت اعمال شده

 

 • پروسه ترموود نمودن استاندارد و اصولی

 

کشور فنلاند با آن شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب ترموود های بسیار با کیفیت و عالی تولید می کند. البته تولیدات این کشور نیز از لحاظ کیفیت دسته بندی می شودو همه در یک رده نیستند. الوارهای حاصله از درختانی که در شمال فنلاند هستند در مقایسه با محصولات جنوب این کشور مرغوبیت و کیفیت بیشتری دارد. این ترموود های با کیفیت برتر تراکم بیشتری دارندو ترموود برای نما را از این محصولات با کیفیت انتخاب می نمایند.

 

استاندارد های لازم عملیات ترموود برای نما

 

برای تولید محصولی با کیفیت و مرغوب باید استاندارد های عملیات ترموود نمودن را رعایت نمود که عبارتند از

 

 • درجه حرارت

 

 • چگونگی روند افزایش و کاهش دما

 

 • مدت زمان لازم برای حرات دادن چوب

 

چنانچه ترموود تولید شده با اصول و استاندارد های مورد تائید انجمن ترموود فنلاند تطابق نداشته باشد ممکن است که در ظاهر تفاوت آنچنانی را احساس نکنیم. اما در محیط داخلی این چوب های غیر استاندارد درز ها و ترک هایی موجود است که قابل دیدن نیست، اما پس از مدتی در مواجه با فشارهای محیطی گسترش می یابند و بزرگتر می شوند. به مرور زمان این ترک ها در سطوح ترموود قابل مشاهده هستند. بنابراین توجه به رعایت استانداردها در ترموودهای استفاده شده برای نما بسیار مهم است. چون در رصورت رعایت استانداردها محصولی با کیفیت خواهیم داشت که مناسب استقاده در انواع شرایط آب و هوایی می باشد.

نوع ترموود برای نما، حاصل ازالوارهای درخت سوزنی برگا در مناطق شمالی اروپا گزینه ای بسیار عالی می باشد. چون چوب فراوری شده آن دارای دوام و ماندگاری، رنگ بسیار زیبا و وزن کم می باشد. چنانچه در محیط های سرباز بیرون، باغ بام ها، کف بالکن ها و مبلمان در مجاورت و تماس مستقیم با خاک و گیاهان باشند باید از چوب اشباع شده بهره گرفت. چون در چنین مکان هایی در معرض عوامل تحلیل کننده می باشد و می توان با استفاده از فرمول های اشباع حشرات موذی را فراری داد.

 

ترموود برای نما و تاثیر اشعه UV  روی آن!!!

 

زمانیکه ترموود برای نما استفاده می شود، در صورت به کار نبستن روش های محافظتی رنگ آن به مرور تحت تاثیر نور خورشید تغییر رنگ خواهد داد. از جمله قابلیت های این فراورده این است که چوب طبیعی زمانی که در پروسه فراوری قرار می گیرد از رنگ های ویژه و مخصوصی استفاده می شود. در ترکیب این رنگ ها پیگمنت های ضد اشعه وجود دارد. زمانیکه ترموود برای نما استفاده می شود به مرور زمان تحت تاثیر اشعه خورشید قرار گرفته و تغییر رنگ خواهد داد که می توان با رنگ دوباره آن را ترمیم نموده و به شکل اول بازگرداند.

 

 نکته مهم  سبک سازی سازه ها امروزه مسئله ای بسیار مهم در صنعت ساخت و ساز می باشد. با توجه به اینکه ترموود نیز فراورده ای با حجم کم و سبک وزن می باشد گزینه بسیار مهمی برای سبک سازی بناها است. اجرای درست و اصولی ترموود برای نما بسیار مهم است چون در غیر این صورت کیفیت ترموود نیز دچار مشکل می شود.

عمران مال با عرضه ترموود باکیفیت و مرغوب به شما این اطمینان را می دهد که با خرید محصولات اصل هیچ وقت از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد. چنانچه در این راستا سوالی دارید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امید است مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.