اسپیسر بتن

همه چیز درمورداسپیسربتن

اسپیسر بتن Concrete spacer که معنی لغوی آن فاصله دهنده می باشد. زمانی که در ساخت سازه ها از ملات های سیمانی مسلح استفاده می کنیم در واقع به دنبال افزایش کیفیت و مقاومت هستیم. بتن های مسلح با وجود تمام عیار بودن در صنعت ساخت و ساز بعد از گذشت مدت زمانی دچار آسیب و تحلیل می شوند. خوردگی و تحلیل میلگردها عمده ترین ایرادی است که می توان از بناهای سیمانی مسلح گرفت. نم و رطوبت، تاثیرات آب و هوایی، یون های کلراید و سولفونات ها عوامل تاثیر گذار بر تخریب و تحلیل میلگردها هستند.

امروزه استفاده از اسپیسر بتن در ساختمان سازی نقشی مهم و غیر قابل انکار دارد چون با بهره گیری از این ابزار می توان بناهای بتنی را با لایه محافظتی پوشش داد و قدمی مثبت در راستای افزایش طول عمر سازه ها برداشت. در ادامه این مطلب با این محصول و انواع آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

همه چیز درباره اسپیسر بتن

 

اسپیسر بتن محصولی است که برای پوشش دهی و محافظت از میلگردهای موجود در بتن های مسلح شده استفاده می گردد. این محصول که در صنعت ساخت و ساز با نام فاصله دهنده یا فاصله گذار نیز شناخته می شود ابزاری بسیار بهینه و با کارایی بالا، جرم کم و با صرفه اقتصادی می باشد. این محصول با پوشش دهی یک دست و مناسبی که روی میلگردها ایجاد می کند از نفوذ و رخنه عوامل تخریبی ممانعت می نماید.

این محصول همچنین فاصله مناسب ما بین میلگرد و قالب را ایجاد می کند. اسپیسرها با توجه به استفاده در بناهای متفاوت در سایزهای متنوع از ۱۵ mm تا ۱۵۰ mm تولید و عرضه می شود. در گذشته قبل از تولید این محصول آجر، تکه های سنگی و چوبی نقش فاصله دهنده بین میلگردها و سطوح سیمانی را ایفا می کردند. اما در واقع مصالح نامبرده لایه محافظ مناسی نبودند و در خود این مواد نیز احتمال آسیب و تخریب بالا است. امروزه اسپیسر بتن با توان مقاومتی و پایداری بسیار بالا توانسته است لایه محافظتی یک دست و مستحکمی بر روی سطوح میلگرد ایجاد نماید.

 

مزیت های به کار گیری اسپیسر بتن چیست ؟

 

از جمله قابلت ها و توانایی های این فراورده می توان به موارد زیر اشاره کرد

 

 • پوشش دهی مناسب، بهینه و یک دست سطح آرماتورها

 

 • مناسب و به صرفه بودن ار لحاظ اقتصادی

 

 • این محصولات از آنجایی که در ساختمان و بافت خود فضاها و شکاف هایی تهی دارند کاملا با سیمان اتصال پیدا کرده و هیچ جا به جایی ندارند.

 

 • جرم کمی دارند و انتقال و جابه جایی آنها به راحتی قابل انجام است.

 

 • به کارگیری و استفاده از آن به کارگران کمی نیاز دارد.
(پیشنهادی)  نکاتی درباره استفاده از رنگ واترپروف استخر به عنوان عایق رطوبتی

 

 • با استفاده از مدل پلاستیکی می توان به راحتی فضا سازی ها و پوشش دهی را انجام داد.

 

 • این فراورده دربرابر ترکیبات اسیدی و قلیایی توان پایداری خوبی دارد.

 

 • اجرای این عملیات به مدت زمان بسیار کمی نیاز دارد.

 

ارتباط طول عمر سازه با اسپیسر بتن چیست؟

 

با توجه به آنچه در اصول و استاندارد های سیمان های مسلح گفته شده است پوشش دهی میلگردها با استفاده از ملات های سیمانی تاثیری شگرف و مهم در صنعت ساخت و ساز دارد. پوشش دهی سیمانی باعث بالا رفتن طول عمر بناها می شود. برای حصول نتیجه بهتر باید این پوشش دهی با توجه به شرایط آب و هوایی و محیطی بناها معیین گردد. اسپیسر بتن با ایجاد یک لایه بسیار مناسب بر روی  سیمان لایه محافظتی بسیار مناسبی ایجاد می کند که می توان آن را در بناهای مختلف و سازه های بتن مسلح وبناهای ساحلی نیز استفاده نمود.

 

انواع اسپیسر بتن

 

این محصول را می توان با توجه جنس و نوع به دسته های متفاوتی تقسیم نمود که عبارت است از

 

 • فاصله انداز پلاستکی

 

 • کفی

 

 • هارد فیکس

 

 • ماکس فیکس

 

 • مینی فیکس

 

 • یوفیکس

 

 • دابل فیکس

 

 • ساید فیکس

 

 • دیواری

 

اسپیسر پلاستیکی

 

یکی از انواع  اسپیسر بتن نوع پلاستیکی آن می باشد که در ساخت و ساز کارایی و استفاده بالایی دارد. این محصولات عموما فاصله مابین میلگردها وقالب ها را ایجاد می نمایند.  ملات های سیمانی که همانند لایه ای روی میلگرد ها را پوشش می دهند با گذشت زمان و در اثر عوامل تاثیر گذار در قبال کاهش ضخامت ۲ mm آن حدود ۴ سال یا بیشتر از عمر و دوام بنا کاهش پیدا می نماید. بنابراین در این بین اسپیسر بتن محصولی بسیار کارامد در راستای افزایش توان مقاوتی پوشش سیمانی می باشد.

از نقاط ضعف و ایرادات قابل حل که به ملات های سیمانی مسلح گرفته می شود می توان به تاثیر پذیری از رویدادهای آسیب زننده و تخریب گر محیطی اشاره نمود. نم و رطوبت با رخنه و ورود به درون سطوح سیمانی باعث تحلیل و تخریب میلگردها می شوند و با این واکنش ها از طول عمر بناها می کاهند. این پروسه ی تحلیل و تخریب، زمانی سرعت بیشتری می گیرد که میلگردها از سطوح سیمانی قابل روئیت باشند. بتن های استفاده شده بر روی میلگردها نقش یک پوشش محافظتی مهم در ممانعت از تحلیل و خوردگی میلگردها را دارد و در واقع استفاده از اسپیسر بتن راه حلی برای رعایت دقیق پوشش سیمانی می باشد.

زمانی که از فاصله دهنده ها صحبت به میان می آید اولین چیزی که از آنها انتظار داریم هماهنگی با مجموعه میلگردها و محافظت از آنها می باشد. فاصله گذارها با بهره گیری از نگهدارنده های با کیفیت و مطمئن و همچنین استفاده از ترکیبات غیر خورنده و مقاوم در برابر عوامل ذکر شده تولید و عرضه می گردد.  ازدیگر قابلیت ها و توانایی های فاصله گذارهای پلاستیکی می توان موارد زیر را نام برد.

(پیشنهادی)  معرفی چند عایق رطوبتی مناسب برای آب بندی استخرهای بتنی

 

 • عملیات ساخت و تولید سریع

 

 • ساخت و تولید در اندازه ها و اشکال متنوع

 

 • توان مقاومتی بسیار بالا

 

 • توان انعطاف پذیری و فرم پذیری بالا

 

 • بسیار مقرون به صرفه و پایین ترین قیمت در بین انواع فاصله گذارها را نام برد.

 

تقسیم بندی اسپیسر بتن بر  اساس جنس مواد

 

در ادامه مطلب به توضیحات بیشتری در رابطه با هر کدام از انواع این محصول می پردازیم.

 

الف) اسپیسر های کفی

 

 • اسپیسر هارد فیکس( hard fix) : این محصولات سنگین یکی از گزینه های بسیار مناسب برای استفاده در پوشش دهی سیمانی مربوط به سطوحی با فشردگی و چگالی زیاد از قبیل فونداسیون و پی سازه ها، شناژها یا همان ملات های سیمانی مسلح شده ای که برای به کارگیری در سطوح افقی یا قائم استفاده می شود و همچنین سطوح کفی حجیم می باشند. این مدل از فاصله گذارها توان مقاومتی در برابر فشارهای نقطه ای تا ۳۵۰ کیلو گرم دارند اسپیسر بتن هارد فیکس توان حفظ و نگهداری انواع میلگردها در اندازه های متفاوت را با به کارگیری دو شاخک چفت شونده دارند. این ابزارها باید به حالت قائم در قسمت کف میلگردهای پایه قرار داده شوند.

 

تقسیم بندی اسپیسر بتن بر اساس جنس مواد

 

 • اسپیسر ماکس فیکس( max fix): این ابزارهای نیمه سنگین که با تشکیل و ساخت یک لایه پوشش سیمانی در بناهای مسلح میلگردی با جرم متوسط از قبیل تیر ها، پوتر( نعل درگاه سیمانی که با استفاده از میلگرد دراشکال مشخصی تولید می شود) ودر کف هایی با جرم متوسط استفاده می شود. این ابزارها توان مقاومت فشاری نقطه ای برابر با ۱۸۰ kg  را دارند. این مدل از اسپیسر بتن را به صورت قائم بر زمین در کف میلگردهای پایه استفاده می کنند واین ابزار با دو شاخک چفت شونده توان نگهداشتن میلگرد هایی با اندازه متوسط را دارند.

 

اسپیسر ماکس فیکس( max fix)

 

 • اسپیسر مینی فیکس ( mini fix): این ابزار محصولی بهینه، بسیار پراستفاده وبا قیمت پائین می باشد که در سطوح مربوط به کف و دال های بتنی، مجموعه میلگردهای سبک از قبیل میلگرد های حرارتی کف، انواع سقف های اجرا شده با صفحات گالوانیزه و سقف های کامپوزیت و …. قابل استفاده می باشد. این ابزار توان پایداری نقطه ای در برابر فشار وارده تا ۳۵ kg  را دارند. فاصله گذار مینی فیکس با استفاده از دو شاخک چفت شونده توان حفظ و حمل میلگردهای در ابعاد پائین را درون خود دارند. این ابزار به صورت عمود بر زمین دز زیر میلگردهای پایه قرار می گیرند.
(پیشنهادی)  آب بندی استخر کاشی کاری شده با استفاده از عایق رطوبتی

 

اسپیسر بتن مینی فیکس ( mini fix)

 

 • اسپیسر یو فیکس ( u fix): اسپیسر بتن یوفیکس، محصولی بسیار کاربردی و بهینه می باشد که در این نوع شاخک های چفت شونده وجود ندارد. این ابزار با بهره گیری از نشیمن گاه کرسی این قابلیت را دارند که انواع میلگرد در ابعاد مختلف را بر روی خود قرار دهند. این فضا سازها به صورت قائم برزمین، درزیر میلگردهای پایه کف قرار می گیرند.

 

اسپیسر بتن یو فیکس ( u fix)

 

 • اسپیسر دابل فیکس( double fix): این مدل از اسپیسر بتن محصولی منحصر به فرد و ابزاری بسیار عالی در راستای ساخت لایه ای سیمانی در دال های سیمانی دو کاناله می باشد. این فاصله گذار از دو قسمت ساخته شده است قسمت پایه که به آن مادگی نیز گفته می شود و قسمت سر و هد آن که این دوقسمت در زمان اجرا باید بر روی هم سوار شوند. بخش پایه در چند حالت از بلندی ۲/۵   تا ۴ cm می باشد و قسمت هد آن در بلندی های ۸  تا ۱۸ cm ساخت و عرضه می شود. برای آماده نمودن این ابزار در راستای عملیات اجرایی باید پایه و سر فاصله گذار را بر روی هم سوار کرده و بعد میلگردهای بخش پائین کانال روی قسمت پایه قرار می گیرد و میلگردهای بالایی نیز بر روی قسمت هد سوار می شوند.

 

اسپیسر دابل فیکس( double fix)

 

 • اسپیسر ساید فیکس ( sife fix): در بناها و سازه های بتنی با  جرم میانه و نیمه سنگین برای ایجاد لایه پوششی سیمانی از فاصله گذارهای ساید فیکس استفاده می شود. از آنجایی که این محصول به چفت کن یک جانبه مجهز می باشد یک نوع فاصله گذار تقویتی برای به کار گیری در بناهایی است که به دلایلی تعداد اسپیسرهای جاگذاری شده توسط مهندسین ناظر کمتر از میزان استاندار تشخیص داده شده است می باشد. این محصول را به آسانی می توان از کناره های میلگرد جاگذاری نمود بدون اینکه مجموعه میلگردها را برای اتصال آن بالا آورد و روش قرار گیری آنها در زیر میلگردهای پایه و به صورت قائم بر زمین می باشد. این ابزار توان پایداری نقطه ای در برابر فشار وارده تا ۲۰۰ kg را دارند.

 

ب) اسپیسر های دیواری

 

 • اسپیسر ویل فیکس ) wheel fix): این نوع از اسپیسر بتن دیواری برای استفاده در مکان هایی مانند دیوارها، تیرک ها و ستون ها، مقطع های دایره ای، قطعات بتنی پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرد.  این محصول بر اساس استانداردها و اصول بنیادی به گونه ای تولید شده است که  مانعی در برابر ملات های سیمانی سیال نباشد. فضا ساز های ویل فیکس به چفت کن قدرتمند در مرکز خود در راستای حفظ و نگهداری میلگرد مجهز می باشد. این ابزار همچنین شاخک هایی دارد که این توان را به آن می دهد که در مقابل لرزش، نوسانات و تکان های شدیدی که امکان دارد در زمان عملیات ملات ریزی ایجاد می شود تاثیری بر سطح سیمانی ایجاد نکند و همچنین از ورود و رخنه یون کلر، نمک های اسید سولفوریک و سایر پارامترهای تخریب کننده به درون ملات های سیمانی ممانعت می نماید. استفاده از این ابزار در سطوح قائم این خاصیت را دارد که مجموعه میلگردها به صورت  هم جهت وموازی  نسبت به قالب  قرار می گیرند واز سردرگمی آرماتورهای درون قالب ممانعت می کنند.
(پیشنهادی)  خرید همتراز کاشی

 

اسپیسر ساید فیکس ( sife fix)

 

 • اسپیسر کیج فیکس( cage fix):این مدل از فاصله گذارها به صورت تخصصی برای استفاده و ساخت لایه پوشش دهنده سیمان در نقاطی مانند پایه پل ها، قالب های لغزان و لزج، بناهای دریایی و ساحلی و در یک بیان کلی عملیات عمودی سنگین می باشد. این ابزار نیز ظاهری شبیه به چرخ دارند و یک چفت کن مرکزی مجهز هستند اما بر خلاف ویل فیکس ها شاخک ندارند.

 

Wheel fix)

 

مشخصات ظاهری اسپیسر فونداسیون و اسپیسر ستون

 

 • اسپیسر بتن به رنگ های سفید یا مشکی عرضه می شوند البته با توجه به درخواست مشتری در رنگ های دیگر نیز تولید می شوند.

 

 • اکثر این ابزارها می توانند یک لایه پوششی به ارتفاع ۲۰ تا ۱۵۰  mm  را بر روی میلگرد ایجاد کنند. مخصوصا انواع پلاستیکی آن

 

از اینکه تا پایان مطالعه این مطلب همراه ما بودید سپاسگزاریم. امید است این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متداول

بسته بندی اسپیسر  چگونه است ؟

بسته بندی این فراورده با توجه به نوع و سایز آن متفاوت می باشد اما در یک حالت کلی در کیسه های ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ عددی بسته بندی می شود.

کاربرد اصلی اسپیسر چیست؟

زمانی که میلگردها آسیب می بینند تاثیر مستقیم بر کاهش طول عمر بناها دارند و صدمات جبران ناپذیری به سازه وارد می شود. بنابراین برای ممانعت از این مشکلات بهترین راه حل ایجاد لایه وپوششی بروی میلگردها است تا ازآنها محافظت نماید، به همین دلیل استفاده از اسپیسر پایانی برتمام این معضلات است.

انواع اسپیسر کدام اند؟

در یک دسته بندی این محصولات به دو دسته کفی و دیواری تقسیم می شوند که هر کدام از اینها نیز به موارد دیگر تقسیم می شوند.

از چه موادی ساخته می شوند؟

ساخت و تولید آنها بر اساس پلی اتیلن می باشد.

مزایای فاصله  گذار چیست؟

فضا سازهای پلاستیکی با طراحی منحصر به فرد، مواد پایه سازگار و منطبق با ملات های سیمانی، سهولت در حمل و نقل و جابه جایی، هزینه مناسب و مقرون به صرفه، ابعاد و اندازه های متنوع برای استفاده در پی و فونداسیون بناها، ستون ها و جداره ها و هچنین به کار گیری در سقف بسیار مناسب و کارامد هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.