, ,

استفاده از عایق رطوبتی مناسب جهت آب بندی استخر بتنی

آب بندی استخر بتنی با استفاده از یک عایق رطوبتی مناسب مانند کریستال شونده، پوشش های الاستومری و… امکان پذیر است و شما می توانید از طریق برس یا غلتک، تمامی قلاب ها و سایر تجهیزات استخر خود را ضدآب کنید. بتن یک بستر متخلخل دارد که مستعد نفوذ آب می باشد، بنابراین، باید برای نگه داشتن آب در اینگونه مخازن اقدامات ویژه ای انجام داد.

گاهی اوقات این سازه ها به دلیل وجود راه های نفوذی مختلف با خسارت های زیادی از جمله خرابی لوله کشی و زهکشی رو به رو می شوند. امروزه محصولات زیادی برای واترپروف کردن استخرها وجود دارد. قبل از تصمیم گیری نهایی، اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید یک عایق رطوبتی مناسب با نیاز خود را انتخاب نمایید.

تجهیزات استخر خود را آب بندی کنید

تشخیص نوع مواد تشکیل دهنده

واترپروف کننده های سیمانی راحت تر با بسترهای بتنی پیوند می خورند، زیرا دارای یک ترکیب شیمیایی مشابه هستند و توسط مواد اتصال دهنده پلیمری تقویت می شوند. هنگام ساخت یک استخر جدید، روکش های سیمانی مستعد شکستن نیستند. در مقابل، سیستم های پلیمری خالص مقاومت بالایی در برابر شرایط مختلف دارند، اما مواد آب بندی سیمانی نتایج بهتری را ارائه خواهند داد. البته فرض بر این است که در اتصال دیوار ها از واتراستاپ نیز استفاده شده باشد.

در مواقع آب بندی استخر بتنی، معمولاً خشک کردن کامل بستر قبل از استفاده از عایق رطوبتی کار دشواری است. سیستم های پوشش پلیمری خالص را نمی توان برای بسترهایی که کاملاً خشک نیستند اعمال کرد، در حالی که محصولات سیمانی مقاومت بالایی در برابر رطوبت از خود نشان می دهند. در حقیقت بسیاری از محصولات حتی قبل از استفاده نیاز به خیس کردن بستر دارند.

(پیشنهادی)  یک ترکیب زمستانه: دستیابی به بتن خوب در هوای سرد

تجهیزات مورد نیاز برای آب بندی استخر بتنی

از اسپری برای اعمال پوشش ضد آب در مناطق بزرگ استفاده می شود. هنگام انتخاب روکش واترپروف کننده ، شکل ظاهری استخر خود را در ذهن داشته باشید. به عنوان مثال، سطوح روکش شده با وینیل در صورت داشتن شکل غیر استاندارد به سختی واترپروف می شوند. اما نگران نباشید، زیرا مناطق بزرگ و پیچیده با استفاده از اسپری به راحتی پوشانده خواهند شد. در مقابل، استفاده از ماله یا برس برای مواقعی توصیه می شود که سطح مورد نظر تقریبا صاف بوده و هیچ گونه پستی یا بلندی روی آن وجود نداشته باشد.

در صورت استفاده از عایق رطوبتی برای آب بندی استخر بتنی نامنظم، (به عنوان مثال سنگ مصنوعی در یک حوضچه) استفاده از برس باعث می شود تا اطمینان حاصل کنید که تمام قلاب ها و سایر تجهیزات پوشانده شده اند.

چگونه بهترین عایق رطوبتی استخر را انتخاب کنیم

موادی که برای آب بندی استخر بتنی استفاده می شوند باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟

اگر زیبایی ظاهری استخر شما اهمیت زیادی دارد، می توانید از مواد واترپروف کننده ای استفاده نمایید که یک ظاهر براق داشته باشند. به خاطر داشته باشید که بعضی از عایق های رطوبتی با تمام چسب های کاشی، گچ یا سایر مصالح سازگار نخواهند بود، به همین خاطر سعی کنید مواد مناسب با نیاز خود را خریداری نمایید. از آنجا که کاشی و گچ ضد آب نیستند، استفاده از غشاء ضد آب در زیر آنها برای افزایش طول عمر سرویس بسیار مهم است. نفوذگر یا کریستال شونده، یکی از بهترین واترپروف کننده هایی است که می توانید جهت آب بندی استخر بتنی استفاده کنید.

(پیشنهادی)  ضخامت گروت برای نصب کاشی چقدر باید باشد؟

 

در صورت استفاده از عایق رطوبتی در استخر های بتنی، پتانسیل نشت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. نشتی مخزن آب باعث خالی شدن محتویات آن و آسیب زدن به محیط اطراف می شود. بنابراین، استفاده از مواد واترپروف کننده علاوه بر جلوگیری از نشتی آب، از قطعات فولادی و بتن به کار رفته در بستر و دیواره های آن محافظت خواهد کرد. به کار بردن پوشش های الاستومری یا عایق رطوبتی قیر مانند در اینگونه موارد می تواند بسیار مفید باشد.

آب بندی استخر بتنی و بالا بردن مقاومت در برابر فشار

یکی از مهمترین عواملی که باید در هنگام انتخاب محصول ضد آب مورد توجه قرار بگیرد، توانایی آن در مقاومت ساختن بستر در برابر فشار هیدرواستاتیک طرف منفی (یعنی فشار آبی که از زیر بستر عبور می کند) است. به یاد داشته باشید که عایق رطوبتی برای حفظ آب در مخزن و جلوگیری از نشتی آن کار می کند. با این حال، یکی دیگر از وظایفش این است که مطمئن شویم آب های زیرزمینی به پوشش های داخلی استخر نفوذ نمی کنند و باعث خرابی آن نمی شوند.

با جمع شدن آب باران در سفره های زیرزمینی و سطوح نزدیک به کف استخر، آب و یون های شیمیایی موجود در خاک می توانند از پوسته بتنی عبور کرده و باعث ایجاد فشار هیدرواستاتیک منفی در پشت پوشش شوند. هنگامی که آب در نزدیکی بتن قرار می گیرد، سعی می کند عایق رطوبتی استفاده شده را از سطح آن دور کند. پوشش های انعطاف پذیر معمولاً تحت این نوع فشار به حباب تبدیل می شوند و از بین خواهند رفت. برای مقابله با این امر، باید از لایه ای استفاده کرد که قادر به تحمل فشار هیدرواستاتیک منفی باشد و قبل از به کارگیری مواد واترپروف کننده، بهتر است درزها و شکاف ها با استفاده از آنی گیر پر شوند. این نکته در هنگام ساخت مخازن زیرزمینی بسیار حائز اهمیت است.

(پیشنهادی)  دلایل واترپروف بتن با استفاده از عایق رطوبتی

انواع روش های آب بندی استخر بتنی

بهداشت آب موجود در استخر بتنی بسیار مهم است

استفاده از عایق رطوبتی مناسب برای حفظ عملکرد استخر شنا و همچنین آلوده نکردن آب آن ضروری است. در حقیقت، بهداشتی بودن روش مورد استفاده در واترپروف کردن نیز عامل مهمی است که باید هنگام آب بندی استخر بتنی به خاطر داشته باشید. در مواردی که ماده عایق روی روکش تمام شده (یعنی روکشی که مستقیماً در تماس با آب باشد) قرار بگیرد، تمیز بودن و بهداشتی بودن آن از اهمیت بیشتری برخوردار است تا روکشی که در لایه های زیرین قرار می گیرد.

در استخرهای شنا به طور معمول از کلر تقریباً ۳ تا ۵ ppm استفاده می کنند، در حالی که در استخرهای تجاری یا عمومی این میزان برای مقابله با رشد باکتریها می تواند تا ۱۵ ppm باشد. علاوه بر کلر، ازن و برم نیز برای مقابله با آلودگی ها استفاده می شوند و هر سه این مواد به طور شایعی می توانند باعث خراب شدن پوشش بتنی شوند. بنابراین استفاده از عایق رطوبتی مناسب برای آب بندی مخازن بتنی می تواند از آن در برابر حملات شیمیایی محافظت نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را در کادر زیر وارد کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.