آب بندی بتن

آب بندی بتن

شاید تصور کنید محصولاتی که برای آب بندی استفاده می‌شوند، تقریباً عملکرد مشابهی دارند، اما در واقع، هریک از آن ها در برابر نفوذ آب واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. در ادامه چند نمونه از محصولات مورد استفاده جهت آب بندی و سفت کردن بتن را معرفی می کنیم.

عایق بندی بتن

آب بندی بتن از طریق سیلیکونات ها

سیلیکونات ها، محلول های آبی قلیایی هستند که به عنوان ماده ضد آب به مخلوط اضافه می‌شوند. پس از آن که آب سیلر تبخیر شدند با دی اکسید کربن موجود در هوا واکنش نشان می دهند تا یک محافظ ضد آب را برای سطح مورد نظرایجاد کنند، این ماده آبگریز خوبی است و اثر آب بندی مناسبی دارد.

آب بندی بتن از طریق سدیم سیلیکات ها

سدیم سیلیکات ها ابتدا فقط به عنوان سفت کننده های بتنی مورد استفاده قرار می گرفتند، اما برخی از سازندگان و توزیع کنندگان ادعا می‌کنند که این محصولات برای آب بندی نیز کاربرد دارند. معمولا از این ماده برای عمل آوری مخلوط سیمان استفاده می شود، اما در حالت کلی، این محصولات را تحت عنوان سخت کننده می شناسند. این محصول مقاومت پایینی در برابر نفوذ آب دارد و نمی توان از آن به منظور آب بندی استفاده کرد. علاوه بر این، قادر به متوقف کردن فشار هیدرواستاتیکی نخواهد بود اما در هر صورت، برای مدت زمان کوتاه، می توان از آن استفاده کرد.

آب بندی بتن از طریق سیلیکات-سیلیکونات ها

خاصیت آبگریزی سیلیکونات و تراکم سازی سیلیکات، یک روش آب بندی موثر را فراهم می کند. از ترکیب این دو محصول با عملکرد دوگانه، یک محصول نهایی با کیفیت به وجود می آید. جهت بالا رفتن مقاومت در برابر نفوذ آب، سیلیکات اضافی که با کلسیم هیدروکسید واکنش نشان می دهد به محلول اضافه می شود و حاصل این فرایند یک سطح بتنی متراکم و سخت خواهد بود.

(پیشنهادی)  انواع عایق رطوبتی نانو را بهتر بشناسید

سیلیکونات نیز تحت یک فرآیند با کربن دی اکسید موجود در هوا واکنش نشان می‌دهد تا یک رزین سیلیکونی فعال ایجاد شود. سپس ماده به دست آمده با کلسیم هیدروکسید واکنش نشان می دهد و یک رزین مایع گریز روی سطح بتن و درون منافذ آن ریخته می شود. آب بند به دست آمده به علت دارا بودن ویژگی میکروسکوپی به مرور زمان از بین می رود و طی فواصل زمانی مشخصی( بسته به میزان خرابی آن) نیاز به ترمیم دارد. جهت ضد آب کردن زیر زمین ها و جاده ها، استفاده از روش فوق بسیار مناسب خواهد بود.

آب بندی نمای ساختمان

آب بندی بتن از طریق سیلان ها

یکی از اصلی ترین دلایل فرسایش بتن و پوسته پوسته شدن آن، استفاده از محصولات ضد یخ است. بهترین راه حل برای محافظت از این محصول در برابر فرسایش ناشی از آب و نمک، استفاده از یک سیلر پایه سیلان می باشد که برای آب بندی سطح جاده‌ها گزینه بسیار مناسبی است، چرا که مقاومت خود را در برابر لغزش یا لیز خوردن بتن از دست نمی دهد.

سیلان ها به دلیل داشتن سایز مولکولی بسیار کوچک، در برابر نفوذ آب مقاومت بالایی دارند و در صورتی که با سیلیس پیوند شیمیایی برقرار کنند، یک اتصال دائمی از مولکول‌های دافع آب را ایجاد خواهند کرد. این پیوند باعث می شود که آب و آلوده کننده های آبی به داخل بستر وارد نشده و از تخریب زودرس آن جلوگیری شود. استفاد از این محصول سطح مورد نظر را کدر نمی‌کند و تنها یک جلوه‌ای از ورق ضد آب را نشان می دهند.

(پیشنهادی)  دلایل واترپروف بتن با استفاده از عایق رطوبتی

آب بندی بتن از طریق سیلوکسان ها

سیلوکسان ها از مولکول های بزرگتری تشکیل شده اند و مقاومت آن ها در برابر نفوذ آب پایین تر است. این مواد برخلاف سیلان ها، جهت کاتالیز شدن به PH بالایی نیاز ندارند، از همین رو، برای محافظت از آجر، گچ و سنگ گزینه‌ مناسبی به نظر می رسند. معمولا از این محصول به عنوان آب بند مستقل استفاده نمی‌شود و برای به حداکثر رساندن پتانسیل آن لازم است با سیلان مخلوط شود. استفاده از این محصول بصورت مستقل ممکن است اندکی سطح عمل آوری شده را تیره کند اما با این وجود، همچنان اثر آب بندی خود را حفظ خواهد کرد.

مواد آب بندی مخلوط سیمان

آب بندی بتن از طریق سیلان-سیلوکسان ها

سیلان ها و سیلوکسان ها، هر دو از خانواده سیلیکون( یک پیوند شیمیایی بسیار قوی که مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی و نور دارد) ساخته شده اند، اما تفاوت‌های قابل توجهی در عملکرد آن ها به چشم می خورد. با توجه به اینکه سیلان ها از مولکول های کوچک تری تشکیل شده‌اند، بنابراین مقاومت بیشتری در برابر نفوذ آب دارند. درنتیجه، در شرایط ساییدگی و فرسایش در اثر شرایط آب و هوایی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. از آنجا که سیلوکسان ها کمتر فرار هستند، معمولاً مقاومت آن ها در برابر نفوذ آب بالاتر است و هزینه‌های استفاده از آن ها نیز پایین تر می باشد. استفاد از محصول فوق اندکی سطح عمل آوری شده را تیره می کند.  با ترکیب این دو محصول می‌توان یک سیلر ضد آب با عملکرد بسیار عالی را ایجاد نمود. معمولاً از این ترکیب در جاده‌ها و پیاده روها استفاده می شود.

(پیشنهادی)  واتراستاپ حفره دار دیواری، یک عایق رطوبتی مدرن برای المان های سیمانی

روکش های الاستومری

این روکش ها جزو امولسیون های لاستیکی محسوب می‌شوند که برای تهیه یک لاستیک بادوام  مورد استفاده قرار می گیرند. عبارت آلاستومری به این معنا است که روکش مورد نظر انعطاف پذیر است. از جمله مزایای این محصول می توان به مقاومت بالای آن در برابر آب، بخارات شیمیایی و گاز های زمینی اشاره کرد، اما علاوه بر مزایای فوق، معایبی نیز دارد که بارزترین آن ها لایه لایه شدن و طول عمر کوتاه آن است. همچنین این محصول باعث تغییر رنگ و شکل ظاهری سطح بتن می شود. این روکش ها از مشتقات بادوام و ضروری اورتان و پلی اورتان فرمول شده محسوب می‌شود که شکل ظاهری آن به صورت مایع بوده و می تواند یک ناحیه یکپارچه ضد آب را تشکیل دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.