, ,

همه چیز درباره آب بندی استخر کشاورزی از طریق عایق رطوبتی

آب، یک منبع ضروری برای تولید محصولات زراعی است و آب بندی استخر کشاورزی با استفاده از عایق رطوبتی مانع از هدررفت آن خواهد شد. استفاده از زمین های زراعی به دلیل افزایش تدریجی جمعیت جهان همچنان در حال رشد است. اگر در نظر بگیریم که برای تولید یک کیلوگرم گندم (یا محصولات مشابه از جمله نی و غلات) حدود ۴۵۰ لیتر آب نیاز است، متوجه می شویم که حجم عظیمی از آب باید برای مصارف کشاورزی استفاده شود. بنابراین، به یک منبع برای ذخیره سازی آن احتیاج خواهیم داشت. برای جلوگیری از ایجاد نشتی در این مخازن، استفاده از غشای PVC یک گزینه ایده آل است، زیرا از رزین های بکر تولید می شود و باعث ایجاد یک سطح واترپروف شده خواهد شد.

عایق pvc برای استخر کشاورزی

آب بندی استخر کشاورزی و استفاده از آن به عنوان مخزن ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی

اکثر ورق های PVC  به دلیل سبک بودن و نصب سریع، حتی پس از گذشت چند سال از نصب نیز در مجاورت با هوای گرم خواص خود را حفظ می کنند و یک گزینه ایده آل برای واترپروف کردن هستند. اگر این استخرها برای اسکان ماهی ها و سایر جانداران آبزی مورد استفاده قرار گیرند، باید مراقبت بیشتری از پروژه انجام داد.

مهم ترین موادی که برای آب بندی استخر کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند

  • علاوه بر واترپروف کردن، مهم ترین خصوصیتی که عایق رطوبتی باید داشته باشد، این است که از ترکیب سیمان تصویب شده ساخته شود و برای استفاده در منابع آب عمومی مورد تأیید قرار گرفته باشد. علاوه براین، آب آشامیدنی در مجاورت با آن سمی یا کثیف نشود.
  • روکش های انعطاف پذیر سیمانی اصلاح شده با پلیمر نیز می توانند به عنوان یک عایق رطوبتی مفید عمل کنند. برای به کارگیری این مواد می توان از قلم مو، ماله یا اسپری کمک گرفت و معمولا قابلیت استفاده بر روی بتن سبز (تازه گذاشته شده) و بتن مرطوب را نیز دارند.
  • استفاده از یک پوشش رزین اپوکسی بدون آب و حلال که برای سازه های نگهدارنده آب و واترپروف کردن آن ها کاربرد دارد نیز گزینه خوبی خواهد بود. این ماده اگر در نوع مرغوب آن تهیه شده باشد، به خوبی به فولاد و ملات سیمانی می چسبد و برای واترپروف کردن بتن مرطوب نیز قابل استفاده است. علاوه براین،  در برابر خوردگی، یون های شیمیایی و سایش مقاوم بوده و در مقابل گازهای زمینی مانند دی اکسید کربن، متان و رادون از استخرمحافظت می کند.
  • ملات هایی که برای تعمیر سریع استخر کاربرد دارند، می توانند در شکاف های افقی، عمودی و سربار مورد استفاده قرار گیرند. این گونه محصولات معمولا در مدت زمان ۱ دقیقه تنظیم می شوند و بر کیفیت آب موجود در استخر هیچگونه تاثیر منفی نخواهند گذاشت.
  • برای درزگیری اتصالاتی که در آب غوطه ور هستند نیز می توان از یک عایق رطوبتی مقاوم (که مناسب اتصالات است) استفاده نمود.
  • بهترین عایق رطوبتی استخر خاکی
(پیشنهادی)  انواع عایق رطوبتی سرد اجرا و بررسی ویژگی های آن ها

در آب بندی استخر کشاورزی، پوشش های ضخیم نانو به ماسه اجازه می دهند مایعات را دفع کند

با شنیدن عبارت “فناوری نانو” ممکن است تصاویری از ربات های کوچک یا دستگاه های مورد استفاده برای بررسی جریان خون در ذهن شما مجسم شود، اما چه چیزی در مورد شن یا خاک می تواند به عنوان ماده آب گریز عمل کند؟ ایجاد یک عایق رطوبتی بسیار نازک روی هر دانه از بافت استخر باعث دفع مایعات از آن می شود. تولید شن و ماسه آبگریز از نهادهای مربوطه مجوز گرفته است که در این روش، نوعی پوشش ضخیم نانومتری بر روی هر دانه از ماسه اعمال می شود. محصولات مشابه معمولا از یک لایه سیلیس استفاده می کنند. البته مهم نیست که از چه مکانیسمی استفاده شده است، زیرا نتایج یکسان خواهند بود و در هر حالت شن یا ماسه پوشش داده شده با عایق رطوبتی نانو آب را دفع می کند.

جذابیت استفاده از مواد آب بندی استخر کشاورزی این است که آنها بسیار متنوع هستند. در طرح های اولیه، استفاده از این مواد به عنوان راه حلی برای جلوگیری از نشت روغن مورد استفاده قرار گرفت. شن یا ماسه آبگریز همچنین می تواند در زیر پایه های بتنی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر خاصیت آب بندی، نانوتکنولوژی باعث تغییر در تولید مواد غذایی، مواد دارویی و ذخیره سازی آب می شود که به جرات می توان گفت دنیای ما را دستخوش تغییرات زیادی کرده است.

از چه پوششی برای آب بندی استخر کشاورزی استفاده کنیم؟

برای این کار چندین نوع عایق رطوبتی متفاوت مانند ایزوگام ، استفاده از بتن آب بندی شده، به کارگیری عایق رطوبتی نانو و… وجود دارد که با توجه به شرایط استخر شما (از جمله عمق آن، کل مساحت دیواره ها، سرپوشیده بودن یا روباز بودن استخر و موارد از این قبیل)، همچنین آب و هوای منطقه و هزینه ای که قصد دارید برای واترپروف کردن آن صرف کنید، متفاوت خواهد بود. البته استفاده از قیرگونی یا ایزوگام توصیه نمی شود، زیرا نسبت به سایر محصولات واترپروف کننده برای محیط زیست خطرات بیشتری دارند و به دلیل وجود مواد نفتی در ساختار آن ها، می توانند آب را آلوده کنند. این روش در اغلب کشورها منسوخ شده است.

(پیشنهادی)  عایق دو جزئی پایه سیمان Inter Lux

برای واترپروف کردن استخر کشاورزی توصیه می شود از یک عایق رطوبتی استفاده کنید که کیفیت آن در برابر تغییرات دمایی کاهش پیدا نکند. برخی از پوشش ها به راحتی ترک برداشته و می شکنند، بنابراین، در هنگام تهیه محصولات واترپروف کننده سعی کنید از قبل اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. پوشش های PVC معمولا انعطاف پذیر تر از سایر محصولات هستند و به راحتی نصب می شوند.

حدودا ۱۱٪ از مساحت کل زمین برای مصارف کشاورزی در نظر گرفته شده است و آب مورد نیاز آن از طریق رودخانه ها، دریاچه ها، چاه ها، تصفیه خانه های فاضلاب و طی فرآیندهای نمک زدایی از آب دریا تامین می شود. بنابراین، باید آب را در مخازنی نگهداری کرد که فاقد نشتی و آلودگی خارجی باشند تا از هدر رفت آن و آسیب زدن به زمین های مجاور جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.